Obchody 100lecia Niepodległości

aktualizacja: 2018-06-07 19:20:56     nr wiadomości: 35468     przeczytano: 2214     Ilość komentarzy komentarze: 0

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęła cykl warsztatów skierowanych do najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie. 
W BCK w Szczuczynie gościliśmy klasy pod opieką pań Barbary Milewskiej, Anidy Dzięgielewskiej, Grażyny Kalinowskiej, Bogusławy Januszewskiej, Małgorzaty Łepkowskiej, Moniki Kalinowskiej, Teresy Galińskiej i Anny Szymanowskiej.


Tematem przewodnim spotkań była symbolika narodowa: polskie godło i barwy narodowe. Rozmawialiśmy też o hymnie narodowym – jego historii, twórcy i roli jaką pełni w ważnych chwilach dla Polski. Dyskutowaliśmy i oglądaliśmy animacje o pierwszym władcy Polski – Mieszku I, legendach o początkach państwa polskiego, triumfach polskiego oręża jak np. bitwa pod Grunwaldem, Chocimiem czy Wiedniem i kolejnych stolicach Polski (Gniezno, Kraków, Warszawa). Poruszaliśmy temat nowoczesnego patriotyzmu. Wyjaśniliśmy sobie pojęcie granic  i ich roli. Klasa I „a” zmierzyła się z quizem  „Polska  - i nic nie jest mi obce”  osiągając 100 % poprawnych odpowiedzi. 
Trzeba przyznać, że rośnie nam pokolenie świadome swoich korzeni i dumne z tego, że są Polakami – Europejczykami.
Jak rozmowy o państwie to i konieczna była wizyta w Urzędzie Miejskim w Szczuczynie i spotkanie z burmistrzem Arturem Kuczyńskim. Szybkie pytania i jeszcze szybsze odpowiedzi na temat budżetu i samej pracy Urzędu Miejskiego zaskoczyć mogły niejednego postronnego słuchacza.


Dziękujemy wychowawcom i uczniom za spotkania a już dzisiaj najmłodszych warsztatowiczów zapraszamy na biblioteczny „Rajd dla Niepodległej”, który odbędzie się w ostatnim tygodniu czerwca. O szczegółach będziemy jeszcze informować. -Andrzej Kosmowski BCK SZCZUCZYN

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.