Kultura i rozrywka

  • 58 komentarzy
  • 20613 wyświetleń

Nowe profile w LO

   Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży Liceum Ogólnokształcące im M. Kopernika w Grajewie od września 2009 r. oferuje kształcenie w 10 zróżnicowanych profilach, których szczegółowy opis znajduje się poniżej. W każdym z tych profili przewidziano inny zestaw przedmiotów wiodących, tzn. takich, które w trakcie trzyletniego cyklu kształcenia będą realizowane w zakresie rozszerzonym, co pozwoli na przystąpienie do egzaminu maturalnego z tych przedmiotów, tak na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. I tak na przykład, wybierając profil menadżerski, jako główne przedmioty kształcenia wybierasz matematykę i geografię, zaś na profilu medycznym przygotujesz się do matury z biologii i chemii.
Oprócz wyboru przedmiotów wiodących, uczniowie podejmujący naukę w naszym liceum określają także, jakich języków obcych chcą się uczyć. Dlatego też składając podanie wyraźnie określają język obcy, którego będą się uczyli na poziomie rozszerzonym, oraz tzw. drugi język, który będzie nauczany w mniejszej ilości godzin.
Uwaga!!! Nowością jest możliwość nauki dwóch języków obcych na poziomie rozszerzonym. Taką szansę będą mieli Ci uczniowie, którzy zdecydują się na naukę w klasie lingwistycznej.
Z uwagi na obowiązkową maturę z matematyki, przewidzieliśmy także zwiększoną liczbę godzin z tego przedmiotu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej szkoły.

Profil politechniczny
Jeśli myślisz o studiach na politechnice, ten profil jest właśnie dla Ciebie. Nauka matematyki i fizyki w zakresie rozszerzonym pozwoli bez problemu dostać się na wybrany kierunek techniczny (automatyka, robotyka, mechanika i budowa maszyn, elektronika, budownictwo) Absolwenci tego profilu z powodzeniem podejmują także studia na kierunkach ekonomicznych i finansowych.

Profil menadżerski
Na tym profilu uczniowie koncentrują się na matematyce i geografii. Zestaw tych przedmiotów przygotowuje do podjęcia studiów na kierunkach takich jak ekonomia, marketing i zarządzanie, finanse i bankowość, gospodarka przestrzenna, psychologia, ochrona i inżynieria środowiska, geodezja, rolnictwo czy geologia.

Profil informatyczny
Wybierając ten profil zdobędziesz gruntowną wiedzę z matematyki i informatyki. Realizacja treści rozszerzonych z tych przedmiotów umożliwia studiowanie kierunków ściśle informatycznych, jak i nowoczesnych kierunków pokrewnych: telekomunikacja, ekonometria, czy informatyka gospodarcza. Profil informatyczny daje również solidne podstawy do podjęcia studiów na uczelniach technicznych i ekonomicznych.

Profil medyczny

Podjęcie studiów medycznych czy farmaceutycznych wymaga kształcenia na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii. I taką właśnie możliwość stwarza profil medyczny, którego absolwenci są przygotowywani do studiowania medycyny, weterynarii, farmacji, stomatologii czy też kierunków pokrewnych, takich jak psychologia, biotechnologia, pielęgniarstwo czy fizjoterapia.

Profil społeczny
Nauka na profilu społecznym umożliwia zdobycie gruntownej wiedzy z historii i geografii. Wybierając te przedmioty jako maturalne, masz możliwość podjęcia dalszego kształcenia na takich kierunkach jak socjologia, stosunki międzynarodowe, politologia, archiwistyka czy europeistyka. Absolwenci tego kierunku podejmują także studia prawnicze i administracyjne.

Profil prawny

Wiodące przedmioty tego profilu to historia i wiedza o społeczeństwie. Dobór tych przedmiotów pozwala absolwentom tego profilu na podjęcia studiów na kierunkach ściśle prawniczych (prawo karne, cywilne, administracyjne, celne) jak i historyczno-społecznych (historia, historia sztuki, kulturoznawstwo, etnologia, archeologia, archiwistyka, socjologia).

Profil lingwistyczny
Profil ten powstał z myślą o tych uczniach, którzy chcieliby uczyć się dwóch języków obcych na poziomie rozszerzonym. Drugim przedmiotem wiodącym na tym profilu jest język polski. Zestaw tych przedmiotów pozwoli absolwentom podjęcie studiów filologicznych (germanistka, rusycystyka, filologia angielska, filologia polska, lingwistyka stosowana), filozoficznych czy dziennikarskich.

Profil europejski
Wiodącymi przedmiotami tego profilu są geografia i wiedza o społeczeństwie. Wybierając ten profil z powodzeniem będziesz mógł podjąć studia na nowoczesnych kierunkach takich jak europeistyka, turystyka i rekreacja, hotelarstwo, marketing i zarządzanie czy też gospodarka przestrzenna.

Profil humanistyczny
Jeśli myślisz o studiach na kierunku humanistycznym, ten profil jest właśnie dla Ciebie. Ucząc się historii i języka polskiego na poziomie rozszerzonym, będziesz mieć szansę studiowania na takich kierunkach jak filologia polska, historia, kulturoznawstwo, historia sztuki czy archeologia; z powodzenie będziesz mógł podjąć także studia filozoficzne, teologiczne czy pedagogiczne.

Profil dziennikarski
Jest to profil najbardziej zbliżony do tzw. profilu ogólnego.  Przewidziano w nim kształcenie w zakresie rozszerzonym z języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Dobór tych przedmiotów pozwoli uczniom na podjęcie w przyszłości zarówno studiów dziennikarskich, jak i filozoficznych. Absolwenci tego profilu będą mogli także studiować pedagogikę, komunikację społeczną, edukację medialną czy bibliotekarstwo.

Mamy nadzieję, że tak urozmaicona oferta edukacyjna spotka się z zainteresowaniem wielu młodych ludzi - Janusz Burzyński

Komentarze (58)

Wow! Do wyboru do koloru !

jasne... w tym roku szkolnym też miał być profil lingwistyczny... a nie ma...

a czy kadra nauczycielska podoła nowym zadaniom ?

no proszę proszę... szkoła się rozwija ;) Oby tylko te profile udało się otworzyć.. ;]

A ja jestem na medyczno-przyrodniczym i bardzo sobie go chwalę:) To świetnie, że od nowego roku liczba profili jeszcze się zwiększy

No w końcu jakieś konkretne propozycje!

No no ciekawie :) myślę ze kadra podoła temu nauczyciele w tym liceum to porządni i wykształceni ludzie. Pozdrawiam :)

Do rodzic: jak przeanalizuje Pan wyniki matur tej szkoły, to pytanie stanie się retoryczne. Ja jestem przekonany do tej szkoły, mam nadzieję , że i Pan również się przekona. Przy okazji pozdrawiam nauczycieli z "ogólniaka". Oby nogdy nie zabrakło Wam zdrowia i sił.

obawiam się że nie podoła...zwłaszcza jęśli chodzi o pierwszy profil z listy!!!! to reklama na wyrost

hyh...spoko ja koncze szkole to sa te profile ktore mnie interesuja...nie mialam takiego wyboru...ale dobrze;) rozwijajcie sie;)

w tym roku marketing szkół "wystrzelił" szybciej niż rok temu, hmmm

twierdza padła, niech żyje marketing...

Super, naprawdę to bardzo dobrze. Tylko aby było także tylu chętnych. Profil lingwistyczny nie został w tym roku utworzony ponieważ nie było wystarczającej ilości chętnych. Trzymam kciuki !

Uczniowie tego liceum dostają się bez problemu do dobrych uczelni : a to chyba coś znaczy.

Po pierwsze : profilów może być 11000 ale czy bedzie nabór???
Po drugie: Skoro tworzycie te profile to czy poszerzacie kadre?? Bo nie wiem co jest lepsze czy jesli 3 nauczycieli uczy konkretnego przedmiotu czy wszyscy wszystkiego.

moim zdaniem to zwykły chwyt marketingowy ażeby ściągnąć uczniów do siebie. Wątpię aby był nabór na te profile w tak małym miasteczku przy tak dużym wyborze. ale powodzonka

Mój brat chodzi do klasy o profilu politechnicznym i bardzo sobie chwali nauczycieli. A i wyniki maja dobre więc jest ok.

super:D bardzo sie ciesze ze bede uczyc sie w tej szkole o wymazonym mi kierunku :)

Przyporządkowanie profili !od kiedy inzynieria i ochrona środowiska to profil menadzerski albo archeologia to prawny?może najpierw powinni troche zaczerpnąć wiedzy na temat poszczególnych kierunków a potem układac bo to nie ma sensu!

te same profile ale nazwane lepiej. Nazwy "do sprzedania"

ekhem, nie ma studiów bibliotekarskich, jest tylko bibliotekoznawstwo.

nazwy profili są ściągnięte od ILO w Białymstoku !

Politologia i matura z geografii??????????
Na większości uczelni wymagana jest matura z wosu i historii!!!
Proszę nie wprowadzać młodszych kolegów w błąd.

Marta, oni mają rację. Do studiowania tych kierunków potrzeba właśnie przedmiotów takich jak w tych profilach. Czy uważasz, że na ochronie środowiska liczy się np. historia? albo na archeologii atematyka? Najpierw sprawdź, a nie bzdurami mylisz innych.

phi w moje szkole jest profil (wg. przedmiotów rozszerzonych) politechniczno-informatyczno-lingwistyczno-menadżersko-europejski :D

pierwszy profil z listy - trudny, musi być dobry fizyk, a z tego co wiem to pod tym względem kiepsko, najlepszy fizyk z tej szkoły jest na emeryturze - Pani Taranek - gdyby ona wróciła do pracy na tym profilu, byłby on bezkonkurencyjny, a tak.....

ja nie miałam takiego wyboru jak szłam do LO... powinni wcześniej to wymyślić ... :)

ja obecnie jestem w tym lo w II klasie społeczno-prawnej i mam swietnych nauczycieli od wosu, goegrafii i historii. z nimi wiem, że na maturze wypadnę doskonale:)

Krótkie wyjaśnienie - ta propozycja to efekt zmian organizacyjnych- rozluźnienie gorsetu prawnego pozwala na sporą elastyczność. W zanadrzu mamy jeszcze dwie niespodzianki- ale szczegóły podamy po ich doprecyzowaniu. Generalnie- wracamy do sprawdzonej w szkole przez lata koncepcji fakultetów.

A ja wybrałam profil matematyczno-językowy z którego jestem bardzo zadowolona

Już nie mogę doczekać się tej niespodzianki, panie dyrektorze. Jeśli będzie tak rewelacyjna jak te nowe profile, to tylko szkoła może zyskać. Młodzież gimnazjalna jest zaineresowana nauką w waszym LO. Po co dojeżdzać do szkoły albo mieszkać w internacie, skoro na miejscu jest taki wybór.

No i fajnie,że szkoła się rozwija :D Mam nadzieje,że będą chętni :D Szkoda,ze rok temu nie było takich zmian :( Powodzenia ;DD

Może jakieś niespodzianki dla teraźniejszych uczniów by się przydały? Tak patrze i czytam... to nie będzie profilu matematyczno- językowego? :(( ja teraz na nim jestem i sądzę że powinien zostać utworzony taki profil, ponieważ co roku jest na niego dużo chętnych

W końcu będzie menadżerski, (matma+ gegra). Świetnie, bo ja akich właśnie przedmioów potrzebuje.

tylko dlaczego tak późno LO na to wpadło. ;/

profil matematyczno-jezykowy nie wnosi nic nowego tylko tyle ze matma jest rozszerzona a jezykow i tak i tak sie uczy niezaleznie od profilu. w tym profilu brakowalo jakies przedmiotu jak np. gegra bo z sama matma moze byc ciezko jak bedzie obowiazkowa.a to jak jakie wyniki maja uczniowe liceum to tylko i wylacznie ich zasluga bo zaden z nauczycieli za nich sie nie uczy i nie pisze sprawdzianow i kartkowek. i zgadzam sie z komentarzem, w ktorym mowa o pani Taranek- nie ma lepzej nauczycielki fizyki od niej

na mat-jez jest duzo chetnych, a potem zonk, ze nie ma czego zdawac na maturze, wiec dobrze, ze go rozszczepiono. jezeli bedzie mniej chetnych niz profili, to po prostu przedziela klasy na pół na przyklad. Co do nauczyciela z fizyki- po nauczaniu na fakultetach lub korypetycjach przez Pania Terese Posrednik z tego co mi wiadomo dostaly sie 3 osoby z LO z Grajewa na kierunek lekarski na Warszawski Uniwersytet Medyczny, 3 osoby z czerwonego z ełku na lekarski na Gdański Uniwersytet Medyczny, na pewno 2 osoby na budownictwo na politechnike. JUz sama sie pogubilam, ile osob jest na akademiach medycznych na innych kierunkach... Koniec koncow - wyniki baardzo dobre (kto nie chcial, ten olewal nauke-wiadomo). Wiec skad te komentarze? Po nauczaniu Pani Łaguny wiele osob bardzo dobrze zdalo niemiecki rozszerzony:) pochwalic takze mozna pania Krysztofik, ktora przekazala inteligentnym uczniom swojej klasy wiedze, gdyz bez dobrych podstaw w szkole: cwiczenia, kartkowki, sprawdziany, powtorzeniowe testy- super. Na uwage rowniez zasluguje nauczanie Pani Pawlowskiej. ponadto pani Lachowicz starannie wdrazala uczniow w tajniki literatury, choc wiadomo-polski byl lekcewazony.
Polecam to liceum szczerze i goraco. Wszyscy ktorym szczerze radzilam a mimo to poszli do Elku do czerwonego potem zalowali i predzej czy pozniej trafili na korypetycje do nauczycieli z LO z Grajewa... Takze nie dajcie sie zwiesc, popytajcie swoich znajomych, to bedzie latwiej Wam uwierzyc;)
Do "zbytniej reklamy": jest napisane przy politechnicznym ze bez problemu otworzy wrota na wymienione kierunki, bo na politechnike w wiekszosci latwo sie dostac, wiec to swoja droga az takim naginaniem nie jest. Trzymamy kciuki by nasi sie utrzymali;) Powodzenia i dobrych wyborow, przemyslcie to po 1000000 razy. ja nie zaluje;)

heh, jakimi chwytami reklamowymi posługuje się teraz szkoła, chyba nikt z Was nie wierzy, że będzie 10 profili? a może tym razem medyczno-prawny- tylko w ten sposób szkoła umie działać z zaspokojeniem potrzeb uczniów, tak jak obecny med.-europ. hehe... żal ;D
poza tym, kto w to wierzy:
"Nauka matematyki i fizyki w zakresie rozszerzonym pozwoli >>bez problemu

do marta czepiasz się nazw! patrz na przedmioty rozszerzone, które tam są. Dlatego na prawny jest archeologia bo historia jest na rozszerzeniu!

co ma geografia do menedzerstwa? Bo pojac cigle nie moge jak to czytam... Skonczylem zarzadzanie i geografia nie byla tam poruszana. mba tez spraw geograficznych nie docieka... Chyba chodzilo o chwytliwa naze

jakie profile???przeciez to nie sa profile tylko rozszerzenia z przedmiotow! profil jest ogolnoksztalcacy! w kazdej szkole sa rozszerzenia do wyboru. wode z mozgow wam robia!!

Znów wyjaśnienie- oczywiście, że liceum jest ogólnokształcące, a tzw.profile to w rzeczywistości rozszerzenia z umownymi nazwami. Tyle, że utrwaliło się używanie dla tych rozszerzeń nazwy "profile" - stąd używamy ich i my.
W tym roku powstał egzotyczny profil: przyrodniczo-europejski, nie oznacza to jednak, ze wszyscy uczniowie w tej klasie uczą się geografii, wos, chemii i biologii w zakresie rozszerzonym- różnice są już w tym roku, w klasie II i III będą zdecydowanie bardziej widoczne.
To, co przedstawiamy w ofercie to rozszerzenia, które jesteśmy w stanie zrealizować z puli godzin, które nie są sztywno przypisane do przedmiotów- nie oznacza to, że tyle klas powstanie.
Od tego roku zamierzam powoli odchodzić od sytemu klasowego - rozwiązanie takie wynika z planowanej reformy programowej. Wchodzi ona w życie w liceach w 2012 roku, już dzisiaj jej elementy można jednak wprowadzić - i kilka takich rozwiązań chcę już teraz zastosować.

do absolwent :sorry a gdzie skończyłeś liceum? Podaj nazwę szkoły i przedmioty jakie tam są rozszerzone? Śmiech na sali! Czy Ty nie widzisz, ze tylko w lo aż tak wiele przedmiotów jest rozszerzonych na maturze? jak nie wierzysz to dotrzyj do wiarygodnych źródeł i tyle. A nie tu bajki opowiadzasz.

I jeszcze kilka kwestii:
1.nazwy kierunków mają charakter naprawdę umowny- jeśli chodzi zaś o rozszerzenia z nimi związane, to istotne są nie tyle przedmioty realizowane w trakcie studiów, co brane pod uwagę przy rekrutacji na nie,
2.po to mógł powstać profil wystarczy około 15 osób w całym ciągu klas zainteresowanych uczeniem się każdego z przedmiotów w zakresie rozszerzonym ( a każdy uczeń musi realizować min.2 przedmioty w takim zakresie) wiele więc wskazuje na to, że takie uda się stworzyć.
3.zmienialiśmy ofertę kierując się wiedzą na temat wyborów naszych uczniów w poprzednich latach i wymogów uczelni.Jeśli przypadkiem podobne jest to do oferty białostockiej jedynki- to żaden wstyd, bo to jeden z najlepszych ogólniaków w Polsce.

Dużo zależy od nauczyciela ,profil politechniczny - fizyka , nauczycielka w ogóle nie tłumaczy,a wymaga żeby uczeń wiedzę z gwiazd ściągał nie wiem jak ta pani myśli uczniów do matury przygotować powinien to być wstyd dla niej, żeby połowa klasy mała jedynki świadczy to źle o niej !!! Do głębokiego przemyślenia dla tej Pani!!!!!

uczcie się, uczcie, a ja zapraszam na polibudę ;)
matma+fiza i 0 większych problemow z rekrutacją, a poźniej... sami zobaczycie z resztą xD
jeśli ktoś chce, to się nauczy...

Potwierdzam- wiele zależy od nauczycieli. W kwestii, o której pisze rodzic- sprawa nie jest tak jednoznaczna, sądze, że w efekcie ostatnich rozmów osiagnęliśmy porozumienie co do modyfikacji metod pracy, zakresu realizowanego materiału i sposobu oceniania.

do Mario: dla Twojej wiadomości jestem absolwentem właśnie tego "wspaniałego" lo. Więc to Ty bajeczek mi nie opowiadaj chłopcze. Liceum jak liceum, nic specjalnego. Tego samego uczą w każdej szkole.

teraz narzekacie? dopiero jak tutaj przyjdziecie, to zaczniecie narzekać, bo nikogo nie będzie obchodził Wasz los, to tylko w LO tak nauczyciele Wam zwracają uwagę i skaczą dookoła, żeby dać Wam szansę na zaliczenia, tutaj nei ma tak wesoło, przynajmniej nie na ILu Politechniki Warszawskiej ;)
czasem neiktorym nauczycielom bardziej zależy niż Wam na ocenach, więc nie ma co narzekać. Nasze LO jest świetne i osiąga dobre wyniki, więc zamiast tracić czas na dojazdach do Ełku czy gdziekolwiek indziej, lepiej iść tutaj, a wolny czas przeznaczyc na relaks, bo tam w cale nie nauczycie się więcej, z resztą widać, gdzie dostają się absolwenci naszego LO, nie mają problemow w rekrutacjach na najlepszych uczelniach :) najgorzej jest się poźniej utrzymać, ale tak jest wszędzie, mam na roku ludzi z elitarnych liceow i w cale nie mają lżej, też muszą zasuwać i osiągamy podobne wyniki, wszystko zależy od wkładu pracy i godzin poświęconych projektom i samodzielnej nauce;)
także powodzenia w wyborze, jednak nie sugerujcie się tym, że większe miasto=lepsza szkoła...
POZDRO :D

Jestem absolwentką tego LO i bardzo milo wspominam te 3 lata nauki w nim. Bylam na profilu matematyczno - językowym, a nauczyciele sprostali swoim wymaganiom :) Aktualnie studiuję na POLITECHNICEZ BIAŁOSTOCKIEJ :) Gdybym mogła chętnie wrócilabym na przynajmniej jeszcze rok :) Pozdrawiam :)

do Absolwent: Masz rację , tego sameg uczą, ale wyniki maturalne są nieporównywalnie większe w LO niż w innych szkołach. Więc chyba to o czymś świadczy. A tak na marginesie, to niezbyt kuturalne nazywać kogoś chłopcem w rozmowie publicznej.... Pozdrawiam.

Dobrze, że coś się dzieje innego dla dobra naszych dzieci. Mają teraz jakieś urozmaicenie w wyborze przedmotów.

Połączenie matmy i geografii świetny pomysł. Bardzo dużo osób z profilu mat- jęz zdawało dodatkowo maturę z geografii (bo sama matma to za mało) i trzeba było sobie radzić z podstawową liczbą godzin. Jeżeli chodzi o wyniki absolwentów to LO chyba nie można nic zarzucić bo ludzie porozjeżdżali się po całej Polsce (Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Toruń...). Ci którzy mieli jakieś ambicje dostali się tam gdzie chcieli i raczej nie było problemów (nawet z fizyką u pani Poślednik są ludzie na Politechnice Warszawskiej czy Gdańskiej). Także nie ma co narzekać na kadrę bo jeśli ktoś chce coś robić to są nauczyciele którzy potrafią nauczyć, jak ktoś ma od początku na wszystko olewkę to nawet najlepszy nauczyciel nic nie pomorze. Ja LO wspominam bardzo miło i w przeciwieństwie do uczniów czerwoniaka nie żałuje swojego wyboru.

lingwistyczny najlepszy hehe;PP ale i tak wole Bstok

profil dziennikarski już kiedyś był a uczniowie nawet nie wiedzieli co to felieton

hej profil europejski górą he he...............

Najlepsza szkoła w jakiej byłem. Super nauczyciele, którzy naprawdę uczą. Dziękuję

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.