Nowa szata paszportu

aktualizacja: 2018-11-06 12:25:59     nr wiadomości: 37662     przeczytano: 3345     Ilość komentarzy komentarze: 0

Od 5 listopada br. osoby składające wniosek o wydanie paszportu otrzymają już dokument według nowego wzoru.

Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania naszej niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole.

Dokument ma spełniałniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej, która zostanie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego "zawiasu", dzięki czemu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna.

Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100 -lecia odzyskania niepodległości. Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. Osoby składające wniosek o jego wydanie dokument otrzymają w terminie do 30 dni. Każdy może sprawdzić jego dostępność na stronie obywatel.gov.pl.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano ich 132 tysiące. 

 

/e/

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.