Nowa karetka dla Grajewa

aktualizacja: 2019-09-25 12:03:13     nr wiadomości: 40295     przeczytano: 7726     Ilość komentarzy komentarze: 18
Czek na zakup nowej karetki dla stacji pogotowia w Grajewie przekazał dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, na ręce wiceministra Adama Andruszkiewicza oraz burmistrza Grajewa Dariusza Latarowskiego. 
 
- Premier Mateusz Morawiecki podjął osobistą decyzję o uruchomieniu ogólnopolskiego programu wymiany karetek, aby podnieść poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w Polsce. Jedna z nowych karetek trafi do Grajewa, o co zabiegał bardzo mocno, minister Adam Andruszkiewicz - przekazał dziś na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. 
 
Za nową karetkę podziękował również kandydat PiS do Sejmu, Adam Andruszkiewicz podkreślając, że wspólne działania z Burmistrzem Grajewa p. Dariuszem Latarowskim przynoszą bardzo dobre efekty dla mieszkańców regionu. 
 
 
 
foto nr 3 - Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi aż 200 nowych karetek. W województwie podlaskim nowoczesne ambulanse pojawią się w Łomży, Grajewie, Kolnie, Mońkach oraz Boćkach.  fot.https://lomza.naszemiasto.pl/
 

Jakie rodzaje ambulansów obowiązują w Polsce?

Oznaczenia ambulansów służą identyfikacji danego typu karetki. Aktualnie w polskim systemie ratownictwa medycznego zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów ambulansów:

  • specjalistyczne (karetka S) tzw. „eski” to dawna karetka R. Ambulans S to karetka reanimacyjna, która jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz. Jeśli żaden z członków obsady nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, czwartą osobą może być kierowca. W porównaniu do innych typów ambulansów to właśnie wyposażenie karetki S jest najbardziej rozbudowane oraz wyekwipowane w najbardziej zaawansowaną aparaturę medyczną.  
  • podstawowe (karetka P) posiadają obsadę składającą się z co najmniej dwóch ratowników lub pielęgniarek. Obecność lekarza w zespole ambulansu P nie jest wymagana – jeśli żaden z członków nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, trzecią osobą w zespole może być kierowca. Wyposażenie karetki P jest przystosowane do sytuacji takich jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziału ambulansu S.
  • transportowe (karetka T) – to pojazdy używane do transportu poszkodowanych i chorych niewymagających intensywnego nadzoru, transportu międzyszpitalnego lub przewozu narządów bądź krwi. Najczęściej obsadę stanowi kierowca oraz ratownik. W systemie istnieje również karetka transportowa lekarska, w skład której wchodzi również lekarz. Ambulanse tego typu są wykorzystywane do przewozu chorych, którzy wymagają nadzoru lekarskiego. Oznakowania karetek transportowych są różne w zależności od regionu (kombinacja litery T np. "RT", "ST" lub "TL).
  • neonatologiczne – (karetka N) ambulanse te używane są w sytuacjach podobnych do tych z użyciem karetek T, jednak przeznaczone są do transportu noworodków i niemowląt do 1 roku życia. Ambulans N jest wyposażony również w sprzęt reanimacyjny. 
 
    - Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi aż 200 nowych karetek. W województwie podlaskim nowoczesne ambulanse pojawią się w Łomży, Grajewie, Kolnie, Mońkach oraz Boćkach.

Uwielbiam ten czas wyborów ,coś się dzieje, kasa płynie róznymi kanałani Swięty Mikołaj jest uśmiechniety.A co się będzie działo w ostatnim tygodniu. Co to jest ,że takie ogromne parcie jest,, bycie" posłem ?
Napisał: Wyborca dodano: 2019-09-25 15:56:12

Świetna wiadomosc!!! 💪
Napisał: Łukasz dodano: 2019-09-25 16:00:15

Dziwne. Czytałem przed chwilą założenia rządowego planu wymiany ambulansów. Jedynym kryterium decydującym o przyznaniu takiego czeku jest posiadanie w danej stacji ambulansu w wieku powyżej 6 lat. Bez żadnych zabiegów. Słyszałem też od jednego z radnych, ze niedawno samorząd miejski odrzucił wniosek pogotowia o dofinansowanie zakupu karetki dla Grajewa.
Napisał: Radosław dodano: 2019-09-25 16:21:57

przyda się :)
Napisał: Wojtek dodano: 2019-09-25 16:44:40

I przypadkiem akurat przed wyborami haha Andruszkiewicz nie miał tu nic do powiedzenia, ze swojej kieszeni nie dał więc niech się tak pod tym nie podpisuje
Napisał: Marek dodano: 2019-09-25 17:08:13

Brawa dla posła Andruszkiewicza, głosujemy na Pana cała Rodziną!
Napisał: Andrzej dodano: 2019-09-25 19:08:11

Dziękujemy Adaś
Napisał: Monika dodano: 2019-09-25 21:12:50

Dziękujemy Adam, kartka na pewno uratuje życie i zdrowie wielu z nas. Pozdrawiam
Napisał: Bartek dodano: 2019-09-25 21:17:48

Wszyscy zadowoleni gdyby tam lepiej leczyly to by bylo z porzytkiem dla wszystkich
Napisał: janek dodano: 2019-09-25 21:27:06

dziwne ze adruszkiewicz przez 4 lata moze raz pojawil sie w grajewie a przed wyborami juz ktorys raz kolei. kampania trwa w najlepsze
Napisał: jarek dodano: 2019-09-25 22:01:52

Karetka jest on Ministra czy Posła Andruszkiewicza, bo się już pogubiłem. Swoje trzy grosze widać chcą dołączyć także Kołakowski i Krynicka - tez kandydaci
Napisał: as dodano: 2019-09-26 09:33:32

o i to są konkrety
Napisał: Waldek dodano: 2019-09-26 11:01:55

Dlaczego jest tylko burmistrz Grajewa? Dlaczego nie ma innych włodarzy z powiatu? Nikt nie zaprosił? Karetka będzie służyć wyłącznie dla miasta Grajewo? Coś chyba tu nie tak Panie starosto proszę zrobić porządek.
Napisał: Lucyna dodano: 2019-09-26 11:30:00

Brawo panie Adamie, tak trzymać- idzie młodość, dajmy jemu szansę!
Napisał: Stokrotka dodano: 2019-09-26 11:54:50

Moi drodzy to nie pan andruszkiewicz ani żaden inny minister nie dał na nią swych pieniędzy tylko my ludzie z naszych podatków można kupić tę karetke dla tego to dla każdego z nas należą się wielkie brawa ach te wybory chciał bym żeby były co tydzień a tak przy okazji co z naszym dworcem PKP
Napisał: Grajewiak dodano: 2019-09-26 14:55:19

Do Grajewiak: dokładnie taka szopka a to i tak my płacimy za to wszystko żaden pan z kieszeni nie wyciągnął, a co do dworca to pewnie jak co kadencja zrobimy załatwimy a dworzec jak stał i marniał tak stoi /
Napisał: ona dodano: 2019-09-27 12:19:41

Ludzie to są wiecznie niezadowoleni- pan Andruszkiewicz załatwił- i tak narzekają, bo z naszych podatków, no i co z tego ale gdyby się nie ubiegał to pewnie inne miasta by dostały a my guzik jak zawsze!!! Pan Andruszkiewicz załatwił też komputery, a nie lansuje się jak inni, serio wpychają się wszędzie te krynickie i gwiazdowskie, dlatego mój głos ma PN Adam, już nie wspomnę ze w końcu Premier zawitał do Grajewa dzięki niemu!👏
Napisał: Grajewianka dodano: 2019-09-28 11:56:51

Czy z Andruszkiewiczem czy bez, to ta karetka by była. Wymieniane są wszystkie powyżej 6 lat. tu nic nie trzeba załatwiać. W innych miejscowościach też wymieniają karetki i nikt żadnych głupot nie pisze, ze ktoś załatwiał, tylko po prostu, był stara karetka i z automatu wymieniana jest na nową bo zakwalifikowała się do programu. Wszędzie czeki przekazywane były do stacji pogotowia, tylko w jednym Grajewie dla burmistrza , który nie ma żadnego związku z pogotowiem.
Napisał: obserwator dodano: 2019-09-28 13:56:45

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.