Noc świętojańska

aktualizacja: 2020-06-24 17:30:54     nr wiadomości: 42725     przeczytano: 5318     Ilość komentarzy komentarze: 0

Sobótka, zwana Nocą Świętojańską obchodzona jest nocą z 23 na 24 czerwca, a w Szczuczynie zwana Palinocką, była od dawnych lat związana z Ochotniczą Strażą Pożarną. W latach 60-tych palono w ognisku drewno a w latach postępu komunikacyjnego zużyte opony: czarny, gryzący dym nie odstraszał słuchaczy koncertu orkiestry dętej. Na horyzoncie pojawiały się następne słupy dymu z ognisk OSP w Bzurach, Bęćkowie, Wąsoszu. Palili też ogniska mieszkańcy Skaj, Chojnowa…
Z chwilą powstania Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w 1976 roku pieczę nad Palinocką przejęła kultura organizując wielogodzinne festyny z występami artystycznymi zespołów własnych i profesjonalnych, ze straganami, zabawą ludową… i ekologicznym ogniskiem.
W b.r. koronawirus uniemożliwił zorganizowanie festynu, zapłonęło jedynie ognisko podpalone przez Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego i koncert dała młodzieżowa orkiestra dęta OSP. I widzów było o wiele mniej… Organizatorem Palinocki tradycyjnie była Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie.

Zdjęcia, tekst i film: Andrzej Szabelski – BCK Szczuczyn

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.