czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 7695 wyświetleń

Niezapomniane cmentarze

Gmina Grajewo odnowiła miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne - cmentarz żołnierzy armii niemieckiej poległych w I wojnie światowej w m. Ruda oraz cmentarz żołnierzy niemieckich zmarłych podczas obu wojen światowych w m. Lipińskie. Na realizację prac otrzymano dotację z Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

- Zakres prac na cmentarzu wojennym w Rudzie obejmował odnowienie ogrodzenia, oczyszczenie z mchu i pomalowanie drewnianych sztachet, posadowienie nowego krzyża, wykonanie nowego dojścia do tablicy pamiątkowej i odnowienie płyty kamiennej. W Lipińskich wykonaliśmy dwa nowe słupki z kamienia polnego, pozostałe odnowiliśmy, dodatkowo wymieniliśmy przęsła drewniane pomiędzy nimi oraz wykonaliśmy nową, drewnianą furtkę – wymienia nam Jerzy Tyszka, zastępca Wójta Gminy Grajewo.

Całość prac na obu cmentarzach to koszt 16 200 zł, z czego 11 tysięcy pokryto z dotacji Wojewody Podlaskiego, pozostałe środki to wkład własny gminy. 

Zbiorowa mogiła żołnierska z I wojny światowej w Białogrądach została odnowiona 5 lat temu.

Polska swej burzliwej przeszłości zawdzięcza ogromną liczbę cmentarzy wojennych oraz cmentarzy i grobów cudzoziemców stacjonujących na ziemiach Rzeczypospolitej podczas zaborów, najazdów i okupacji. To na nich leżą w większości ludzie, którym tak samo jak naszym przodkom "przewrócono świat do góry nogami", zmarnowano młodość, zabrano bliskich, przekreślono życiowe plany, ludzie, którzy stracili życie z dala od rodzinnego domu, zaginęli bez wieści i zostali pochowani na obcej ziemi. Troska o miejsca pamięci i groby jest obowiązkiem.

 

Komentarze (5)

Bez przesady z tym upamiętnianiem. Ekschumować i doczesne resztki oddać rodzinom w DE lub RUS. Pamiętajcie, że pozostawione cmentarze nie raz były przyczynkiem do najazdów i zaborów nie tylko w naszej historii. Trzeba twardo realizować swoją politykę tym bardziej że wokół mamy od 1000 lat niezbyt przyjaznych sąsiadów. A do komentujących zadam pytanie, proszę wymienić chociaż 1 przyjazny Polsce akt dobrej woli ze strony Niemiec lub Rosji na przestrzeni 1000 lat naszej państwowości.

Członkowie mojej rodziny leżą w kazachskim stepie wywiezieni w 1940 roku, pies z kulawą nogą nie martwi się ich grobami, bo ich po prostu nie ma.

do edek : moim zdaniem nie masz racji. Sądzę, że warto dbać o cmentarze , nawet te "obce" . Przypominają historię i uczą młode, następne pokolenia - jak okrutna jest wojna, nienawiść , wrogość.

Do Grajewo: niedawno w mieście Twer w Rosji zdemontowano tablicę upamiętniającą pomordowanych Polaków - jeńców. Do dzisiaj w Berlinie są kłopoty z odsłonięciem polskiego pomnika ofiar 2 Wojny Światowej. W Austrii na miejscu obozu koncentracyjnego gdzie mordowano Polaków stawiają osiedle domków - Polska musiała wykupić kawałek ziemi, żeby pamięc nie zaginęła. /

Pod Grajewem Niemcy zabili brata mojego dziadka. Nie ma grobu, nie wiemy, gdzie jest pochowany. Nikt mu grodu nie odnowi.....

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.