Niedobór magnezu – o czym powinniśmy wiedzieć

aktualizacja: 2017-07-05 08:06:24     nr wiadomości: 32392     przeczytano: 2251     Ilość komentarzy komentarze: 0

 

Większość ludzi nie kojarzy piskliwego dzwonienia lub szumów usznych z niedoborem magnezu(hipomagnezemią). Naukowcy jednak wykonali szereg badań, dzięki którym doszli do wniosku, że magnez w wystarczających ilościach zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, które przyczyniają się do utraty słuchu. Odpowiednia suplementacja znacząco poprawia jakość słyszenia.
Pojawienie się skurczów czy drżenia mięśni również ma związek z niedoborami magnezu, dlatego, że magnez jest niezbędny do optymalnego ich funkcjonowania. Gdy mamy niedobory, organizm jest w stanie konwulsji czyli drgawek, gdyż jest to minerał odpowiadający za relaks mięśni.
Stany depresyjne mają także bezpośredni związek z niedostatkami magnezu. W chorwackim szpitalu specjalistycznym stwierdzono, że pacjenci, którzy, np. próbowali popełnić samobójstwo mieli skrajnie niski poziom magnezu.
Zaburzona czynność serca również wynika z niewystarczającego poziomu magnezu i może wywołać zaburzenia jego rytmu, a to z kolei skutkuje niepożądanymi powikłaniami.
Innymi objawami niedoboru magnezu są: częste infekcje, zawroty i bóle głowy, problemy z koncentracją, zmęczenie, łamliwość włosów, paznokcie, nudności a także próchnica – mimo dbania o uzębienie.

Doskonałym źródłem magnezu jest zwyczajna woda mineralna, o czym niewielu z nas wie.
Należy jednak zwrócić uwagę, aby ta którą kupujemy każdego dnia miała przynajmniej 50 mg magnezu na litr.  Specjalne kompozycje preparatów z chlorkiem magnezu są również dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, by przyjmować te, które posiadają witaminę B6, to ona jest odpowiedzialna za wchłanianie. Dzienne zapotrzebowanie tego makroelementu wynosi 300 mg.

Warto też jeść produkty zbożowe, zwłaszcza kaszę gryczaną, a także warzywa strączkowe, orzechy, owoce morza, kakao i czekoladę. Sporo magnezu zawierają również kasze jęczmienne, ciemne pieczywo, groszek, szpinak, ryby, żółte sery i banany. 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.