Niebieskie koperty

aktualizacja: 2017-08-10 13:18:46     nr wiadomości: 32671     przeczytano: 5113     Ilość komentarzy komentarze: 3

Do końca czerwca br. samorządy miały czas na zaktualizowanie oznakowania miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Konieczność wynikała z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Zgodnie z nowymi przepisami miejsca te powinny mieć niebieską nawierzchnię i wyraźny piktogram z symbolem osoby niepełnosprawnej.

Zapisy wprowadzonego dokumentu nie wszyscy jeszcze wypełnili, różna jest też interpretacja przepisów. Np. w Białymstoku niebieską nawierzchnię otrzymują nowe miejsca parkingowe, stare pozostaną bez zmian. Urzędnicy tłumaczą, że rozporządzenie nakłada obowiązek wyznaczenia w kolorze niebieskim miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oznakowanych znakami poziomymi P-18 "stanowisko postojowe" wraz ze znakiem P-24 a takie na ulicach miasta nie jest stosowane. 
 W Grajewie na szarym asfalcie, niebieskie koperty wyróżniają się przed niektórymi sklepami i urzędami. Nie ma ich na terenach miejskich.

- Magistrat nie uchyla się od zastosowania wprowadzonych przepisów, jednak nie mamy środków na ten cel. Konieczne są przesunięcia w budżecie. Szacunkowy koszt zmiany oznakowania stanowisk sięga 9 tys. zł. Będziemy przemalowywać, jeśli zostaną przyznane pieniądze – informuje Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo.

O tym jak trudno jest poradzić sobie osobom niepełnosprawnym w sytuacji, gdy miejsce parkingowe jest zajęte, czy zbyt wąskie wiedzą ci, którzy tego doświadczają. Powyższe rozwiązanie pozwoli uświadomić ludziom, że te miejsca parkingowe mają służyć tylko kierowcom i pasażerom z niepełnosprawnością, którzy potrzebują zaparkować swój samochód bliżej wejścia do urzędu, szpitala czy miejsca pracy. Warto zwracać uwagę gdzie parkujemy, tym samym ułatiwać życie bardziej potrzebującym, dla których pokonanie nawet kilku metrów jest sporym wyzwaniem!


e-Grajewo.pl

 

Niby wszyscy sprawni kierowcy wiedzą że nie mogą parkować na kopertach a jednak tak ich korci by było im łatwiej a my? Nie tylko pod sklepem,urzędem ale też na osiedlach - sprawni trochę więcej powagi .
Napisał: Niebieska koperta dodano: 2017-08-10 18:50:24

A w Szczuczynie kiedy będą malowane?
Napisał: mieszkanka Szczuczyna dodano: 2017-08-10 19:59:26

Tak wszyscy bronią tych miejsc i narzekają na sprawnych kierowców. A czemu niepełnosprawni nie korzystają z miejsc dla nich przeznaczonych? Mieszkam na osiedlu gdzie jest mało miejsc parkingowych ale dla niepełnosprawnych jest wydzielone i mimo, iż jeden z mieszkańców jest niepełnosprawny, ma odpowiednio oznaczony pojazd to zajmuje zwykłe miejsce parkingowe, a to specjalnie wyznaczone zawsze stoi puste. Chyba robi na złość sąsiadom. Za takie parkowanie tez powinny być mandaty.
Napisał: olo dodano: 2017-08-11 08:17:49

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.