Nie tylko płytki - co jeszcze świetnie nadaje się na podłogę w kuchni?

aktualizacja: 2020-09-08 15:33:36     nr wiadomości: 43341     przeczytano: 352     Ilość komentarzy komentarze: 0

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, nic więc dziwnego, że aranżacja tego pomieszczenia jest bardzo ważna. Najczęściej użytkownicy wybierają na podłogę płytki, które są łatwe w pielęgnacji, ale nie tylko one nadają się do tego pomieszczenia. 

Drewniana posadzka 

Kuchnia jest wymagającym pomieszczeniem, dlatego, że podłoga szybko się brudzi, jest często użytkowana. Aranżując przestrzeń trzeba wziąć pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, ale również użytkowe. Posadzka musi być funkcjonalna i trwała. Drewno jest klasycznym materiałem, które ociepla wnętrze i nadaje mi przytulnego charakteru. Mogłoby się wydawać, że taka posadzka nie sprawdzi się w kuchni, gdzie często jest podwyższony poziom wilgotności. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od rodzaju drewna. Musi być ono wytrzymałe, odporne na wgniecenia i zarysowania.

Najlepszymi gatunkami drewna są: dąb, buk, jawor, klon, ipe, jatoba, badi, kempas, merbau, doussie, sucupira i brazylijska wiśnia. Warto zdecydować się na deski warstwowe, składające się z drewna szlachetnego i wysokiej jakości wodoodpornej sklejki. Mają one lepszą przyczepność do podłoża i są bardziej stabilne. Poza tym, przy większej wilgotności nie wchłaniają całej wody. Drewno pięknie prezentuje się w pomieszczeniach, zwłaszcza, że deski mogą posiadać różny odcień. Podłoga z tego materiału jest elegancka i gustowna. 

Płytki ceramiczne i kamień 

Co na podłogę w kuchni? Odpowiedź nie jest tak prosta jakby się mogło wydawać, bo wiele materiałów doskonale nadaje się do tego pomieszczenia. Poza wspomnianym drewnem oczywiście doskonale sprawdzą się płytki ceramiczne. Są one łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, nie odkształcają się, są odporne na wgniecenia, środki chemiczne i wysoką temperaturę. Jedynym mankamentem ceramicznej posadzki jest chłód, jaki od niej bije. Poza tym, przedmioty upuszczone na płytki rzadko nie ulegają zniszczeniu. Nie mniej jednak, na rynku dostępne są płytki o różnych barwach i mnóstwem motywów. Co ciekawe, bardzo popularne stały się płytki imitujące kamień.  

Do kuchni świetnie nadaje się naturalny kamień. Jest on odporny na działanie wilgoci, a granity nawet na działanie kwasów. Kamień jest niezwykle estetyczny i wytrzymały. Posiada on różne odcienie, a najczęściej wykorzystywane są granity i łupki, które estetyką nawiązują do wnętrz pałacowych. Ewentualne ubytki w kamieniu można zamaskować żywicą lub klejem.  

Panele podłogowe i posadzka winylowa 

Do kuchni bardzo dobrze pasują panele podłogowe. Wybierając ten produkt, należy jednak pamiętać, by posiadał powłokę odporną na wilgoć. Panele muszą mieć także odpowiednią klasę ścieralności. Prawidłowo położone panele są bardzo trwałe i mogą służyć wiele lat. Użytkownicy chętnie wybierają ten produkt, dlatego, że jest łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. Ciekawym rozwiązaniem jest posadzka winylowa. Montuje się ją bez użycia kleju, przez co są bardzo bezpieczne. Winyl jest wodoodporny i zapewnia izolację akustyczną. Posadzkę winylową można montować na ogrzewaniu podłogowym albo kafelkach, jest odporna na zarysowania. 

Jak widać materiałów na podłogę w kuchni jest wiele. Co ważne, każdy z nich wygląda pięknie i estetycznie. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie modny stał się także beton architektoniczny. Jest on odporny na wodę i działania mechaniczne. Poza tym, nie posiada wypełnień z polipropylenu czy włókna szklanego, przez co jest idealny dla alergików. Posadzka w kuchni musi być funkcjonalna i wytrzymała, więc najważniejsze przy wyborze materiału jest sprawdzenie jego odporności na wilgoć, zarysowania i wgniecenia. 
 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.