W sezonie grzewczym pogarsza się jakość wdychanego przez nas powietrza. W różnych porach dnia odczuwamy czasem nieprzyjemny, gryzący zapach. Wydobywający się z kominów dym przybiera różne kształty i odcienie.
W wielu przypadkach odpowiedzialność za ten stan ponoszą mieszkańcy, którzy spalają niedozwolone rzeczy w piecach. Jak bardzo jest to rozpowszechniony proceder, świadczą chmury ciemnego dymu unoszące się nad niektórymi domostwami, szczególnie w mroźne dni.
Wysokie koszty opału sprawiają, że wiele osób decyduje się wykorzystać odpady komunalne jako materiał opałowy. Spalane m.in. plastikowe opakowania, folie, tkaniny, elementy stolarki okiennej i podłogowej pokryte chemikaliami uwalniają szereg zanieczyszczeń. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie i cyjanowodór, to tylko niektóre szkodliwe substancje, jakie powstają w wyniku spalania śmieci.
Wciąż zdarzają się osoby, które nic sobie nie robią z zakazów. Podstawą do ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery jest prawidłowa gospodarka odpadami komunalnymi i przestrzeganie zakazu spalania odpadów poza wyspecjalizowanymi instalacjami.
- Organem właściwym do podejmowania działań kontrolnych zmierzających do zapobiegania nieprawidłowemu postępowaniu z odpadami była Straż Miejska. Obecnie w Grajewie jest to problem. Na zgłoszenie mieszkańców, kontrole może przeprowadzić Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Należy zaznaczyć, że spalanie śmieci jest wykroczeniem, więc zgłoszenie powinna przyjąć również Policja i ewentualnie prowadzić postępowanie – powiedział Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo.
Pamiętajmy: domowy piec nie jest urządzeniem do spalania wszystkiego, co mamy pod ręką. Nie narażajmy siebie i innych na wdychanie związków toksycznych. Co roku na choroby, do których przyczynia się zanieczyszczone powietrze umiera ponad 25 tys. Polaków – jak wynika z raportu Komisji Europejskiej. Fundusz Ochrony Środowiska wspiera wszelkie działania mające na celu poprawę stanu naszego środowiska. Włodarze deklarują poszukiwanie programów oraz wsparcie w ubieganiu się o środki finansowe na cele ekologiczne.
e-Grajewo.pl
niedziela, 5 stycznia 2025
niedziela, 5 stycznia 2025
Mieszkam w domu jednorodzinnym i nie spalam niedozwolonych odpadów bo jestem za tym,ale straż miejska w Grajewie(jak jeszcze istniała) to miała to głęboko w d...e żeby sprawdzać kto czym pali bo u mnie nie byli przez tyle lat,oni woleli z fotoradarem stać i łapać kierowców.Pozdrawiam,mieszkaniec z Grajewa.
Jeżeli miasto wspiera budownictwo komunalne równie dobrze może wspierać rozwój sieci ciepłowniczej. W ciepłowni miejskiej produkuje się ciepło bardziej czyste niż w pojedyńczych małych piecach domowych. Każdy przyłączony budynek do sieci miejskiej = mniejsza emisja pyłu, CO2, chloru i innych świństw na nasze płuca.
Za spalanie śmieci kara wynosi nawet 5 tys. złotych. Że też policja jeszcze się nie domyśliła ,że na tym można lepiej zarobić niż na mandatach. Może wtedy jeden z drugim by zmądrzał.
A potem się dziwią ,że ludzie umierają na raka , że rodzą się chore dzieci albo nie rodzą się wcale ,że źle się czujemy albo chorujemy na alergie. A potem pójdzie do kościoła i modli się w pierwszej ławce ! A paląc śmieci łamiesz piąte przykazanie - nie zabijaj!!! Spowiadasz się z tego?!!!
Opamiętajcie się wszyscy palący śmiecie w piecach c.o. Trujecie nas wszystkich, a potem jak zachoruje ktoś bliski na raka to jest rozpacz skąd to się bierze. Właśnie m.innymi z toksyn, które wszyscy wdychamy.
Najgorsze są zakłady stolarskie, które spalają płytę meblową.A Liryczna i Baśniowa biją wszelkie rekordy!
Może Pan Wojsławowicz wpadnie na inhalację? A może się boi ,że nie przeżyje?
"Kto mieczem wojuje -od miecza ginie" Jak się zapali w kominie ten syf którym palicie i popękają cegły to komin do wymiany. To jest dopiero koszt!
Prosze zobaczyc jaki dym bardzo czesto wydobywa sie z komina spoldzielni iwalidow w szczuczynie i gzie sa przepisy
największe zanieczyszczenie i ocieplenie klimatu powodują cudowne urządzenia bez których nie można się poruszać, czyli auta, ale to jest zbyt wielki biznes aby był szkodliwy, a tym bardziej krytykowany.
Mieszkajacy przy ulicy Elizy Orzeszkowej to sa chyba najwieksi truciciele w Grjewie szczegolnie feden dom pod parzystym numerem prosze o sprawdzenie i zwrocenie uwagi.
wyngel mu przywieżli ,wyngel.
Do Q -może ci stolarz fuszerkę odwalił to Ci teraz dym przeszkadza.Idż tam oni na pewno zrobią Tobie inhalację.
Ilona zrób inhalację sobie i swoim dzieciom jak Ci dym nie przeszkadza.Musisz je bardzo kochać...
Czyli nic tylko zakazać biednemu palić w piecu, niech siedzi w zimnie. W cieple mają siedzieć tylko ci, których stać na opał ekologiczny.
Ja chętnie przylaczylbym się do.miejskiego ogrzewania w rozsądnej cenie nie przekraczającej wysokości opału na zimę dziękuję dowidzenia
Bardzo słusznie, popieram świetny pomysł. Karać i to srogo!! Co do raka to przede wszystkim głównym jego powodem jest stres i złe odżywianie, nie koniecznie zanieczyszczone powietrze, ale na pewno ma swój udział... No i może was to zdziwi, ale jest całkowicie wyleczalny(witamina C, B12), po prostu to świetny biznes i dlatego panuje taki mit o nim. Wystarczy zainteresować sie i poczytać trochę materiałów w sieci... Polecam dokument z naszym rodakiem dr. Burzyńskim!!
Drogi biedny Janku! Jacy ci ludzie to chamy no zobacz nie chcą zdychać na raka bo Ty chcesz mieć ciepło.Ci ,którzy palą śmieci , płyty meblowe , pomalowane drewno a nawet ( o zgrozo! ) podkłady kolejowe to nie są ludzie biedni. Ich stać na dobry opał nawet ten ekologiczny to po prostu sposób na zaoszczędzenie paru złotych ale leczenie kosztuje dużo drożej a chyba nie ma nic droższego od zdrowia. Chyba nie powiesz mi ,że na opał nie stać faceta , który handluje opałem a u siebie pali co mu się uda wrzucić do pieca?!