Nie oddzwaniaj na te numery, bo słono zapłacisz

aktualizacja: 2018-08-27 15:54:19     nr wiadomości: 36934     przeczytano: 3479     Ilość komentarzy komentarze: 0

Klienci firm telekomunikacyjnych znowu są narażeni na działanie oszustów. Korzystający z usług Orange skarżą się na połączenia z nieznanego numeru. Po oddzwonieniu rachunek jest obciążany znacznymi kwotami.

„W ostatnich dniach do CERT Orange Polska nadchodziły informacje o próbach połączeń (możliwe, że nie tylko do klientów Orange Polska) z numeru +236 77 99 06 17. Jest to kolejny przypadek oszustwa. Jeśli oddzwonicie na ten numer, połączycie się z Republiką Środkowoafrykańską i dostaniecie wysoki rachunek za to połączenie. Nie dajcie się zwieść, to nie jest numer do Ciechanowa” – napisano na stronie CERT Orange.

Wprawdzie sekunda połączenia nie sprawi jeszcze, że nasz rachunek telefoniczny poszybuje bardzo wysoko, ale przestępcy mają sposób na wyłudzanie od nas sporych pieniędzy.

Bywa, że symulują sygnał rozłączenia połączenia. Jeśli w takiej sytuacji sami nie zakończymy rozmowy, to ona wciąż trwa a wraz z nią rosną opłaty. Później odbiera je operator, który część kwoty przekazuje do operatorów z odległych państw. A operator np. na Kubie czy na Wyspie Wniebowstąpienia przekazuje część zysków osobie, która dzierżawi numer generujący połączenia do polskich użytkowników. Tym sposobem pieniądze trafiają do oszustów.

Orange już jakiś czas temu informowało, że między 28 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 r. i w nocy z 3 na 4 stycznia kilkadziesiąt tysięcy klientów Nju mobile oraz Orange oddzwoniło na kubański numer i, oczywiście, sporo za to zapłaciło. Ale z tego wynika, że ten proceder jest rozpowszechniony i nadal wielu użytkowników daje się nabierać na tę sztuczkę przestępców.

Jeśli dzwoni do nas nieznany numer, a my chcemy oddzwonić, należy wcześniej policzyć z ilu cyfr składa się ten numer. Dziewięć cyfr oznacza, że jest to połączenie z Polski. Więcej cyfr albo brak polskiego numeru kierunkowego (+48) powinno wzbudzić naszą czujność.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.