Nie cofaj licznika, wpadniesz

aktualizacja: 2020-01-20 10:18:42     nr wiadomości: 41293     przeczytano: 5111     Ilość komentarzy komentarze: 2

Od początku roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne. Aż 3 pojazdy z cofniętymi licznikami zatrzymali policjanci z Ełku podczas minionego weekendu.

Najwięcej, bo ponad 143 tys. kilometrów, "ubyło" w volkswagenie. Za zmiany we wskazaniach drogomierza grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku roku policjanci w trakcie prowadzonych kontroli drogowych mają obowiązek sprawdzania przebiegu kontrolowanego pojazdu. Wszelkie ujawnione zmiany we wskazaniach licznika lub inne nieprawidłowości wpływające na pomiar tego urządzenia są skrupulatnie sprawdzane i mogą być początkiem poważnych problemów dla właściciela, bądź użytkownika pojazdu.

Podczas kontroli drogowych w miniony weekend policjanci zatrzymali trzy samochody, których stan licznika wskazywał mniej kilometrów niż podczas ostatniego badania technicznego. Niechlubny rekord padł podczas kontroli volkswagena. Drogomierz w tym samochodzie wskazał o ponad 134 tys. kilometrów mniej niż podczas przeglądu wykonanego rok temu.

Podobne sytuacje miały miejsce podczas dwóch innych kontroli. W przypadku bmw na liczniku ubyło ponad 34 tys. kilometrów. W zatrzymanym ciężarowym oplu stan licznika wskazywał 4 tysiące mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Wszystkie pojazdy zostały zabezpieczone. Teraz policjanci wyjaśniają, w jaki sposób doszło do zmian wskazań liczników we wspomnianych autach i kto jest za to odpowiedzialny.  

Warto przypomnieć, że zgodnie z treścią art. 306a kodeksu karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu.

______
Podczas minionego weekendu natomiast policjanci zatrzymali aż czterech kierowców w stanie nietrzeźwości. Rekordzista miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne i świadczy o lekkomyślności u osób, które to robią. Policjanci codziennie podejmują działania, żeby wyeliminować takich kierujących z dróg. 

W sobotę (18.01) w Stradunach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej fiata. Funkcjonariusze od razu wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości kierowcy okazało się, że wsiadł on za kierownicę po wypiciu alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u 24-latka ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialnością wykazała się także 37-latka zatrzymana w Ełku. Stan kierującej zdecydowanie nie pozwalał na bezpieczne kierowanie autem. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niej blisko 1,5 promila alkoholu. Kobieta nie miała przy sobie dokumentów i podczas kontroli próbowała wprowadzić w błąd policjantów odnośnie swoich danych. Dopiero czynności wykonane na komendzie pozwoliły stwierdzić tożsamość kobiety, nie uniknie ona odpowiedzialności za swój czyn.

Ponad 1,5 promila miał kolejny kierowca - 62-latka zatrzymano na ul. Grajewskiej w Ełku, a blisko promil alkoholu alkomat wykazał u 33-latka kierującego audi.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo taka osoba będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. - informuje KPP w Ełku
 

Uważam że handlarzom, którzy kręcą liczniki powinno się łamać ręce albo kastrować, lub powiesić za jaja na latarni
Napisał: Testoviron dodano: 2020-01-21 20:56:46

Handlareze odpowiadają tylko na zapotrzebowanie rynku! Polak mając 10-30 tyś.zł. chce kupić auto klasy średniej (nowe150-200 tys. zł) w salonowym stanie z minimalnym przebiegiem i bezstłuczkowe/bezwypadkowe!!! Takie cuda to tylko w Erze - bo jej już dawno nie ma!!!
Napisał: Han. dodano: 2020-01-22 09:55:33

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.