Nie bój się, powiedz o przemocy

aktualizacja: 2018-10-16 10:46:27     nr wiadomości: 37457     przeczytano: 3509     Ilość komentarzy komentarze: 8

Dom rodzinny to zazwyczaj środowisko miłości i opieki, bezpieczne i ciepłe miejsce, schronienie przed "złem" zewnętrznego świata. Zdarza się jednak, że jest miejscem terroru i cierpienia, zagrożenia i poniżenia, lęku i rozpaczy. Krzyki, bicie, upokarzanie, wyzywanie, zabieranie pieniędzy a nawet gwałt ...bywają dla niektórych codziennością. Sprawcy wykorzystując swoją przewagę nad ofiarami, próbują je zdominować, zastraszyć, poniżyć czy wymusić określone zachowania.

Zjawisko przemocy w rodzinie jest dość dobrze znane społeczeństwu, jednak dla większości z nas jest tematem tabu, a ofiary nawet latami żyją w domowym ukryciu. Mimo wielu kampanii społecznych podkreślających rolę i znaczenie świadków przemocy, ludzie boją się reagować.Nie chcemy mieszać się w sąsiedzkie konflikty, myślimy stereotypowo - „to sprawa rodzinna”, „najpierw się kłócą a potem i tak się pogodzą”, „będą mieli pretensje, że ktoś się wtrąca”. Kiedy zza ściany dobiegają podniesione głosy i płacz, najczęściej udajemy, że nic nie słyszymy.

Trudno oszacować dokładne rozmiary przemocy domowej w Polsce. Każdego roku sądy rozpatrują zaledwie odsetek spraw o znęcanie się nad bliskimi, gdzie policja rejestruje o wiele więcej tzw. "awantur w rodzinie". Osoby, wobec których członkowie rodziny stosują przemoc, mają prawo do różnych form pomocy. Jednym z narzędzi do walki ze zjawiskiem jest „Niebieska Karta”.

Procedura "Niebieskiej Karty" obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Wypełnienie dokumentu nie jest jednak równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego. Jednak w przypadku złożenia zawiadomienia i wszczęcia postępowania może ona zostać wykorzystana jako dowód procesowy.

W Grajewie w 2017 r. zostało założonych 97 "Niebieskich Kart", w tym 11 dla kobiet. W bieżącym roku założono ich 62, w tym 2 dla pań.

Dziś przemoc pojawia się nie tylko w rodzsinach z tzw. marginesu, również w dobrze sytuowanych, cieszących się uznaniem społecznym. Z czasem coraz trudniej przerwać błędny krąg, jeśli ofiara przemocy domowej w porę nie zareaguje i nie uwolni się od tyranii sprawcy.

Nie należy bać się ani wstydzić! Należy zgłaszać, mówić o problemach i ratować siebie, czy rodzinę.

 

a przynajmniej polowa bezpodstawnie, no bo przeciej niebieska karte może zalozyc prawie każdy dla każdego, modne sa tez często przed rozwodami, może wtedy cos więcej się osiągnie podczas rozwodu
Napisał: Alojzy dodano: 2018-10-16 20:11:21

Smieszni jestescie ,nigdy wiecej nie zgłoszę przemocy w rodzinie zrobilam to raz i wiecej bylo klopotu dla mnie i dzieci niz dla osoby ktora przemoc stosowala .Bardzo ponizajaze. I obym nigdy wiecej nie musiala niczego takiego zglaszac .Nigdy.
Napisał: Pl l dodano: 2018-10-16 22:45:03

ha a co zrobic jak nieletnia fika w domu?tu jest dopiero problem bo policja ma zawiazane rece a sad ma gleboko w d... ze takie cos sie dzieje.a tylko rusz nieletniego to juz sie toba zajma
Napisał: markopolo dodano: 2018-10-16 22:57:27

Ktoś piszący ten artykuł nie bardzo chyba jest w temacie.Teraz często to dzieci są sprwacami przemocy i zastraszania rodziców
Napisał: Markopolo dodano: 2018-10-16 23:01:34

Super słowa i na tym pomoc panstwa sie kończy pieknie opisane a człowiek jest pozostawiony samemu sobie ! Wszystkie komisie interdyscyplinarne to tylko jeden wielki blef pomoc z mopsu smiechu warte wszyscy tylko piszą opisują i na tym sie konczy wspaniała pomoc instytucji ponstwowych .
Napisał: Pola dodano: 2018-10-17 09:24:11

zgadzam się z przedmówcami, jedna wielka paranoja, zero pomocy od serca, tylko biurokracja i jeszcze więcej problemów oraz plotkarstwo bo później wszyscy wiedzą kto i co, oby nigdy więcej
Napisał: Luiza dodano: 2018-10-17 12:33:22

markopolo- postrasz ksiedzem - moze poskutkuje !
Napisał: Baba dodano: 2018-10-17 12:38:45

Jaki kraj takie społeczeństwo...mało czasu dla rodziny i dzieci bo albo dużo pracy i brak czasu...W innych przypadkach tych z marginesu bo taka jest tradycja ojciec lub matka margines i tak pasuje przekazuja takie wartości dzieciom bo INACZEJ nie potrafia żyć.
Napisał: Ojciec dodano: 2018-10-17 15:35:57

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.