Neon "Albatros" chroniony

aktualizacja: 2020-11-23 19:43:40     nr wiadomości: 44059     przeczytano: 1651     Ilość komentarzy komentarze: 1

Decyzją z dn. 18.11.2020 r. prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska konserwator zabytków wpisała do rejestru zabytków województwa podlaskiego neon "Albatros" z Augustowa. To pierwszy tego typu obiekt w regionie objęty najwyższą ochroną konserwatorską.

Neon "Albatros" powstał na początku lat 60. XX wieku. Stanowił reklamę świetlną restauracji "Albatros" w Augustowie, otwartej w 1962 roku.

Neon znajduje się na południowo-wschodniej elewacji budynku przy ul. Mostowej 3 w Augustowie. Ma formę stylizowanego napisu "Albatros", będącego jednocześnie nazwą funkcjonującej tam restauracji. "Neon ma formę przestrzennego, metalowego napisu malowanego od frontu na biało, z kolei po bokach - na kolor srebrny. Czcionka wyrazu jest stylizowana zamaszyście nakreśloną pierwszą literą "A", płynnie łączącą się z kolejnymi literami szyldu." - prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. Zastosowane w neonie rurki wykonane są z przezroczystego szkła oraz wypełnione gazem szlachetnym - neonem, któremu zawdzięcza swoją czerwoną barwę po rozświetleniu. 

Neon wyróżnia się przede wszystkim formą plastyczną, zakomponowaniem oraz wykorzystaniem fantazyjnego kroju czcionki.

 

WUOZ w Białymstoku

  - WUOZ w Białymstoku   - WUOZ w Białymstoku

Siedem dziewcząt z Albatrosa. BYŁEM KIEDYŚ TAM KRÓLEM PARKIETU.
Napisał: marek dodano: 2020-11-26 16:10:21

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.