piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 8167 wyświetleń

Narodowy Spis Powszechny

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,

  2. numer identyfikatora oraz hologram,

  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 

  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,

  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,

  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,

  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem  standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

 

Stanowisko do samospisu

Informujemy, że od dnia 1 kwietnia 2021 roku Gminny Komisarz Spisowy w Grajewie udostępnił klientom stanowiska do samospisu internetowego w budynku Urzędu Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6A. Stanowiska dostępne są dla respondentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15:30.

Członkowie Gminnego Biura Spisowego nie mogą dokonywać samospisu  przez Internet za respondentów. 

Mogą ewentualnie pomóc w zalogowaniu się do aplikacji spisowej, bądź wytłumaczyć, jak należy prawidłowo dokonać samospisu przez Internet. 



 

Komentarze (4)

to ja nie mogę wszędzie wchodzić a taki ktoś będzie mi chodził po chałupie i nie wiadomo gdzie i u kogo był i co mi przyniesie w dobie coronaświrusa takie coś powinno być odroczone

tak już to widzę osoba ponad 70 lat ma internet ma laptopa i wejdzie i to sprawdzi poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

Ta inwigilacja, tzn. spis powszechny jest chyba tylko po to, żeby rządzący wiedzieli ile jeszcze mogą zabrać obywatelom...

Rafał - przecież oni to wszystko wiedzą. ZUS, Urząd Skarbowy i wszystko jasne. No chyba, że nie mogą się połapać w tym wszystkim ;) Sam nie wiem po co ten spis.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.