Narodowy Spis Powszechny

aktualizacja: 2021-02-19 21:49:51     nr wiadomości: 44897     przeczytano: 2651     Ilość komentarzy komentarze: 1

W kwietniu br. rozpocznie się najważniejsze badanie statystyczne w kraju – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Wielkie zbieranie danych ma odpowiedzieć na pytania: ilu nas jest? jak żyjemy, czym się zajmujemy? Badanie przeprowadzane raz na 10 lat pozwoli bliżej nas poznać. 

16 lutego br. zakończył się nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Biura Spisowego w Białymstoku liczba rachmistrzów spisowych, z którymi powinna zostać nawiązana współpraca na terenie miasta Grajewo wynosi 9. Na „stanowisko” aplikowało 31 chętnych. 

Kandydat na rachmistrza zobligowany będzie do wzięcia udziału w szkoleniu przeprowadzanym w trybie zdalnym. Szkolenia dla rachmistrzów spisowych obejmować będą część teoretyczną oraz część praktyczną i będą zakończone egzaminem.

Od  23 lutego br. w województwie podlaskim rozpoczynają się szkolenia kandydatów na rachmistrzów. Szkolenia będą odbywały się w godz. 9.00-14.00, w formie zdalnej na platformie Webex. W celu zapisania się na szkolenie i uzyskania linku do szkolenia należy skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym w Grajewie pod numerem telefonu 86 273 08 24 lub 86 273 08 44 – wyjaśnia nam Marta Borkowska, Naczelnik Wydziału Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Grajewo.

Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu zostaną wpisani na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza. Warunkiem zdania egzaminu jest udzielenie co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi na 30 pytań jednokrotnego wyboru (tj. uzyskanie minimum 18 punktów).

- Zdanie egzaminu nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się na rachmistrza spisowego. O zakwalifikowaniu się decyduje liczba punktów uzyskanych na egzaminie, a w przypadku takiej samej liczby punktów czas jego zdawania – dodaje p. Marta Borkowska.

Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych. Każdy z nich przy zbieraniu danych będzie posługiwał się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem.

- Identyfikator zawierać będzie imię i nazwisko oraz zdjęcie rachmistrza, numer identyfikatora, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, określenie województwa, na obszarze którego rachmistrz spisowy jest upoważniony do przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora, okres, na jaki identyfikator został wystawiony – zaznacza Naczelnik Wydziału.

Tożsamość rachmistrza będzie można zweryfikować dzwoniąc na Infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 oraz w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie internetowej spis.gov.pl jak też na stronach internetowych urzędów statystycznych.

Prace spisowe wykonywane przez rachmistrzów będą prowadzone w od 1 kwietnia do 30 czerwca, z możliwością przedłużenia do 30 września 2021 r. Według obecnie obowiązującego prawa wynagrodzenie rachmistrza zależy od ilości ankiet i metody ich przeprowadzania tj. osobiście czy telefonicznie. Za jeden poprawnie przeprowadzony wywiad bezpośredni rachmistrz otrzyma 7 zł brutto,  za jeden poprawnie przeprowadzony wywiad telefoniczny - 4 zł brutto. 

Prawdopodobnie powyższe stawki ulegną zmianie. W planach jest nowelizacja ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Po zmianach, bez względu na formę wywiadu, za każdą poprawnie wypełnioną ankietę rachmistrz otrzymywałby 6 zł brutto. Praca odbywa się na podstawie umowy zlecenie.

 

Zapisałam się, ale jak dowiedziałam się o stawce to rezygnuję, rachmistrz wykonuje robotę, a na górze wezmą za to duża kasę, koordynartorzy i komisarze, a tu jak zwykle za głodową stawkę......
Napisał: Ana dodano: 2021-02-20 11:20:48

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.