Narodowe czytanie 2018

aktualizacja: 2018-09-10 20:54:34     nr wiadomości: 37076     przeczytano: 1299     Ilość komentarzy komentarze: 0
Biblioteka – Centrum Kultury  w Szczuczynie po raz piąty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. Akcja ta objęta jest patronatem Pary Prezydenckiej i ma na celu przybliżenie wartości i piękna literatury polskiej całemu narodowi. Tegoroczna edycja odbyła się 8 września i poświęcona była utworowi Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”.
W tym dniu zaproszeni goście oraz uczestnicy akcji zebrali się w  siedzibie Biblioteki  - Centrum Kultury , aby wspólnie odczytać  fragmenty powieści. „Narodowe Czytanie” odbyło się w Regionalnej Izbie Historii i Tradycji, wśród ekspozycji pamiątek po Wodzu Naczelnym Marszałku Józefie Piłsudskim ze zbiorów państwa Anny i Adama Jaguszów. Na górnym holu natomiast znajdowała się wystawa „Józef Piłsudski. Od zesłańca do Marszałka” pozyskanej w ramach współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Nasze tegoroczne „czytanie” wzbogacili swym występem „Mali Szczuczyniacy”, którzy zaprezentowali wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Powieść Żeromskiego została odczytana przez zaproszonych gości, którymi byli: Jakub Żebrowski, Karolina Łepkowska, Andrzej Kosmowski, Maciej Mroczkowski, Krystyna Rosłoniewska, Julia Witkowska, Emilia Nagel, Katarzyna Krystowczyk, Barbara Jankowska. W przerwach między czytanymi fragmentami czekała na uczestników miła niespodzianka – mogli oni wziąć udział w quizie, który został specjalnie przygotowany na tę okazję, dotyczył on biografii autora, jak również tematyki samej powieści, a nagrodami były egzemplarze „Przedwiośnia” opieczętowane stemplem okolicznościowym przysłanym nam przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nagrody ufundowane przez Centrum Kultury otrzymali: Julia Kruszyńska, Julita Żebrowska, Maciej Mroczkowski, Jakub Żebrowski, Darosława Wojciechowska, Teresa Pieńczykowska, Małgorzata Karwowska, Barbara Paszkowska.
Wszystkim zebranym serdecznie dziękujemy za przybycie oraz wspólną lekturę, a zwycięzcom gratulujemy. - Anna Akus – Szklarzewska, Anna Wojsław
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.