Narodowe Czytanie 2018

aktualizacja: 2018-09-07 18:40:25     nr wiadomości: 36912     przeczytano: 4347     Ilość komentarzy komentarze: 3

7 września br. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury odbyło się wspólne czytanie fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

VII edycję Narodowego Czytania w Grajewie poprowadził Artur Andrus, dziennikarz, poeta, piosenkarz, artysta kabaretowy, autor książek i tekstów piosenek. Teksty interpretowali przedstawiciele władzy samorządowej i miejskich jednostek organizacyjnych.

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 roku ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa , "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza a w ubiegłym roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim – 750, a w ubiegłym roku – ponad dwa tysiące. "Wesele" było czytane nie tylko w Polsce, ale też w 26 innych krajach – np. w Meksyku, Australii, Brazylii, Japonii, Chorwacji, a także na Węgrzech i Ukrainie.


/e/

Ciekaw jestem czy Artur Andrus przyjedzie sam czy zabierze ze sobą Tomasza Sianeckiego?
Napisał: Corleone dodano: 2018-08-25 14:52:53

Ciekawe dlaczego narodowe czytanie jest w naszym mieście w godzinach pracy przeciętnego człowieka? Czyżby Żeromski był tylko dla VIPów? Też chciałabym zobaczyć pana Andrusa , a i młodzież powinna posłuchać "Przedwiośnia". Nieładnie, władza to kółko wzajemnej adoracji, a my to do roboty?!
Napisał: Jolka dodano: 2018-09-09 08:21:20

właśnie -nikogo z zewnątrz nie było, czy oni to tylko sobie organizują; chciałabym uścisnąć rękę p. Andrusa ale byłam w pracy; no tak my zaiwaniamy po to żeby z naszych podatków mogli się z gwiazdami spotkać wybrani... no bo ze wspólnej kasy zostało to zorganizowane chyba, czy sie mylę?
Napisał: anana dodano: 2018-09-10 13:22:22

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.