Najniższa emerytura to 0,32 zł

aktualizacja: 2020-09-17 11:30:54     nr wiadomości: 43424     przeczytano: 2727     Ilość komentarzy komentarze: 3

Największe i najniższe emerytury w województwie podlaskim

Polscy rekordziści otrzymują w granicach 23 tys. zł brutto. Ponad 23,5 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura kobiety z  województwa kujawsko-pomorskiego. Niemal 23 tysiące otrzymuje mężczyzna zamieszkujący w Lubelskiem. Ich przepis na tak wysokie świadczenie to  bardzo długi, ponad 60-letni staż pracy, wysokie składki i jak najpóźniejsze przejście na emeryturę po 80. roku życia.

Najwyższe emerytury w województwie podlaskim

Nasi lokalni najzamożniejsi emeryci pobierają zdecydowanie niższe świadczenia. W województwie podlaskim najwyższą emeryturę, w kwocie 15,5 tys. zł pobiera mężczyzna, który przeszedł na nią w wieku 64 lat i 10 miesięcy, ale po przyznaniu świadczenia kontynuował przez wiele lat zatrudnienie. Aktualny jego staż pracy to 61 lat i 10 miesięcy łącznego okresu ubezpieczenia. Największa emerytura, którą pobiera kobieta wynosi 13 tys. zł. Skorzystała ona z przywileju emerytalnego w wieku 75 lat i wypracowała ponad 56-letni łączny staż pracy. Trzeba pamiętać o tym, że każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka.

- Obecny system emerytalny jest tak skonstruowany, że stanowi pochodną dwóch składników: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc gromadzimy wyższy kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego. 

Groszowe emerytury

Tak jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki województwa lubelskiego. Pięciogroszowa emerytura wypłacana jest z kolei mieszkańcowi śląska. W Podlaskiem najniższa emerytura  to 32 grosze. Tak niskie świadczenie trafia do kobiety, która na przestrzeni całego życia przepracowała na umowie zlecenia jedynie 1 miesiąc i 15 dni. Najuboższy emeryt w naszym regionie otrzymuje zaledwie 1,19 zł.

- Poprzedni system emerytalny był obwarowany określonym stażem pracy. Od 2009 roku z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość świadczenia. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to taka emerytura  jest wypłacana - wyjaśnia Katarzyna Krupicka. 

Kto otrzyma  minimalną emeryturę

Tak niskie emerytury są zaskakujące, gdy słyszy się o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, należy udowodnić odpowiedni stażu pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeśli przy takim stażu z wyliczenia emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowane minimum, to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury. Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np. 850 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyźnie z 25 lat stażem pracy - ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto.  -  Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

 

Zachęcające!?trzeba pracować do 80 lat to nie będziemy wiedzieli co mamy zrobić z tak DUUUUŻĄ emerytrurą śmieszne to, co nam po emeryturze jak będziemy dziaduszkami i babuniami gdzie z tymi pieniędzmi?
Napisał: Kasia dodano: 2020-09-17 16:43:06

Jak to gdzie, no na cukierki dla wnuczków. Albo nowe telefony, gry, czy bilet na marsa, cokolwiek będzie popularne za te dziesiątki lat. Żeby być najlepszą babcią ever
Napisał: babcia stasia dodano: 2020-09-17 21:27:27

Śmiać się z tego czy płakać ? Jedno i drugie to odpowiednia reakcja.. ha ha
Napisał: EmerytZaStoLat dodano: 2020-09-18 08:57:57

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.