Szczuczyn

Montaż instalacji solarnych

INSTALACJE SOLARNE NA TERENIE GMINY SZCZUCZYN

 Pozytywnie oceniono wniosek pod względem formalnym na Kompleksowe rozwiązanie problemu niskiej emisji na terenie Gminy Szczuczyn poprzez zakup i montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych, wniosek ten dotyczy działania 5.2 Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.

http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl/konkursy-i-projekty/zakonczone-konkursy.html?cid%5B%5D=5.2&year%5B%5D=2012

 Jeżeli wniosek przejdzie kolejny etap oceny (ocenę merytoryczną), po przeprowadzeniu procedur przetargowych, 128 budynków mieszkalnych z terenu Gminy Szczuczyn oraz budynek Urzędu Miejskiego w Szczuczynie przejdą modernizację instalacji ciepłej wody, poprzez montaż instalacji solarnych opartych o próżniowo – rurowe kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

 Ogólnym celem projektu jest poprawa jakości powietrza atmosferycznego na terenie Gminy Szczuczyn, przyczyniająca się do zachowania dziedzictwa środowiska naturalnego. Wśród niemierzalnych, długofalowych celów ogólnych projektu można zdefiniować następujące:
 wzrost komfortu warunków pobytu w 128 budynkach mieszkalnych i 1 budynku użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie Gminy Szczuczyn, odczuwalny przez użytkowników infrastruktury,
 wzmocnienie wśród mieszkańców świadomości rozwiązywania przez gminę problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska i ekologią,
 wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców gminy i turystów odwiedzających gminę,
 zmniejszenie ryzyka wystąpienia zachorowań wśród mieszkańców gminy (choroby dróg oddechowych),
 poprawa warunków zamieszkania na terenie gminy (niższe koszty utrzymania budynków mieszkalnych, poprawa stanu środowiska naturalnego),
 zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy (lepsze warunki naturalne sprzyjające rekreacji).

Na skutek realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące cele bezpośrednie:
 zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną w 128 budynkach mieszkalnych oraz 1 budynku użyteczności publicznej,
 zmniejszenie niskiej emisji o ponad 142 tony CO2/rok w skali całej gminy,
 obniżenie kosztów utrzymania 128 budynków mieszkalnych i 1 budynku użyteczności publicznej przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju i praktycznym wdrożeniu zagadnień z dziedziny świadomości ekologicznej.
 
 Głównym zadaniem instalacji solarnej jest wspomaganie podgrzewania ciepłej wody użytkowej, co jednocześnie spowoduje ograniczenie zarówno kosztów użytkowania obiektów, jak i umożliwi racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przez mieszkańców rolniczej gminy Szczuczyn o dużym potencjale turystycznym.

Trzymamy kciuki za drugi etap oceny.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.