Modernizacja oczyszczalni

aktualizacja: 2018-05-15 12:46:46     nr wiadomości: 35228     przeczytano: 2516     Ilość komentarzy komentarze: 0

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to największy producent mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Od lat niekwestionowany lider rodzimego mleczarstwa oraz jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Produkty Mlekpol–u powstają w nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych w: Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach.

Rozwojowi przemysłu mleczarskiego i znacznemu wzrostowi asortymentu wytwarzanych produktów towarzyszy również wytwarzanie znacznych ilości ścieków technologicznych. Z tych względów zakładowe oczyszczalnie ścieków trzeba modernizować.

W grudniu ubiegłego roku Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol" rozpoczęła rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków usytuowaną przy ul. Ekologicznej w Grajewie. Zakres prac jest szeroki. Obejmuje m.in. montaż kraty i nowych pomp w istniejącej pompowni, montaż sitopiaskownika, budowę zbiornika uśredniającego 1500 m3 z mieszadłem, montaż stacji flotacji; budowę budynku technologicznego o powierzchni 330 m2 wraz z instalacjami (pod potrzeby: flotacji, sitopiaskownika, zagęszczania, odwadniania i higienizacji osadu, stacji magazynowania i dozowania chemii); budowę osadnika wtórnego o średnicy 20 m, montaż zagęszczacza osadu, budowę zbiornika osadu zagęszczonego 400 m3 z  mieszadłem, montaż wirówki do osadu poflotacyjnego i nadmiernego, montaż stacji higienizacji osadu, wykonanie pompowni ścieków i osadu; wykonanie sterowania dla istniejących urządzeń w oparciu o nowy system wizualizacji i sterowania SCADA – informuje nas Kamila Syroka, Rzecznik Prasowy Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

Dzięki inwestycji obiekt zyska na nowoczesności i funkcjonalności. Zwiększy się przepustowość oczyszczalni ścieków z 2 700 m3 na dobę do 4000 m3 na dobę, wzrośnie możliwość przerobu mleka a także zostaną dostosowane wymagania jakości ścieków oczyszczonych oraz osadów ściekowych do nowych wymagań Unii Europejskiej.

Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest pod koniec grudnia bieżącego roku. Koszt inwestycji sięga 8,4 mln zł.

 
/e/
 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.