piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 9230 wyświetleń

"Miłość niejedno ma imię"

Miłość niejedno ma imię! To trafne określenie przez GOK w Goniądzu - znamion miłości, których uczuć w jej sacrum każdy człowiek pragnie doznać. Życie bez poczucia miłości jest puste, albo co najmniej niespełnione. Tylko z nią przetrwać można ciężkie, życiowe burze i tylko z nią można się czuć człowiekiem. Znamy dużo rodzajów miłości. Macierzyńska - bezwarunkowa, wieczna i nierozerwalna. Patriotyczna – gotowa do poświęceń za hymn, barwy, ziemie, wody, góry i lasy wolnego kraju. Religijna – dzięki której można żyć, kochać Boga i ludzi. Miłość dwojga – gdzie chroni się kogoś przed zgubą. Miłość altruistyczna – umiejąca kochać za nic, dając z siebie wszystko, nie żądając niczego w zamian. Jest to na tyle piękne, bo wzniosłe, że trudno nam w to uwierzyć. Najbardziej pogardliwym rodzajem miłości jest – egoizm, jako zaślepienie, dążenie do celu po trupach, rządzenie wszystkim, lekceważenie ideałów i następstw swoich czynów, to rodzaj destrukcyjnej miłości pełnej pogardy.

Omawiając uwarunkowania miłości i jej przymioty, mam na uwadze przeżywanie jej nie w sposób walentynkowy, ale równoległy do jej wartości i określanych przez nas ideałów.

 
15 lutego 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Goniądzu odbył się kolejny, już IV Regionalny Konkurs Piosenki Walentynkowej pod nazwą "Miłość niejedno ma imię”. W tegorocznym, jak zwykle dobrze przygotowanym pod względem organizacyjnym konkursie, wzięło udział 48 solistów i 6 zespołów z województwa podlaskiego. Jury w trzyosobowym składzie przesłuchało łącznie 74 uczestników w pięciu kategoriach.

 Grajewski Zespół Szkół Nr 2 reprezentowały dwie uczennice Aleksandra Milanowska z klasy Ibf oraz Karolina Świderska z klasy I ae. Z powiatu grajewskiego trzy czołowe miejsca w dwóch kategoriach zdobyły uczennice, z których osiągnięć wszyscy powinniśmy się cieszyć.

Dwa miejsca w Kategorii szkoła podstawowa kl. I - III zdobyły młodziutkie solistki z Grajewa. Natomiast w Kategorii szkoła ponadgimnazjalna - I miejsce wyśpiewała piosenką "Byłam różą” - Aleksandra Milanowska z Grajewa.

W tej kategorii uczennica Adrianna Krepsztul z Białegostoku, ulokowała się na drugim miejscu, Magdalena Kocoń z Łomży na trzecim, a w grupie wyróżnionej znalazły się - Natalia Wysocka z Łomży i Nikola z Lipska.

Zwycięzcy otrzymali zasłużone statuetki, nagrody i dyplomy.
 

Pierwsze miejsce w kategorii o dużej rywalizacji i profesjonalnych wymaganiach, to odniesiony wspaniały sukces Aleksandry Milanowskiej. Jej nazwisko i młodszej siostry Magdaleny, ciągle przewija się na scenach szkół, uroczystościach gminnych, konkursach, etc.

I tak, np. 11 lutego 2012 w sali widowiskowej GOK w Goniądzu podczas drugiego Konkursu Piosenki Walentynkowej pod nazwą: „Miłość niejedno ma imię”, w kategorii: szkoła podstawowa, III miejsce zajęła Magdalena Milanowska ze SP w Szczuczynie (dziś uczennica Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie).

Podczas tego samego konkursu, ale w kategorii gimnazjum, wykonując piosenkę „Iść w swoją stronę” Aleksandra Milanowska (siostra Magdaleny) zajęła III miejsce, reprezentując wówczas Publiczne Gimnazjum w Szczuczynie.

16 lutego 2013 roku, w tym samym GOK w Goniądzu w III Regionalnym Konkursie Piosenki Walentynkowej udział wzięło sześćdziesięciu wokalistów. W kategorii szkół gimnazjalnych wyróżnione otrzymała - Magdalena Milanowska ze Szczuczyna.

Siostry Milanowskie mieszkają we wsi Zofiówka gm. Szczuczyn. Aleksandra po ukończeniu PG w Szczuczynie, podjęła naukę w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie na profilu sportowo-obronnym LO. Śpiew i muzykę na tyle uwielbia, że jednocześnie i wytrwale uczy się gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Grajewie Filia w Szczuczynie. Śpiewać zaczęła od klasy IV Szkoły Podstawowej i trwa w tym do dziś. Duży wpływ na rozwój jej talentu miała pani Maria Ostrowska, pod której kierunkiem śpiewała w zespole wokalnym przy Miejskim Domu Kultury w Szczuczynie.

Młodsza siostra Magdalena jest uczennicą II kl. Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie i również konsekwentnie udziela się w działalności kulturalnej. Dziewczynki muzykę i śpiew odziedziczyły po ojcu, a od wczesnego dzieciństwa nie była ona im obca, bowiem ojciec grał na gitarze i śpiewał, a córeczki pilnie go uzupełniały.


Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu w swoim dorobku posiada już IV Regionalne Konkursy Piosenki Walentynkowej pod niezmienną nazwą "Miłość niejedno ma imię”.  Jest to forma prawie doskonałego sprawdzianu przy profesjonalnych kryteriach jury. To upowszechnianie amatorskiego ruchu artystycznego, umożliwia sprawdzenie się pod względem wyrazu artystycznego, głosu i dykcji, a jednocześnie promocją młodych, podlaskich talentów.

W takich i podobnych sytuacjach, potrzebne są podziękowania, na które nigdy nie jest za późno, dla wszystkich uczestników konkursu z powiatu grajewskiego oraz życzliwe gratulacje dla zajmujących tak znaczące miejsca, jak Aleksandra Milanowska.

 
 

Tekst: Stanisław Orłowski

 Warto przypomnieć: http://www.youtube.com/watch?v=IEW5U2DNjPc&list=UUXrbWe5xIpV3sBFtgIhWGhA

 

Komentarze (3)

O! A Ada Krepsztul to przecież też nasza Grajewianka . Brawo ! Gratuluję wszystkim solistkom.

Dziewczynki zdolne :)

No właśnie mamy z czego się cieszyć. Mieć takie koleżanki to radość. A czemu ten link musi się aż do przeglądarki wklejać? Można jemu coś pomóc żeby się świecił?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.