Na terenie starego, miejskiego parku przy ul. Senatorskiej w Szczuczynie (dawniej końskiego rynku), rosną sędziwe, objęte ochroną pomniki przyrody.
Park ten, przed 1939 rokiem był ogrodzony wysokim parkanem, wokół niego przyjazne zacisze tworzyły krzewy. Tu, odbywały się różne imprezy. W każdą niedzielę orkiestra strażacka, z której dumni byli nie tylko mieszkańcy Szczuczyna, grała swoje utwory. Poprawnie wykonywane przez tę orkiestrę rytmy, umilały życie mieszkańców na odległych ulicach. Były utrapieniem dla tych, którzy mieszkali w pobliżu parku, wzdłuż ulicy Senatorskiej, Ogrodowej, Nowej oraz mieszkańców przy „Górze Kowalnej” i „Górze Diabelnej”.
Przez cały tydzień delektowały się pięknem parku bogatsze matrony oraz służące z podopiecznymi dziećmi. Na dużej ilości ławeczek, ustawionych wzdłuż bardzo równiutko utrzymanych żwirowych ścieżek, siedzieli zakochani, dalej ci, którzy czytali książki, gazety. Park spełniał rolę uzupełniającą życia towarzyskiego, wzajemnego podglądania, manier i kultury zachowań innych. Wstęp do parku był płatny. Opłaty pobierał, a jednocześnie parkiem zarządzał pracownik, który mieszkał w lewym skrzydle remizy (dziś Muzeum Pożarnictwa) tuż przy bramie wejściowej.
Ostatnia wojna zmieniła potrzeby, mentalność i zachowania społeczne. Park zubożał nie do poznania. Jedynie pozostała część starych drzew, poświadczała przeżycia tych, którzy byli tu przed nami.
Po roku 2002 można doszukiwać się pozytywnych zmian dla parku. Powstał „amfiteatr”, chodniki i place na które wyłożono 1767,2 m² kostki, 1324 mb obrzeży. Teren częściowo zniwelowano przez nawiezienie 1.215 ton ziemi. W obrębie parku wmontowano 20 ławek i 22 kosze na odpady. Prace zostały wykonane przez osoby zatrudnione w ramach prac interwencyjnych oraz prac społecznie użytecznych. Dotychczasowy koszt modernizacji starego parku wyniósł 87.473,44 złotych.
Ażeby park przybrał pełną formę odrodzenia, w tym komfort, przytulność i użyteczność, należy wykonać jeszcze szereg prac uzupełniających. W tym celu została podpisana umowa o dalsze, zgodne z założeniem pierwotnym, prace wykończeniowe w parku. Wprowadzona w zakres realizacji inwestycji firma „ABIES” Kuczyńscy S.C. z siedzibą w Mieczach koło Rajgrodu, wykona końcowe czynności modernizacji. Zadaniem wykonawcy jest montaż ogrodzenia, ustawienie urządzeń jordanowskich oraz:
Montaż latarń,
Montaż tablic informacyjnych,
Szereg innych prac.
Koszt wykonania tych prac zamknie się kwotą 559 953, 10 złotych. Inwestycję dofinansowuje PROW na lata 2007-2013 z działania Odnowa i Rozwój Wsi. Dofinansowanie to wynosi 436 445, 00 złotych.
Termin zakończenia prac, przewidziano na dzień 30 września 2009 roku.
Mieszkańcom można gratulować, powrotu centrum wypoczynku, do chlubnych tradycji i miejmy nadzieję miłych doznań, w przytulnych miejscach szczuczyńskiego mini Edenu. Przy okazji sugeruję nadanie parkowi równie miłego imienia, aby przyszłe określanie miejsca rozrywek było jednoznaczne.
Tekst i foto: Stanisław Orłowski
sobota, 4 stycznia 2025
piątek, 3 stycznia 2025
Stare zdjęcia, nie ma nowych?
no wlasnie...a nowe to gdzie??
Nie chodź nocą po parku, bo dostaniesz po karku.
Oj będzie ciekawie? Jak dotychczas w Szczuczynie nikt nie wymyślił tak mądrych nazw ulic, lub tudzież innych obiektów z wyjątkiem nieszczęsnej nazwy szkoły im. Kropiwnickiego obecnie Piłsudskiego, żadna nazwa ulicy nie budzi kontrowersji lub niesnasek - religijnych, patriotycznych, obyczajowych . Z tego co wnioskuje to nadanie nazwy przechodzącemu metamorfozę starego parku będzie za jedno z głównych zadań nadchodzącego okresu. A ja proponuję zostawić nazwę "STARY PARK" bo wszyscy o tym wiedzą i nie będzie żadnych kosztów związanych z nadaniem nazwy.
Na festyn do STAREGO PARKU.
Ciekawy, właśnie jest vandal- stare zdjęcia i nowe tworzą tu materiał porównawczy. Przedstawiają zaawansowanie w pracach, a jedno z nich odnosi się do parku z lat przedwojennych. Uważam, że zdjęcia takie nie muszą nas bawić tylko przedstawiać problem czy proces realizacji zamierzeń. A takie są. Wśród nich jest nawet fotka z zarysem wandalizmu przedstawiająca czyn barbarzyńskich ludów, których rozkoszą było umyślne niszczenie jakiegoś dobra, zwłaszcza kulturalnego.
stary park-najlepsze miejsce na sączenie wina i inakszych trunków :)
87.473,44 złotych już wydane + dalsze 559 953, 10 złotych w planie z naszych ciężko płaconych danin . Czy nie można byłoby naprawić za te pieniądze dróg na terenie miasta ? Na których codziennie szary szczuczyński podatnik psuje zawieszenie w swoim pojeździe . .. Nawiasem mówiąc skrzyżowanie nieopodal Urzędu Miasta Juz od dawna świeci dziurami jakoś na to nie znajdują się fundusze .
Do zdegustowanego: aby pisząc takie rzeczy spróbuj zapoznać się z tym kto jest właścicielem dróg na terenie miasta i gminy nastepnie pisz takie głupoty.
… kropkowany! Jeżeli to jakiś wiejski urzędnik tę odpowiedź, jako ludzkie wyjaśnienie przesłał, to nie dziwię się, że tak wygląda Szczuczyn. Słowo GŁUPOTA jak piszesz, równa się z twoim poziomem intelektualnym, a nie ze świadomością użytkowników o właścicielach dróg. Takiemu dać pióro do ręki! Żal mi twojej inteligencji. Skąd jesteś? Kto ma wiedzieć, która i czyja jest ta droga? Nam potrzebne są drogi i chodniki przydatne do użytku tu i teraz. Jeżeli masz władzę to złap właściciela i go uduś zgodnie ze swoim charakterem, a dla nas porządek powinien być.