"Maja w ogrodzie" w Mieruciach

aktualizacja: 2019-08-05 09:47:43     nr wiadomości: 39861     przeczytano: 5616     Ilość komentarzy komentarze: 3

11 sierpnia br. o godz. 7.50 stacja TVN wyemituje program "Maja w ogrodzie" nagrywany w ogrodzie państwa Beaty i Dariusza Szafranko w Mieruciach w gminie Grajewo.

Ogród znajduje się w Mieruciach, wiosce położonej blisko Grajewa w województwie podlaskim. Okolica jest bogata przyrodniczo. Na niebie można dostrzec przelatujące żurawie, a nawet orły. Państwo Beata i Dariusz Szafrankowie, wraz z córką Anną gospodarują tutaj od przeszło dwudziestu lat. Przekształcili gospodarstwo rolne przodków w tętniący życiem ogród, obfity zarówno w roślinny użytkowe jak i ozdobne. Rabaty kwiatowe mają tu formę klombów, które zaaranżowano wokół drzew owocowych. Najstarsza jest ponad stuletnia jabłoń Kronselka, ciągle rodząca przepyszne owoce. Kronselka rośnie obok piwnicy ziemnej, która wraz z porastającą ją roślinnością tworzy dziką, niedostępną dla ludzi enklawę, przeznaczoną jako schronienie dla odwiedzających ogród dzikich zwierząt. Ciekawą i jednocześnie rzadko spotykaną rośliną jest ziemniaczka sercowata o jadalnych bulwach i owocach. Rośnie tu od przeszło wieku, a sprowadzili ją żołnierze wracający z wojny rosyjsko-japońskiej.

W ogrodzie są też dynie, tzw. syryjskie o smacznych nasionach bez łupin. Gospodarze oszczędzają wodę. Gromadzą w wielu miejscach deszczówkę, którą w razie potrzeby podlewają rośliny. Hobby Panna Dariusza jest łucznictwo. Otwarta przestrzeń ogrodu i przede wszystkim ukształtowanie terenu pozwalają mu na bezpieczne uprawianie tego sporu. Właściciele od dłuższego czasu planują przebudowę tarasu przy domu, aby stał się przytulniejszy do wypoczywania. Pomagamy im w tej inwestycji i wspólnymi siłami przeprowadzamy metamorfozę tego miejsca – opisuje Maja.

Wszystkich miłośników ogrodów, działkowiczów zapraszamy do obejrzenia.

 

Cieszą takie dobre programy z naszego regionu
Napisał: obok dodano: 2019-08-05 13:27:36

Ja już oglądałam. Pięknie, gratulacje
Napisał: ewa dodano: 2019-08-06 09:22:07

Można obejrzeć program online pod adresem https://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,1,1,0/ogrod-wiejski-z-historia-odc-722-hgtv-odc-23-seria-2019,1867457.html
Napisał: Grzegorz dodano: 2019-08-07 09:18:42

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.