wtorek, 16 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 12337 wyświetleń

Ludzie bezpieki

Oddział Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Grajewie zorganizował wystawę „Twarze białostockiej bezpieki”. Inauguracja odbyła się we wtorek, 27 maja br. w obecności przedstawiciela IPN w Białymstoku Krzysztofa Sychowicza.

Wystawa składa się ze zdjęć, danych osobowych oraz przebiegu służby około czterdziestu wysokich rangą funkcjonariuszy z terenu Polski północno-wschodniej Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa z lat 1944-90.

-Dziś przedstawiamy państwu osoby, które tworzyły historię naszego kraju. Znajdziecie tu m.in. życiorysy kierowników aparatu bezpieczeństwa z lat 1945-1990, a także funkcjonariuszy niższego szczebla, najbardziej zaangażowanych z walkę z podziemiem niepodległościowym oraz antykomunistyczną opozycją - mówił K. Sychowicz.

e-Grajewo.pl


Przy okazji otwarcia wystawy "Twarze białostockiej bezpieki" odbyła się promocja wydanej przez UM publikacji pt: "Ludzie grajewskiej bezpieki 1945-1956".
W załączeniu okładka a poniżej fragment wstępu do książki.


„Pierwsza część niniejszej publikacji, złożona z dwóch podrozdziałów, poświęcona jest opisowi struktury i działalność aparatu bezpieczeństwa w latach 1945-1956, ze szczególny uwzględnieniem działań PUBP w Grajewie. Należy jednak pamiętać, że rolą tej części nie jest monograficzne, całościowe przedstawienie PUBP w Grajewie, a jedynie zarysowanie ogólnego tła funkcjonowania terenowych organów komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

Druga część niniejszej publikacji prezentuje sylwetki 51 pracowników PUBP w Grajewie z lat 1945-1956. Poszczególne noty biograficzne zawierają podstawowe dane osobowe funkcjonariusza: nazwisko i imię, imię ojca i matki, datę i miejsce urodzenia, w przypadkach, w których było to możliwe uzupełnione są one dodatkowe informacjami na temat wyznania, narodowości, pochodzenia społecznego, wykształcenia i przynależności partyjnej. Następnie został przedstawiony przebieg służby w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa, w tym również wcześniejszą służbę w szeregach Armii Czerwonej i LWP wraz z datami objęcia kolejnych funkcji. W opracowanych notach starano się przedstawić pełny przebieg służby funkcjonariusza w aparacie bezpieczeństwa, a zatem pokazano też służbę w jego strukturach poza grajewskim PUBP. Dodatkowo noty biograficzne 38 funkcjonariuszy zostały opatrzone ich fotografiami z okresu służby.

Autorzy w pełni zdają sobie sprawę z faktu, że prezentowane noty biograficzne 51 funkcjonariuszy z lat 1945-1956 nie obejmują wszystkich, którzy w tym okresie mieli swój epizod w grajewskim PUBP. Jednak nawet ta niepełna prezentacja, obejmująca tylko część funkcjonariuszy grajewskiego PUBP, jest świadomym zdjęciem maski anonimowości z osób zaangażowanych w system upodlenia miejscowego społeczeństwa. Trzeba pamiętać, że grajewscy funkcjonariusze byli częścią ogólnokrajowej machiny represji skierowanej przeciw narodowi polskiemu, byli wiernymi pretorianami tych, którzy pod osłoną sowieckich bagnetów, planowo wepchnęli i następnie utrzymywali Polskę w okowach sowieckiego uzależnienia.” T.D.




wtorek, 16 kwietnia 2024

Kolejny sukces "Jedynki"

Komentarze (6)

katalogi ze strony IPN dostępne są tu:
http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=345&id=5004

bylam tam :)

Proszę zamieścic na stronie internetowej te informacje

Czy ty czasami nie jestes z 2 ge hehehe ;P

MUSZĘ iśc na wystawe. Ciekawe czy jest tam mój kolega dawny aktywny f-sz SB w Grajewie a późniejszy ZASTEPCA KOMENDANTA

BYEŁEM, widziałem. Ale to nie jest to. Gdzie sa twarzyczki chłopców z SB z Grajewa. Oni aktywnie zatruwali nam zycie. Żadnego z nich nie ma. Organizatorzy zróbcie aby byli oni w komplecie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.