Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 8470 wyświetleń

Limit na odpady remontowe

Zbliżająca się wiosna dla wielu będzie czasem wzmożonych prac remontowych. Cieplejsze dni to idealny moment na odświeżenie wnętrz, przeprowadzenie gruntownych remontów czy drobnych napraw.

Naprawy i odbudowy to nie tylko odczuwalne wydatki i bałagan, ale także odpady. Część z nich można przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Grajewie, wjazd od ul. Ekologicznej. Mieszkańcy miasta i gminy Grajewo mogą dostarczać nieodpłatnie bez limitu m.in.: chemikalia (farby, rozpuszczalniki, oleje), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble, szkło bezbarwne i kolorowe. Odpady pochodzące z rozbiórek i remontów podlegają jednak ograniczeniu wagowemu. Mieszkańcy mogą przekazać nieodpłatnie do 100 kg odpadów remontowo – budowlanych  miesięcznie (w tym np. gruzu), 1200 kg rocznie

Co do zasady materiały rozbiórkowe nie są odpadami komunalnymi, jednak za takie można uznać niewielkie ilości, które powstają w gospodarstwach domowych. Gmina odbierze je jako odpady komunalne, gdy pochodzą z prac remontowo-budowlanych przeprowadzonych samodzielnie w gospodarstwie domowym. W przypadku, kiedy remont prowadzony jest przez firmę, wówczas ona staje się wytwórcą odpadów i jest odpowiedzialna za zebranie oraz wywóz na swój koszt. Zagospodarowanie odpadów powstałych podczas remontu leży w gestii przedsiębiorcy świadczącego tego typu usługi. Zdarzało się, że brak limitów był wykorzystywany przez firmy budowlane, które dostarczały odpady na konto właściciela nieruchomości - przerzucano tym samym koszty działalności na innych. 

W 2016 r. zebrano ponad 800 ton śmieci rozbiórkowych. Od 1 stycznia br. Miasto za zagospodarowanie odpadów ponosi opłaty. W trosce o miejski budżet określono limit wagowy – wyjaśnia Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo.

W Grajewie mieszkańcy mają problem z pozbyciem się m.in. papy. Póki co nie jest przyjmowana do PSZOK. - Kiedy remont dachu prowadzony będzie przez specjalistyczną firmę proponuję w treści umowy zawrzeć zapis o obowiązku wykonawcy dotyczącym zagospodarowania odpadu papy powstałego podczas prac budowlanych. W przypadku, gdy remont wykonujemy sami, pozostałości trzeba zutylizować we własnym zakresie – dodał p. Bogdan Wojsławowicz.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Grajewie podjęło już rozmowy mające na celu ułatwienie mieszkańcom pozbywania się papy. Warto zaznaczyć, że utylizacja wymienionego materiału jest płatna. Do tematu wrócimy.

e-Grajewo.pl

 

zobacz też:
PUK wywiezie nasze śmieci

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (4)

To jest wszystko chore,stawiają na ekologię a ograniczają ze to można a tego nie sam miałem problem z wywozem starej poprutej plandeki nikt tego nie chciał przyjąć poradzili żeby spalić albo zakopać w lesie ot ekologia...

"utylizacja papy we własnym zakresie" - czytaj spalić w kominku.

Może właśnie z powodu "limitów" tyle śmieci po lasach.

Co to za po****ny kraj... we własnym zakresie...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.