Lider profilaktyki grypy

aktualizacja: 2019-09-12 12:23:36     nr wiadomości: 40177     przeczytano: 3905     Ilość komentarzy komentarze: 0

10 września br. Miasto Grajewo otrzymało nagrodę "Lidera w zakresie profilaktyki grypy" Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W ubiegłym roku zostaliśmy "Nowym Liderem w zakresie profilaktyki grypy". 

Obecnie trwa procedura mająca na celu wyłonienie podmiotu leczniczego, który także w tym sezonie będzie realizował program zdrowotny w zakresie szczepień ochronnych przeciwko grypie grajewskich seniorów (osoby powyżej 65 roku życia). Środki na realizację programu (13 tys. zł) zostały zabezpieczone w budżecie miasta Grajewo.

Bezpłatnymi szczepieniami planuje się objąć około 250 mieszkańców. O przyjęciu chętnych będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Szczepienia będą wykonywane od dnia podpisania umowy do 15 grudnia br. Zgodnie z zapewnieniem burmistrza podobne działania będą kontynuowane.

Z roku na rok więcej samorządów angażuje się w działania z zakresu profilaktyki grypy. Jest to szczególnie ważne ze względu na grupy ryzyka powikłań pogrypowych. To właśnie osoby z tych grup mają możliwość korzystania z bezpłatnych szczepień, zabezpieczając się tym samym przed groźną chorobą. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wyróżnia najaktywniejsze samorządy, które z największym zaangażowaniem i uwzględniając najnowsze osiągnięcia medycyny realizują projekty zdrowotne w zakresie profilaktyki tej choroby. 

- Grypa najczęściej atakuje zimą – szczyt zachorowalności przypada w pierwszych trzech miesiącach roku. W przypadku seniorów, dzieci, kobiet w ciąży czy przewlekle chorych szczepionka przeciw grypie zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wśród osób po 65 roku życia wzrasta niemal trzykrotnie. W tej populacji wiekowej odnotowano aż 90% zgonów wywołanych grypą i jej powikłaniami. Wyszczepialność seniorów powoli wzrasta, głównie za sprawą 50% refundacji szczepionek przeciw grypie wprowadzonej rok temu. Wskazuje się  potrzebę umieszczenia szczepionek przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla seniorów 75+, kat. „S”, by zwiększyć ochronę osób starszych. Zaapelowano także o wprowadzenie szczepionki przeciw grypie do postulowanego przez rząd projektu ustawy i spisu leków bezpłatnych dla kobiet w ciąży, leki w kat. ”C” – informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

 
e-Grajewo.pl
  - fot. UM Grajewo
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.