Krzyż z Lipowego Grądu

aktualizacja: 2019-03-18 12:14:05     nr wiadomości: 38727     przeczytano: 2467     Ilość komentarzy komentarze: 24

W Biebrzańskim Parku Narodowym są miejsca szczególne i wyjątkowe, nie tylko pod kątem przyrodniczym, ale też takie, które na stałe wpisały się w historię tej ziemi… Lasy „Czerwonego Bagna”, „Grzędy”, lub „Piekielne Wrota „ są tego doskonałym przykładem. To na tych terenach bohaterska grupa polskich żołnierzy i partyzantów toczyła nierówną walkę o wolność z niemieckim okupantem. Po dzień dzisiejszy odnajduje się tu ślady po krwawej bitwie.  Niektóre miejsca zostały upamiętnione poprzez krzyże pomniki czy nagrobki.

Jednym z takich miejsc jest niewątpliwie „Lipowy Grąd” - zagubione wzniesienie wśród bagien. Położone ono jest w tzw. trójkącie, pomiędzy rzeką Jegrznią, Kanałem Woźnawiejskim, a rzeką Ełk. Właśnie tu w ukryciu stacjonował 9 Pułk Strzelców Konnych w czasie słynnej bitwy na Grzędach w roku 1944. Od lat stał tu duży drewniany krzyż wyniosły ponad bagna, przypominający dawne dzieje.

Zeszłego roku krzyż poddając się upływowi czasu przepróchniał i wywrócił się.  Jako pracownicy Służby Parku odpowiedzialni za piękne i dziewicze tereny, staramy się dbać także o historie tragicznych wydarzeń, by nie uległa zapomnieniu. Kiedy przy codziennym monitoringu przyrodniczym i patrolu znaleźliśmy krzyż leżący w trawach - postanowiliśmy, że odnowimy go i ponownie postawimy w tym samym miejscu, szanując w ten sposób także pracę poprzedników, którzy posadowili krzyż przed nami. Uznaliśmy też zgodnie, iż należy dodatkowo zabezpieczyć symboliczny znak, aby mógł przez następne lata górować nad bagnami i przypominać o dzielnych ludziach walczących o wolność tej ziemi.


Pomimo trudności z dotarciem do miejsca z materiałami budowlanymi, nie załamaliśmy się niewygodami… Z wielkim zaangażowaniem zabraliśmy się za zadanie. Cement, woda, kamienie, deski, śruby, farba oraz narzędzia do pracy trafiły do celu. Krzyż został oczyszczony, odnowiony i gruntownie zabezpieczony impregnatem. Otrzymał też bardzo solidną podwalinę w postaci cementowego cokołu, wypełnionego pod ziemią co najmniej 1 metrem sześciennym betonu. Przygotowaliśmy solidnych rozmiarów metalowy kształtownik do umocowania, który zacementowany stał się doskonałą podporą i stopą, do której przymocowaliśmy na mocne śruby drewnianą konstrukcję krzyża. Na koniec pracy uprzątnęliśmy teren i wtopiliśmy w beton starą tabliczkę informującą kto i kiedy tu stacjonował.

Zadanie zostało wykonane, a każdy z nas biorący udział w tej szlachetnej pracy poczuł radość, że w jakimś stopniu przyczynił się do przedłużenia pamięci o historii - ludziach i tragicznych wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej. - opisuje Darek „Szary Wilk” Karp – St. Strażnik w O.O. Basenu Środkowego Północ

Zdjęcia: Krzysztof Henel, Darek Karp

Piękna robota jestem przekonany że są na tym świecie ludzie którzy nie pozwolą umrzeć prawdziwej historii. GRATULUJĘ
Napisał: Andrzej Grajewo dodano: 2019-03-18 17:51:31

I właśnie takie akcje są wartościowe. Brawo.
Napisał: obok dodano: 2019-03-19 10:18:56

Wietrze wiej i nieś tęn wycinek historii daleko i siej nasiona prawdy wśród nowych pokoleń. "Andrzej Grajewo " pięknie napisałeś.
Napisał: historio trwaj dodano: 2019-03-19 14:40:28

Brawo panowie. Można na przyszłość pomyśleć o zaangażowaniu młodzieży w takie patriotyczno -historyczne przedsięwzięcia. Młodzież jest chętna, tylko potrzebuje przewodników. Jeszcze raz brawo.
Napisał: edek dodano: 2019-03-19 14:52:18

edek- stawianie krzyzy nie jest zadnym aktem patriotyzmu ! Krzyz to symbol religii- z nienajlepsza opinia-slawa- w przykadku katolicyzmu- niestesty- hierachowie koscielni "mocno" pracuja nad zlym image kosciola w Polsce !
Napisał: Baba dodano: 2019-03-19 20:08:36

nie krzyż, a lekcje historii i rzetelne przekazanie jak największej liczbie osób pełnej wiedzy pozwoli na zachowanie pamięci
Napisał: Stanisław dodano: 2019-03-19 20:41:25

Za pamięć ! Za miłość i wolność ginęli ! ,nie dbali o to by ich pamiętano . Chwała Bochaterom ! Dziś Ci co o nich pamietają to też bochaterowie ,radość z odczucia postawienia krzyża na nowo zapewne była ogromna i kto to zmierzy tylko ten kto to sam przerzyje i poczuje .Gratuluje i szacunek ogromny ,pozdrawiam Marek
Napisał: Jabe dodano: 2019-03-19 22:10:42

A czy te miejsca są jakoś oznakowane i można tam trafić, czy cała ta praca została wykonana nie ku pamięci żołnierzy i partyzantów lecz pracowników BPN?
Napisał: Karol dodano: 2019-03-20 08:48:57

Oj, Baba, to może ty nam powiesz jaki symbol powinien tam stać jak nie krzyż . Przypomnij sobie słowa poety : "Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem"
Napisał: edek dodano: 2019-03-20 10:18:36

Do- Jabe: "Dziś Ci co o nich pamietają to też bochaterowie .... "- co Ty za absurdy wypisujesz? Na miare bohaterstwa trzeba sobie zasluzyc- stawianie krzyzy nie jest zadnym bohaterswem !! Nie pierz tutaj mozgow innym - wypisujac bzdury !
Napisał: Baba dodano: 2019-03-20 11:35:39

Polsko kraju kochany krzyżami usłany. Nie ma już innych pomysłów
Napisał: Jon dodano: 2019-03-20 17:29:42

Szlachetna praca - jest wtedy kiedy sie innym pomaga,na przyklad- ratujac zycie lub w inny filantropijny sposob- stawianie krzyzy nie jest zadna "szlachetna praca"- poniewaz czyn ten nikomu niczym nie sluzy.... i zadnego pozytku z niego nie ma- bez wzgledu na to czy by tam stal czynie- nic szlachetnego sie nie bedzie dzialo- Amen !
Napisał: Ateista dodano: 2019-03-20 19:09:09

edek- to co napisales -to slogany, a nie slowa poety, ja sie nie identyfikuje z zadnymi krzyzami i nie jestem dlatego nie musze sie czuc gorszym Polakiem od innych- tzn. od tych , ktorzy "wyznaja" kult krzyza ! Co do innych symboli- moglby byc jakas statuetka z kamienia lub drewna, skromna tablicaa z informacja... i rownie dobrze moglaby upamietniac wydarzenia tamtych czasow... czy chesz jeszcze wiecej przykladow?
Napisał: Baba dodano: 2019-03-21 13:08:39

Do edek- czy symbolem polskosci w Grajewie jest obecnie krzyz - a nie Godlo Panstwowe z orlem w koronie?
Napisał: Ateista dodano: 2019-03-21 14:23:39

Biebrzańskie lasy, ich kępy, moczary, bagna i brama do piekła zapisały się w polskiej nauce, ale i w historii ziemskiego piekła w walce o wolność. Jak zwykle, tak i tu podczas walki z niemieckim bandytą przyszedł mu z pomocą czerwony morderca. Wcześniej ćwiczyli tak, że 17.09.1939 r. Polskę zaatakował pomocnik Niemców, czyli drugi agresor – Rosja, której później czerwonoarmiści 7.01. 1945 r. weszli do martwej Warszawy (powstanie). Na Grzędach o zwycięstwie fizycznym nie można było już wówczas marzyć, jedynie o takiej śmierci dla Polaka, żeby nie zalała go krew pacyfikowanych cywilów i Polskiego Wojska (AK). Polska, która od ponad tysiąca lat jest stabilną ostoją katolicyzmu i ostatnim, niezłomnym bastionem obrony chrześcijaństwa ślady swojej chwały zaznacza dumnie krzyżami. A choć krzyż w naszej kulturze posiada wiele znaczeń, jak: symbol życia, rodzaj hańbiącej kary śmierci, pokutny oraz symbol Męki Pańskiej, to stawiamy go i czcimy z należną pokorą. Katolicy nie potrzebują interpretacji wartości krzyża, jego zasadnej symboliki w miejscu ustawienia, etc., bo jego walory noszą w sercu swoim. Inni, a nawet polskojęzyczni, zgodnie z wypaczeniami wierzą w sierpy i młoty, krowy i koty; mordują, napadają, anektują, przepuszczają przez komin obcych a nawet braci swoich. Przyjdzie jednak czas na rozliczenie popiołów. Podjęcie prac konserwacyjnych ku czci krzyża uważam za oddaną cześć Bogu i poległym bohaterom, którzy udowodnili, że są Polakami. A Polak, to rzecz święta, jak święty jest humanitaryzm. Chylę czoło przed pięknym, a na te czasy heroicznym czynem: Krzysztofa i Darka, którzy utrwalając wiarę katolicką są bohaterami w czasach ateizmu, LGBT i globalizmu. − Krzysztofie, Darku i inni czy przypadkowo nie „pomagał” tam dla Was absolwent Korpusu Kadetów w Rawiczu, uczestnik bitwy pod Kockiem Pan rotmistrz Wiktor Konopko – ostatni komendant 9.PSK AK Obwodu Grajewo? W wieku 32 lat, 8.09. 1944 r., poległ w bitwie z Niemcami pod Grzędami. On dla majaczących przeciwników powiedziałby dumnie – niech żyje Polska!
Napisał: Sdo2 dodano: 2019-03-21 19:23:30

Do-Sdo2- czy ty uwazasz, ze wszycy (bez wyjatku) , ktorzy walczyli podczas II-Wojny Swiatowej byli wyznawcami wiary katolickiej ? Czy mozesz to udowdnic? Katolicy rowniez szanuja imie marszalka Pilsudskiego, lecz wydaje mi sie, ze nie wielu z nich wie , ze ani wierzacym ani katolikiem nie byl. Pomijac juz fakt daleko przezadzonej glorifikacji za osiagniecia hsitoryczne Pana Marszalka.
Napisał: Choop dodano: 2019-03-22 01:23:43

Choop – II wojna światowa – preferowany jest zapis małą literą, bo nie jest to nazwa własna tylko pospolita. Natomiast dużą literą dopuszczalny jest zapis, jeśli chce się podkreślić np. szacunek do tego wydarzenia. Np. Niemcy, którzy wydali tę wojnę napadając na Polskę i inne kraje (po łupy wojenne) napiszą dużą literą. Komunista napisze małą literą „kościół” a nawet „bóg”.
Napisał: Sdo2 dodano: 2019-03-22 13:20:03

Sdo2- cytuje: "Polska, która od ponad tysiąca lat jest stabilną ostoją katolicyzmu i ostatnim, niezłomnym bastionem obrony chrześcijaństwa ślady swojej chwały zaznacza dumnie krzyżami." . mijasz sie z prawda , poniewaz w 1410 roku pod Grunwaldem starly sie ze soba wwielkiej bitwie chrzescijanskie Panstwa, Polska z Korona Litewska a naprzeciw barbarzynski Zakon pod wezwaniem Najswietszej Maryji Panny, ktory byl pod zwiechrznictwem papieza- ktorego krzyzacy za przymykanie oka na ich haniebne czyny przekupstwem przekonywali- jak sadzisz co by sie stalo- gydyby Polska przegrala ta bitwe- masz chociaz odrobine swiadomosci historycznej- czy tylko potarafisz dyskryminowac - niekatolikow ?!
Napisał: Baba dodano: 2019-03-22 13:36:32

Sdo2- moze odnosnie pisowni zajrzabys do slownika lub encyklopedii, aby przekonac sie jak pisze sie- względy grzecznościowe i uczuciowe pozwalają zapisać od wielkiej litery prawie każdy wyraz, szczególnie zaimki, rzeczowniki i przymiotnik !
Napisał: Choop dodano: 2019-03-23 13:01:23

Sdo2- ja wlasnie chialem podkreslic szacunek do tego wydarzenia, chocby z uwagi na fakt ,ze zginelo podczas II Wojny Swiatowej milony ludzi- czy teraz zrozumiales - moj wpis. Spojrz moze na swoja pisownie- piszac skrot "np"- stawia sie dwukropek a nie korpke! Preferownie czegos- nie jest zasada pisowni- tylko przyzwoleniem- uzywajac tego slowa, powinienes byc o tym swiadomy ? Widac do Powstania Warszawskiego barkuje Ci szacunku- poniewaz "preferujesz " pisownie z malej litery tak waznego wydarzenia historycznego- szczegolnie dla takich "patriotow" - jak ty ! Kolejna gafa, to- zdania nie zaczyna sie od litery "A",warto nad tym popracowac, w korym miejscu stawia sie przecinki ,a w ktorym kropki- intrerpunkcja sie klania !
Napisał: Choop dodano: 2019-03-23 13:15:01

Pani Babo, Sdo2 nie dyskryminuje niekatolików tylko obiektywnie opisuje historię i skutki. Papież jak to zwykły człowiek jest czasem człowiekiem a czasem przedstawicielem zła, grzesznikiem. Również Piusowi XII zarzuca się, że nie potępił prześladowania Żydów w czasie II w. św., że szedł na kompromisy z Hitlerem. Wciąż trwa spór o Piusa XII czy był papieżem Hitlera, czy papieżem Żydów, czy świadomie zawarł z A. Hitlerem konkordat pomiędzy Watykanem a III Rzeszą w lipcu 1933, czy Hitler go okłamał. Podobnie i tu Pani Babo wczytuj się w mądrych ludzi i nie histeryzuj, bo nikt nie zna ostatecznej prawdy.
Napisał: też baba polska dodano: 2019-03-23 16:10:55

Do tez nie baba polska- przeczytaj sobie najpwierw uwaznie i ze zrozumnieniem wpis osoby o nicku "Sdo2"- cytuje skrot: "Katolicy nie potrzebują interpretacji wartości krzyża, jego zasadnej symboliki w miejscu ustawienia, etc., bo jego walory noszą w sercu swoim. Inni, a nawet polskojęzyczni, zgodnie z wypaczeniami wierzą w sierpy i młoty, krowy i koty; mordują, napadają, anektują, przepuszczają przez komin obcych a nawet braci swoich."- jezli nie doatrzegasz w tym cytacie ewidentej dyskryminacji , tych , ktorzy nie sa wyznacami "krzyza"- to cos jest z Toba nie tak ! Mnie nie musisz uczyc historii, napisalem komentarz obnazajacy "milosierdzie" i "dobro" kosciola katolickiego na watkach historycznych z czasow II Wojny Swiatowej , jak roniez z czasoe pozniejszych i terazniejszych , lecz z przyczyn dla mnie niezrozumialych zostal moj wpis ocenzurowany !
Napisał: Baba dodano: 2019-03-23 19:57:38

Sdo2- "Np. Niemcy, którzy wydali tę wojnę..."- koniec cytatu- od kiedy "wydaje" sie wojne? Wojne mozna- wypowiedziec zaczac, rozpoczac,wywolac.. etc ... ale wydac ?
Napisał: Baba dodano: 2019-03-24 00:52:54

Cenzura pisowsko-katolicka na e-Grajewo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Krytyczne wpisy wobec kosciola obnazajace czarna karte historii tej obludnej , zaklamanej i przestepczej instytucji sa poprostu nie dozwolone na tym portalu- mima ,ze dotyczy prawdy opartej na faktych historycznych !!!
Napisał: Baba dodano: 2019-03-26 12:41:56

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.