czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12468 wyświetleń

Kronika Straży Miejskiej

Kary za zaśmiecanie
W miesiącu lipcu strażnicy miejscy przyłapali na gorącym uczynku osoby, które popełniły wykroczenie określone w artykule 145 KW (Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany"). W związku z powyższym wobec tych osób zastosowano postępowanie mandatowe.

Kary za nieobyczajny wybryk
Mieszkaniec, który dopuścił się nieobyczajnego wybryku zgodnie z art. 140 KW (będącego naruszeniem ogólnie przyjętych dobrych zasad i obyczajów) został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego.

Stop niesfornym kierowcom!
Coraz częściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego przez osoby nieprawidłowo parkujące pojazdy. Samochody są zostawiane na chodnikach, bez zachowania warunków dopuszczalności zatrzymania na chodnikach, skrzyżowaniach oraz w miejscach obowiązywania znaków drogowych: zakazu zatrzymywania i postoju. Powoduje to utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym. Taki sposób postępowania kierujących zmusza pieszych do schodzenia na jezdnię i utrudnia widoczność dla kierujących, którzy wyjeżdżają z dróg podporządkowanych, co stwarza zagrożenie zdrowia, a nawet życia innych uczestników ruchu. Nagminność tego zjawiska powoduje, że strażnicy miejscy egzekwują przestrzeganie przepisów w tym zakresie. Kierowcy za w/w wykroczenia ponieśli konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych oraz  punktów karnych.

Akcja: "Widzisz wrak daj znak"
Zajmują miejsca parkingowe, wyglądają nieestetycznie, stanowią zagrożenie dla środowiska i ludzi. W bieżącym miesiącu Straż Miejska podjęła czynności zmierzające do usunięcia dwóch takich pojazdów z grajewskich parkingów, których stan techniczny wskazywał na to, że są nieużywane.
Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty na koszt właściciela, jednak przed skorzystaniem z tego przepisu strażnicy informowali mieszkańców o tym co mogą zrobić ze starymi autami.

Akcja: "Pasy"
W omawianym okresie funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej przeprowadzili wspólną akcję pod kryptonimem "Pasy". Celem akcji była kontrola przestrzegania przez uczestników ruchu przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa, a także zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci.
Przypomnijmy, zgodnie z przepisami kodeksu drogowego kierujący pojazdem samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa i każda osoba przewożona mają obowiązek korzystania z nich podczas jazdy. Osoby, które nie zastosowały się do obowiązujących przepisów poniosły konsekwencje karne.

Działania z zadymiarką
W miesiącu lipcu Zakład Wodociągów i Kanalizacji we współpracy ze Strażą Miejską kontynuował kontrole w zakresie legalności odprowadzania ścieków sanitarnych oraz wód deszczowych do kanalizacji. Wykorzystano w tym celu urządzenie do kontroli przyłączy kanalizacyjnych, tzw. zadymiarkę. Poprzez wdmuchiwanie do sieci kanalizacyjnej, szamba duże ilości nieszkodliwego dla zdrowia dymu pod ciśnieniem, wykryto nielegalne odprowadzanie ścieków. Przy każdej interwencji patrol zobowiązywał właściciela posesji do naprawienia usterek.
Należy stwierdzić, że prowadzone działania kontrolno - informacyjne na terenie miasta przyczyniły się przede wszystkim do zwiększenia świadomości mieszkańców co do zapisów Ustawy z dnia 7 czerwca 2011r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych

W bieżącym miesiącu funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili wspólnie z Miejską Komisją. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 9 kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się sprzedażą napojów alkoholowych. Sprzedawca ma prawo i obowiązek sprawdzenia dokumentu tożsamości, jeśli nie ma pewności czy kupujący jest pełnoletni. W przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje sankcje:
- administracyjną, polegającą na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż  alkoholu
- karną.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości we wszystkich placówkach handlujących alkoholem powinny być wywieszki informacyjne umieszczone na stoisku z alkoholem w miejscu widocznym dla kupujących:
- Alkohol szkodzi zdrowiu,
- Alkoholu osobom nieletnim poniżej 18 roku życia i nietrzeźwym nie sprzedajemy.
Wakacje to czas wypoczynku dzieci i młodzieży, ale jednocześnie okres zmniejszonej kontroli rodziców nad młodymi. Dlatego zwracamy się z prośba do dorosłych, będących świadkami sprzedaży alkoholu nastolatkom, o zwracanie uwagi sprzedającemu, zawiadomienie Straży Miejskiej tel. 86 273 08 30 lub Policji tel. 997 lub 112. Ograniczając osobom nieletnim dostępność do alkoholu, chronimy nie tylko tych młodych ludzi, ale w znaczący sposób wpływamy na poprawę bezpieczeństwa publicznego.

Kontrole - Targowica Miejska
Straż Miejska ostrzega przed złodziejami, którzy wyspecjalizowali się w kradzieżach kieszonkowych. Kolejki i dekoncentracja uwagi klientów, to woda na młyn kieszonkowców. Przestępcy ci wykorzystują fakt nagromadzenia się dużej ilości osób w jednym miejscu i dokonują kradzieży portfeli, dokumentów i innych wartościowych przedmiotów.
Zwracajmy zatem szczególną uwagę, kiedy znajdujemy się w tego typu miejscach.
W związku z tym Straż Miejska wystawia co piątek patrole w rejonie Targowicy. Są to zarówno patrole samodzielne, jak i wspólne z Policją. Mają one na celu zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom, a także zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom kupującym.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej dokonują także asysty pracownikom Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta podczas kontroli prawidłowości inkasowania opłat targowych.


W miesiącu lipcu funkcjonariusze Straży Miejskiej wzięli udział w zabezpieczaniu "Kina pod chmurką" przy Klubie Hades.
Podczas wykonywania zadań służbowych wobec  osób funkcjonariusze Straży Miejskiej 155 razy zastosowali środek oddziaływania wychowawczego.

Ponadto Straż Miejska w miesiącu lipcu wykonała:
  • 10 wspólnych służb z funkcjonariuszami Policji;
  • 16 konwojów kasjera na potrzeby Urzędu Miasta Grajewo.
  • 1 konwój na potrzeby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Komentarze (4)

Straż Miejska daje kary za zaśmiecanie a sami śmiecą wypluwając gumę do żucia i rzucanie łupin od pestek na ziemię.Niech sami nauczą się porządku.Dlaczego idąc ulicą nie zwrócą uwagi dla kierowców tira jak stoi na pasach na światłach że przejść nie można jak jest zielone światło bo się ich boją?

Ładnie to wygląda na papierze.Rzeczywistość jest inna.Parki w centrum miasta to nic innego jak piknik pijacki.Gdzie nie spojrzysz to widać butelki po wódce i piwie.Jak można pójść z dziećmi do takiego "parku".

Rozumiem że nie można być wszędzie i wszystko widzieć jesteście tylko ludzmi.W ostatnim okresie funkcjonariuszy straży miejskiej widać częściej i są tego efekty.Nie wiem,czy teren za byłą jednostką wojskową konkretnie za tzw.strzelnicą należy też do patrolowania przez Was,jeżeli tak to proszę zwróćcie na to uwagę.Ktoś bezczelnie wywozi tam szambo.Często chodzę tą drogą smród niesamowity.

nie tylko szambo Pani Halu, nie wspomnę o butelkach po piwie czy też zuzytych już srodków antykoncepcyjnych.Jak tu wyjąś z dzieckiem na spacer ? ludzie którzy robia remonty moga wywieźć gruz pod smietnik sa ustalone dni w ktorych sprzatają takie własnie odpady a nie właśnie na strzelnicy. Szanujcie troche to co macie, nie rozumiem takich ludzi co robią chlew ze swego miasta.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.