Kontrole zwolnień lekarskich

aktualizacja: 2019-02-12 10:00:05     nr wiadomości: 38431     przeczytano: 4420     Ilość komentarzy komentarze: 6

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku przygotował bilans kontroli zwolnień lekarskich. W ubiegłym roku w województwie podlaskim pracownicy jednostki przeprowadzili blisko 6 200 kontroli zwolnień lekarskich, obejmujących sposób ich wykorzystania jak również zasadność wystawiania.

- Z nieprawidłowym wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego mamy do czynienia wówczas, gdy chory traktuje wtedy wolne dni od pracy jak urlop, a wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem może prowadzić do wydłużonego powrotu do zdrowia. Konsekwencją takiego zachowania może być utrata prawa do świadczenia chorobowego. Białostocki ZUS odnotował 229 takich przypadków - wskazuje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Jak informuje rzecznik ZUS, inspektorzy sprawdzając mieszkańców regionu zastali ich w bardzo kontrowersyjnych sytuacjach. Właściciel zakładu stolarskiego obsypany wiórami drzewa eksploatował trak tłumacząc, że musi wywiązać się ze zleceń. Szef masarni z uszkodzonym barkiem obsługiwał w biurze komputer twierdząc, że to żadna praca. Inna chora z dolegliwościami w kolanie poleciała na Islandię i chodziła po mokrych kamieniach, co sama potwierdziła.

Zanim zaczęły obowiązywać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej ZUS miał obowiązek zmniejszyć zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, gdy ubezpieczony dostarczył zwolnienie lekarskie do placówki po upływie 7 dni. Z powodu tego kryterium obniżonych zostało 538 zasiłków na łączną kwotę 42,5 tys. zł.

- Od 1 grudnia 2018 r. nie ma granicznej daty na dostarczenie zwolnienia, obowiązuje jedynie 6 -miesięczny termin od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje na złożenie dokumentu do wypłaty zasiłku chorobowego - mówi rzecznik.

Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień przeprowadzają także lekarze orzecznicy ZUS. W ubiegłym roku na skontrolowanych ponad 3 tys. przypadków, w 27. z nich zwolnienie lekarskie zostało skrócone - przebywający na zwolnieniu byli zdolni do pracy. W Podlaskiem po przeprowadzonej kontroli ZUS zaoszczędził 2 mln 115 tys. zł. Warto przypomnieć, że kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień mogą przeprowadzić również pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób.


/e/

ZUS sprawdza zwolnienia tych , którzy masowo na nie idą ? np.policja , nauczyciele ?
Napisał: aaaaaa dodano: 2019-02-12 16:14:58

Z tym komputerem to faktycznie tragedia. Ważne jest to, że dotyczy to Przedsiębiorcy.
Napisał: Meliorant dodano: 2019-02-13 08:57:51

I bardzo dobrze, cwaniak bierze zwolnienie lekarskie, bo strajkuje, nie che się robić a uczciwi pracownicy to pokrywają. Choremu należy się zwolnienie ale cwaniaczków należy karać, ktoś powie a co mi to szkodzi? Pieniądze nie biorą się z powietrza, ktoś bierze a ktoś inny na to musi pracować.
Napisał: sara dodano: 2019-02-13 09:36:02

ale przeciez zus pobiera skladke na zasilek chorobowy z poborow wiec oco chodzi?
Napisał: bbbb dodano: 2019-02-13 11:50:01

To moje pieniadze sa odtracane co mniesiac na rozne skladki i jeszcze kontroluja to...
Napisał: Zinteresowany dodano: 2019-02-16 19:27:30

Zachorował? To ma L4 z własnych składek.
Napisał: Op dodano: 2019-02-17 16:07:21

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.