Kolektor słoneczny czy panel słoneczny – co wybrać?

aktualizacja: 2017-06-13 12:26:24     nr wiadomości: 32157     przeczytano: 4518     Ilość komentarzy komentarze: 0


Energia słoneczna (solarna) należy do najtańszych i najbardziej dostępnych źródeł energii odnawialnej. Słońce świeci wszędzie, natomiast natężenie wiatru jest różne (energia wiatrowa), dostęp do zbiorników termalnych też może być ograniczony.


Jaka jest różnica między kolektorem a panelem słonecznym

Nikogo już nie dziwią panele słoneczne umieszczone na dachach, na nasypach, czy przystankach komunikacji zbiorowej. Część z nich to kolektory słoneczne, a część to panele fotowoltaiczne.

Kolektory gromadzą energię solarną i przekształcają ją w energię cieplną, która następnie za pomocą odpowiedniej instalacji wypełnionej glikolem przekazywana jest do bojlera lub pieca c.o. Za pomocą kolektorów mamy całkowicie bezpłatną wodę użytkową, czyli do mycia naczyń, kąpania, sprzątania lub podgrzewania basenu. W okresie zimowym kolektory słoneczne służą do wspomagania systemu grzewczego, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet 70% kosztów ogrzewania.

Panel słoneczny jest urządzeniem bardziej skomplikowanym. System fotowoltaiczny, którego jest elementem, przekształca darmową energię słoneczną w energię elektryczną (nie mylić z cieplną), którą możemy wykorzystać w dowolny sposób, np. do oświetlenia, ogrzewania czy gotowania. Prąd w gniazdku jest taki sam jak ten z elektrowni, różnica tkwi w cenie. Z paneli jest za darmo, w elektrowni trzeba płacić.

Wiadomo, że stopień nasłonecznienia ulega zmianie w ciągu roku. W miesiącach letnich z paneli słonecznych pozyskuje się więcej energii niż się zużywa, natomiast w miesiącach zimowych jest mniejsza niż zapotrzebowanie. System fotowoltaiczny umożliwia sprzedaż nadmiaru energii do sieci zakładu energetycznego, w okresie zimowym można odkupić ją po preferencyjnych cenach. W polskich warunkach klimatycznych okres dobrego i wystarczającego nasłonecznienia trwa 7 miesięcy, natomiast niedobór może występować w okresie 5 miesięcy zimowych.

Zdecydowanie zakres wykorzystania paneli fotowoltaicznych jest szerszy niż kolektorów słonecznych, oszczędności też są większe.

Więcej o fotowoltaice znajdziecie m.in. na https://www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/panele-fotowoltaika.html

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.