Kategoryzacja akwariów

aktualizacja: 2018-08-29 18:23:11     nr wiadomości: 36967     przeczytano: 3823     Ilość komentarzy komentarze: 0

Akwarium jest ciekawym elementem dekoracyjnym, który wygląda interesująco na przykład w salonie, albo pokoju dziennym. Dla niektórych ma ono jedynie walor estetyczny, ale są również osoby, które fascynuje życie podwodne ryb i roślin. W zależności od czynnika kategoryzującego wyróżnia się różnego typu akwaria. Nie wszystkie gatunki ryb i roślin mogą żyć w tym samym środowisku.

Przeznaczenie zbiornika

Biorąc pod uwagę przeznaczenie akwarium, wyróżnia się na przykład ogólne (wielogatunkowe), w którym żyją różne ryby i rośliny wodne. Wybierając poszczególne osobniki i wyposażenie zbiornika należy kierować się przede wszystkim wyglądem ryb, ich kształtem, sposobem poruszania, motoryką. Trzeba jednak pamiętać, by zestawiać ze sobą rośliny i gatunki o zbliżonych wymaganiach co do światła, temperatury, odżywiania czy potrzebnej przestrzeni. Akwarium ogólne służy przede wszystkim do dekoracji i daje możliwość obserwacji z bliska podwodnego życia. Innym typem zbiornika jest akwarium lęgowe, które przeznaczone jest do hodowli gatunków do tarła. Taki pojemnik powinien być szklany, odpowiednio naświetlony i nagrzany, dlatego, że przez pewien czas będzie się tam rozwijało nowe życie. W takim zbiorniku nie trzeba specjalnie przygotowywać podłoża, wystarczy żwirek, mech, torf i kamienie. Istnieją również bardziej wyspecjalizowane akwaria, które mają za zadanie odwzorować naturalne środowisko dla gatunków.

Naturalne środowisko ryb

Akwaria można kategoryzować również ze względu na naturalne środowisko gatunków ryb. Wyróżnia się zbiorniki gatunkowe, w których hoduje się jedynie wybrany rodzaj ryb i dostosowuje się wnętrze akwarium tak, by jak najlepiej odwzorować ich naturalne środowisko. Innym typem jest zbiornik kontynentalny, w którym żyją ryby z tego samego kontynentu. Wybierając gatunki, trzeba jednak pamiętać, by zamieszkiwały one podobne siedliska naturalne. Nie wskazane jest mieszanie ryb z odmiennych środowisk wodnych. Wyróżnia się również akwaria krajowe, w których hoduje się rodzime gatunki. W takim wypadku trzeba pamiętać o zmianie temperatury w zbiornik w zależności od pór roku.

Parametry zbiornika

Akwaria rozróżnia się też według parametrów technicznych i kształtów. Klasyczny zbiornik to pojemnik o prostokątnych ścianach, który dostępny jest w różnych rozmiarach. Przykłady akwariów wykonanych z wysokiej jakości bezbarwnego szkła znajdują się na: https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/akwaria-optiwhite. Na rynku dostępne są również zbiorniki profilowane z odpowiednio wygiętą przednią ścianą. Alternatywą są akwaria owalne, falowane, albo panoramiczne. Zbiorniki występują w różnych kształtach, niekoniecznie muszą to być prostokątne pojemniki. Niezwykle estetycznie wyglądają akwaria narożne, albo sześciokątne. Wielkość zbiornika powinna być dopasowana do żyjących w nim gatunków ryb. Decydując się na ich hodowlę, należy pamiętać, że każdy gatunek potrzebuje określonej przestrzeni do rozwoju.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.