Karol Szymanowski (kilka słów...)

aktualizacja: 2021-02-03 22:52:56     nr wiadomości: 44762     przeczytano: 5445     Ilość komentarzy komentarze: 0

Karol Szymanowski, nominowany  w Plebiscycie  "Człowiek Roku 2020"

 

 - Ponieważ już straszę czytelników tego artykułu swoją fizjonomią, to dla równowagi nie zamierzam długo zanudzać swoją nędzną biografią... :) - rozpoczyna rozmowę z e-Grajewo.pl Karol Szymanowski...

Karol Szymanowski, urodzony w Grajewie w roku, w którym pierwszy człowiek poleciał w kosmos. Dla lepszej identyfikacji tego roku nasz bohater dodaje, że może mieć 60% zniżkę na okulary w Vision Express :) Zawodowo Komendant Straży Gminnej Gminy Grajewo, prywatnie człowiek z pasją - miłośnik paralotniarstwa, autor unikatowych zdjęć naszej małej Ojczyzny. Najważniejsza dla Niego jest rodzina - zawsze wspierała i wspiera Go w tym co robi. Jest bardzo szczęśliwy, że ukazał się drukiem trzeci album ze zdjęciami z lotów, zawierający "mini poczet grajewskich paralotniarzy". Został wydany dzięki p. Antoniemu Dudzińskiemu - to już drugi projekt, który ten wydawca uznał za - jak mówi autor - warty farby drukarskiej.

Zgodnie z maksymą Antoine de Saint-Exupery "Latam, bo to uwalnia mój umysł z tyranii nieistotnych rzeczy", o swojej pasji opowie sam nominowany.

Jak zaczynał Pan powietrzną przygodę? 

Nie myślałem o lataniu na paralotni, to znalazło mnie samo. Podczas realizacji mojego młodzieńczego marzenia bycia spadochroniarzem, zauważyłem, że z każdym wykonanym skokiem, denerwuje mnie tak krótki czas zawieszenia w powietrzu. Widoki przepiękne, ale czasu na ich podziwianie tak mało, kilka minut zaledwie. Jak zobaczyłem w locie nad Grajewem motoparalotniarza od razu wiedziałem, że to jest to, co "tygryski lubią najbardziej”. Zaczynałem naukę paralotniarstwa we własnym zakresie, ja to nazywam stare skrzydło - dwadzieścia metrów linki i śkoda szwagra. Był quad, Opel Frontera kolegi, nie Skoda… ale i kosztowało i bolało. Nie polecam. Są profesjonalne szkoły paralotniowe, wychodzi taniej i jest bezpieczniej.

Czy paralotniarstwo jest dla Pana spełnieniem marzeń mitycznego człowieka Ikara o lataniu, poczuciu wolności; czy warto jest podejmować takie ryzyko?

Od wielu, wielu lat, wszyscy wiedzą, że latanie jest możliwe. Dzisiaj po prostu, kto bardzo chce - ten będzie latać. Paralotniarstwo, lotniarstwo, wiatrakowce, samoloty ultralekkie, to wszystko jest teraz na "wyciągnięcie ręki". Ryzyko jest wpisane w życie człowieka, codziennie przechodzimy przez jezdnię, dojeżdżamy do pracy itd. Powtarzam zawsze, jak jest mowa o ryzyku, że dwoma najniebezpieczniejszymi elementami lotów paralotniowych są dojazd i powrót samochodem ze startowiska.

Możliwe jest opisanie tego co się czuję w powietrzu, podczas takiego lotu? 

Za słaby jestem w "te klocki" (opisywanie :). Wiele jest relacji doznań podczas latania, ja nie pokuszę się o to. Osobiście bardzo lubię widok radości na twarzach osób po pierwszym locie, to taka szczera, prawdziwa dziecięca radość! Myślę, że każdy odbiera to inaczej, indywidualnie.

Cechą pilota paralotni jest …

Każdy ma w sobie, to się nawet ładnie nazywa lęk wysokościowo-przestrzenny. Oddzielną sprawą jest pokonywanie go i to też jest indywidualne. Jak słyszę, że ktoś mówi, np. po pierwszym skoku spadochronowym, że się nie boi, to wiem, że "ściemnia". Wracając do cech to jest pożądana np. orientacja w terenie, ale można ją w sobie wyrobić. Moim zdaniem nie ma tu wymogów, wszystko można w sobie pokonać, czy przełamać. Za istotne uważam aspekty niepożądane, t.j brawura, brak szacunku do zmiennych warunków atmosferycznych, zbytnie zaufanie swoim "wysokim" umiejętnościom. Jest takie powiedzenie - są starzy piloci i odważni piloci, nie ma starych, odważnych pilotów. 

Teraz mam problem na kogo głosować. Artura Kuczyńskiego, którego szanuję za to co robi, "człowieka orkiestrę" jak to ktoś trafnie ujął, czy na p. Józefa Zawrotnego, który jest sumą wszystkich dobrych cech lekarza i człowieka empatycznego.

Kolegom chcę podziękować za nominację, jestem z tego dumny, bardzo…
 
Dziekujemy za rozmowę e-Grajewo.pl
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.