Wiadomości

  • 26 komentarzy
  • 16173 wyświetleń

Jeszcze o dworcu PKP

     Kiedy przez Grajewo przejeżdżał Tour de Pologne, pomyślałem sobie: Jak dobrze, że uczestnicy wyścigu nie zobaczyli naszego dworca PKP. A może jednak źle, że go nie widzieli?
      Dworzec przetrwał dwie wojny światowe, przeżył okupację sowiecką i hitlerowską,  komunistyczne zniewolenie, by popaść w ruinę w czasach współcześnie nam panującej demokracji. A przecież to symbol i zabytek historyczny. I zawsze istniał na rubieżach. Do roku 1914 w Grajewie była stacja graniczna między Cesarstwem Rosyjskim a Prusami. Potem, w latach 1919 – 1939 mieliśmy w Grajewie ostatnią stację przed Prusami Wschodnimi. W latach 1939 – 1941 przebiegała w pobliżu Grajewa granica sowiecko – niemiecka, a budynek dworca reprezentował władzę sowiecką… A dziś? Dziś to też jest rubież, to ostatnia stacja województwa podlaskiego, Prostki bowiem to już warmińsko –mazurskie.
     Poczytajmy trochę historii, a dowiemy się, że Grajewo swój rozwój w dużej mierze zawdzięcza wybudowaniu linii kolejowej. A dworzec na peryferiach państwa musiał być okazały. I był. Można by złośliwie zauważyć, że oto Grajewo odwdzięcza się teraz dworcowi, dzięki któremu to miasto zdystansowało w rozwoju sąsiedni Szczuczyn.
     Tędy przed drugą wojną światową przejeżdżał Melchior Wańkowicz, jadąc do Prus Wschodnich, między innymi na spotkanie z rodziną Kajków. „Pociąg uderza w Grajewo” – czytamy na początku książki zatytułowanej „Na tropach Smętka”. Dworzec grajewski w owych czasach zapewne nie musiał budzić zastrzeżeń natury estetycznej, skoro mistrz Wańkowicz nie przypiął mu żadnej łatki. A pociąg pewnie trochę przy nim postał, bo Grajewo było wówczas miastem nadgranicznym, końcową stacją II. Rzeczypospolitej.
     I tak głośno myślę, że może warto by jakoś po obywatelsku podziałać w kwestii ratowania dworca? Czy nie można po wyremontowaniu go wmurować tablicy pamiątkowej na temat roli, jaką pełnił w historii miasta i kraju? Tak, kraju, bo tędy szedł polski handel i… przemyt. Czy jest ktoś, kto mógłby nam pomóc przywrócić budynek stacyjny do dawnej świetności? Myślę, że tak. Mówię o obecnym prezydencie Rzeczypospolitej. Gdyby on zechciał wesprzeć grajewian swoim zaangażowaniem…
     Myślicie, że kpię sobie z osoby Pana Prezydenta? Absolutnie nie! To nie ma nic wspólnego z budową dworca we Włoszczowej i panem Przemysławem Gosiewskim.
Idzie mi o odbudowę dworca, na którym pracował kiedyś dziadek Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a być może urodził się i przebywał czas jakiś jego zmarły niedawno ojciec.
Czy się nam to podoba, czy nie, Pan Prezydent Kaczyński, z racji pełnionej funkcji stał się postacią historyczną. I my, jako mieszkańcy Polski i Grajewa mamy takie prawo zwrócić się o pomoc do najważniejszej osoby w państwie. Gdyby jeszcze PiS chciało się popisać i wesprzeć tę inicjatywę, byłoby wspaniale.
     Już widzę, jak kiwacie z powątpiewaniem  głowami: To czemu Ty, gościu, sam się tym nie zajmiesz, tylko innych namawiasz? Odpowiadam: Z felietonistą, nawet najwybitniejszym, nikt się nie liczy. Dlatego rzucam tylko propozycję, by tym zagadnieniem ktoś zechciał zainteresować Pana Prezydenta. Może komuś się to uda? A ja jestem skromnym człowiekiem  i nie będę wystawiał wówczas klapy pod przypinany order…


                                                                                                    Adam Stodolny
tylko w e-Grajewo.pl




Dworce dla samorządów
2008-09-18

Rząd właśnie przyjął specjalną ustawę mającą ułatwić inwestycje kolejowe. Resort infrastruktury chce dodatkowo, by w przyszłości samorządy przejęły większość dworców kolejowych w Polsce.
Tak zwana specustawa kolejowa ma za zadanie przyspieszyć budowę i modernizację ważnych linii kolejowych. - Ustawa ma usprawnić proces przygotowania inwestycji kolejowych, ma też ułatwić pozyskiwanie gruntów - mówił podczas konferencji Eurotrans minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Przekazywanie dworców samorządom jest zgodne z obecną polityką PKP. W ostatnich latach właściciela zmieniło około 350 dworców - część mniejszych trafiła do samorządów, a te nieużywane w ręce prywatnych inwestorów. - Ale ustawa jest potrzebna, by ułatwić finansowanie tego procesu. Samorządów obecnie często nie stać na przejmowanie dużych obiektów - mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA.

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (26)


Yego nawet sie nie da opisac. Każde miasto dba o zabytki,przecież są jeszcze dotacje.Ludzie,gdzie te pieniądze ida. Czy naprawde nikt nie potrafi wypełnic wniosku o dotacje do zabytku?
A

Tylko nie mieszajcie odbudowy dworca z polityką bo nie zostanie on odrestaurowany nigdy. Dworzec obecnie nie spełnia roli dworca i już tak pozostanie. Raczej powinien zostać pomysłowo przystosowany do innej roli. Tak jak autor felietonu słusznie zauważył Grajewo było miastem przygranicznym i dworzec miał rację bytu. Należy zwrócić uwagę, że renesans dworca zawdzięczamy zaborcom. Car wybudował dworzec, a jego byt i rozwój mógł istnieć dzięki sąsiedztwu Prus. Rządząc się sami stać nas Polaków jedynie na dworzec PKS i obracjący się w ruinę dworzec PKP. To jest zwierciadło naszego narodowego charakteru. Jesteśmy pracowici i osiągamy sukcesy jak nami zarządza ktoś obcy. pozdrawiam

No właśnie... Moze zamiast piątego kosćioła który jest w planach na;eżało by te pieniądze przeznaczyć na dworze... Cztery kościoły to i tak dużo jak na nasze malutkie gwo. Przecież np. parafia Ojca Pio nie zbyt wielu parafian, a jak zrobicie 5 kościół to bedzie o połowe mniej bo będą należeć do kolejnej parafii, po co???? A remont dworca jest konieczny, to jeden z naszych najstarszych zabytków.... ZASTANÓWCIE SIĘ

Co z wypełnienia wniosku o dotacje, skoro Urząd Ochrony Zabytków nie ma pieniędzy na dotacje? Pisać można wszystko, papier wszystko wytrzyma, ale co z tego. Zresztą budynek dworca PKP w Grajewie NIE JEST własnością Miasta Grajewo!

racja racja a obsluga na dworcu taka sama jak dworzec

A jak myślicie jak można byłoby zagospodarować ten dworzec?

Zapewniam Was drodzy Państwo,że gdyby budynek dworca PKP stał na terenie Gminy Grajewo,.. już dawno przywołałby go do dawnej świetności.Znalazłby na to 1000 sposobów.Pozdrawiam.


daro, najłatwiej jest myśleć po twojemu. Zauważ, że to polityka nas żywi i broni, a Ty ją odrzucasz! Czy jest już ktoś, kto chce dworzec kupić, najlepiej za złotówkę? To już nie polityka, tylko ekonomia oszustwa. Jeśli poruszasz się własnym pojazdem to oczywiście, po co Ci kolej. Ale inni, Polacy, tam oczekują na pociąg w urągającym człowiekowi otoczeniu, jaki zgotował mu oczekiwany (dla części wyzyskiwaczy) ustrój. Nie można oczekiwać następnego zaborcy lub ościennych, najczęściej wrogich sąsiadów, którzy dzięki własnym perspektywom wytworzą sobie u nas kolejną dominację, a Ty, nazwiesz to radosnym renesansem. Taki zaborca zakonspirowany już jest, a spróbujcie tylko nazwać go po imieniu! Czy ktoś, tych dobrodziei pomocnikiem, jest tu i teraz? To, dlatego wszystko się w Polsce niszczy, a najukochańszą naszą Ojczyznę zniewala. Właściciel budynku nie może utrudniać nam życia i byłoby lepiej, gdyby przekazał go dla miasta, póki jeszcze zdatny jest do remontu.
Remont dworca, to nie tylko uśmiech do władzy najwyższej, choć... Rozumiem inaczej niż Ty, a idąc za myślą autora uważam, że sprawa powinna się mniej więcej potoczyć tak: obiekt jest zabytkiem i bez koniecznej personifikacji przemawia do nas błagalnie - przywróćcie mój wygląd i wartość dla świadectwa historii, aktualnych potrzeb i dla wiary w to, że POLONIA SEMPER INVICTA (Polska zawsze niezwyciężona). Dlatego o w imieniu sugestii autora, potrzeby miasta i powiatu Grajewa oraz własnym, proszę Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o możliwą pomoc w sprawie przywrócenia dawnej świetności tego dworca. Uważam też, że z racji pracy na tym dworcu PKP, dziadka Pana Prezydenta, niedawnych odwiedzin miasta przez Jego wnuka i kolejnych zasadnych motywacji, miasto umieści tablicę pamiątkową na obiekcie, aby uchronić od zapomnienia osoby cenne nam historycznie i darzące nas Polaków, chlubą swojego istnienia. -Kopirajter

Ale ten wyścig nie nazywał się Tour de Polotne...tylko Tour de Pologne...

totalna anarchi oddac dworzec w rece ludu !

Drodzy państwo pewnie już nie pamiętacie że wiele lat temu rozpoczęto remont dworca.Wydane na ten cel pieniądze poszły w błoto,to znaczy do czyjejś kieszeni.Remontu nie dokończono.Zmieniły sie realiai budynek zmienił właściciela.Jest nim skarb państwa.zawiłości w przekazaniu budynku trwają do dziś.Ale przy dużym zaangażowaniu ze strony tak władz miasta jak i powiatu jest to możliwe.Wszyscy boja się przejęcia tego budynku bo to zabytek.A jakim kosztem remontuje się budynek zabytkowy proszę zapytać konserwatora zabytków.Ani powiat ,ani miasto takich pieniędzy nie ma.A rząd jak widać i słychać ma inne problemy niż głowie niż budynek dworca w Grajewie.Te rady powiatu i miasta już nie są w stanie nic z tym zrobić.Może w następnych znajdą się tacy radni którym będzie chciało się chcieć zawalczyć z tym problemem.Jak powalczono o przerobienie rudery szpitala na budynek mieszkalny.Gdyby tego nie zrobiono pewnie do dziś TV Posat miałby co pokazywać jak to się zdarzyło w innym mieście w Polsce.Z poważaniem

po co były remonty wywalanie kasy jak przecież od grudnia zamykają pkp i będzie wiocha zabita dechami

to jest tak jak w Bialełymstoku chciano ocieplić budynki mieszkalne to konserwotor zabronił tego bo to niby zabytek,a przecież dworzc w G-wie też do nich należy wiec dlaczego konserwoator sie nim nie zainteresuje

też korzystam z dworca i wg mnie można go niezle zagospodarowac...przydałby sie sklep, lub bar nie musi byc duzy, jakis kiosk z gazetami i wc. od razu milej by bylo czekac w zime na takim dworcu, niz w tej rozpadajacej sie "poczekalni"....

ja bym tam otworzył bar

Samorząd powinien być gospodarzem dworca bo tak naprawdę mieszkańcom Grajewa zależy aby ten charakterystyczny budynek był wizytówką miasta. Obecnie Kolej to kilka lub kilkanaście spółek i żadna z nich nie poczuwa się do dbania o wygląd jakichkolwiek dworców. Samorząd jest jedynym organem, któremu zależy na pięknym, czystym, posiadającym wszelkie walory użyteczne i nie przynoszącym strat dworcu. I takie rozwiązania są tylko należy zmienić obecnego właściciela nieruchomości, który sam nic nie robi i nikomu nie daje. Przykładem są właściciele dworca PKS i szaletu miejskiego - widać to gołym okiem. Pozdrawiam

zróbcie tam porządną dyskotekę i będzie GIT dla wszystkich:P:P:D

A propos obsługi na dworcu... wkurza mnie ten facet z okularami na nosie. Zawsze ale to zawsze potrafi doprowadzi mnie do kresu wytrzymałości....

jestem katoliczka i mimo to dziwie sie bardzo ze w tak "ogromnym" miescie jak Grajewo buduje sie tyle i az tyle kosciolow. I pytam sie kto ma je budowac.... z czyich pieniędzy.... a w przyszlosci kto je bedzie utrzymywac ? Czy zastanawiacie sie nad tym , ze społeczeństwo sie starzeje , a mlodziez odchodzi od kosciola ! to juz nie te czasy jak kiedys bywalo ze kosciol byl wypelniony po brzgi. Dzis aby oszczedzic w kosciele - to sie nie zapala wszystkich swiatel jak to kiedys bywalo. A nawet o ten kosciol jakim jest kosciol zabytek w centrum to sie nie dba. Co z nim zrobiono. Zabytkowe freski ktore byly odrestaurowywane przez tyle , tyle lat zostaly zamalowane na bialo .. jak w szpitalu !!!
za malo tego - to komu maja slyzyc te dechy poprzybijane do scian? jak w chlewie, a przeciez tu przychodza ludzie sie modlic a nie stado zwierzat ktore to moze zdewastować. Wiec jak dbamy o nasze zabytki??? A Grajewo nie posiada bazy zatrudnienia - bo przeciez duzo zakladow zostalo zamknietych, wiec gdzie ludzie maja pracowac?
z czego maja utrzymywac swoje rodziny?
i jeszcze w takiej sytuacji chcecie budowac wiecej kosciolw??? !!!Jeszcze raz pytam sie kto ich bedzie utrzymywac za pare lat? , a moze kler pojdzie do pracy? Zadbajmy o nasze grajeskie zabytki jakim jest kosciol w centrum miasta i nie budujcie wiecej, a takze zadbajcie o dworzec PKP bo to rowniez jest piekny zabytek i zeby w koncu wrocil on do dawnego przedwojennego wygladu Moze wtedy miasto przyciagnie turystow przejezdzajacych przez Grajewo i beda mogli sie zatrzymywac na zwiedzaniu, a to z kolei pociagnie za soba rozwoj handlu, uslug , gastronomii, a moze i nawet hoteli,
a teraz to tylko miast odstrasza swoim wygladem , pijanstwem, wulgaryzmem a nawet hamstwem na ulicach i niezbyt mila obsluga w sklepach. Zadbajmy o to co jest i starajmy utrzymac ich w dawnej ich swietnosci , i nie budujcie wiecej kosciolow bo i tak beda swiecic pustkami, az w koncu zostana przekazane na inne cele . Tak sie to dzieje na zachodzie. Jak przyjezdzali Polacy to od razu zakladali swoje koscioly, a dzis nie ma komu nich utrzymywac i zostaja sprzedane i przerabiane na sklepy i domy mieszkalne.
Jeszcze raz ratujcie to co jest i dbajcie o zabytki bo to swiadczy o polskosci , naszej kulturze i o nas samych jako o narodzie.

na terenie gminy grajewo remizy strażackie, czy centrum w Popowie wyglądają poprostu świetnie, WNIOSEK jest jeden ...

Po II rzymskiej nie stawia sie kropki. Po zadnej rzymskiej cyfrze/liczbie nie stawia sie kropki. To do felietonisty, nawet najwybitniejszego, z ktorym i tak nikt sie nie liczy, he he.
A co do meritum - niedawno wyrazalem swoja opinie na temat dworca na tej stronie, wiec nie bede sie powielal. Ale mieszanie polityki z odbudowa dworca moze tylko skomplikowac sprawe i nic z tego nie wyjdzie. Zreszta nie jest tajemnica, ze Pan Prezydent nie lubi, gdy wspomina sie o jego ojcu (z racji zachowania poprawnosci politycznej), gdyz to dosc niewygodny dla niego temat. Zainteresowani niech sobie poczytaja o tacie Lecha Kaczynskiego ;D
Ponadto w tym miescie poza powstawaniem kolejnych kosciolow nie powstanie juz chyba nic. A jesli tak to bedzie to budowane wbrew ludziom, latami, mozolnie, niemalze z syzyfowym trudem. Niestety, dopoki czarni rzadza krajem, a w zapyzialych miescinach - na Podlasiu i nie tylko - panuje ciemnota, nie ma co liczyc na rozwoj adekwatny do realnych mozliwosci. Panstwo bedzie dojone do granic mozliwosci, emerytury beda smiesznie niskie, wynagrodzenia niezadowalajace a dookola piszczec bedzie bida.

ja wam cos powiem. w odrębnym temacie. o tym kościele co teraz budują. po cholere nam on. a teraz coś do ksiedza,a najlepiej do proboszcza-czy wie ksiądz co oznacza słowo kosciół?? chyba nie jak budujecie pałace dla samych siebie. i uważacie samych siebie za króli tego świata(dla wyjasnienia kościoł to kilka osób modlących sie a nie budynek KOśCIół TO LUDZIE !!!!!!!!!!!). podaje przykład: byłam kiedys u ksiedza aby pomógł mi finansowo w zamian za np. posprzątanie kościoła to wiecie co mi powiedzial?? że on to może mnie duchowo wesprzeć. więc gdy był potem u mnie po kolędzie i czekał na kopertke to też mu powiedziałam że moge go wesprzec duchowo!!! babki wiernie chodza po pare razy na dzien i zbieraja na koscioł (zbierają też na os.południu-przecież ludzie z południa nie bedą drałowac do tamtego kościoła)PO CO !!! Pewnie po to że pózniej wielmożny pan wygoni mnie z koscioła bo parzcież nie mam ślubu kościelnego-to czemu ksiądz nie da mi go za darmo. ja wierze w BOGA ...........

A co wam do Kościoła? Nie chcę, nie daję, nie chcę należeć do wspólnoty Kościoła - nie należę i tyle, i się nie czepiam bo po co. Wyłączam się ze wspólnoty (np, przez nie wspólłfinasowanie jej) z cała świadomością następstw, np brak dostępu do Sakramentów. Po co te pretensje? Po co się tłumaczyć z tego że nie chcę być katolikiem? A tak chcę trochę być w Kościele a trochę nie chcę. No ludzie zdecydujcie się. Jak ja nie chcę działać we wspólnocie Cerkwki Prawosławnej czy Zboru protestanckiego to nie działam, a jak będzie chciał budować choć i 17895 kościołów to niech buduje. A i jeszcze jedno.. domorosłych teologów jest dużo, ale to tak samo szkodzi jak domorośli chemicy - zawsze na koniec coś wybuchnie. Kościoł to nie maszynka do spełniania życzń i upiększania ceremonii ślubnych. Ja na Twoim miejscu tam bym się nawet nie pchał, przecież po co pałace.... Wziać ślub w pięknym miejscu się chce, ale niech się utrzyma za darmo. To sie własnie nazwya Hipokryzja

Remont dworca rozpoczoł się jesienią 1987r. izakończył lata temu. Zostało wykończenie parteru. Piętro iest czynne od wielu lat (przekona sie ten kto odwiedzi kasę towarową lub inspektorat budowlany). Na parter zabrakło czsu, czsu minionej epoki. skończyła się nagle i bezpowrotnie. wracając do tematu: parter budynku posiada wszelkie instalacje łcznie zalarmową, co, itd... Nalerzy oczywiście ie uruchomić, oprucz co ta ogrzewa budynek przez te wszystkie lata. nie wirzycie to sprawdżcie! Brakuje tylko tynkuw i posadzek, i nalerz chyba odnowić elewacię bo zdąrzyła się posypać. Remont został wykonany.

Słuchajcie. Jeśli ta specustawa ułatwiająca przejmowanie przez samorządy infrastruktury kolejowej przygotowana przez Ministerstwo Transportu wejdzie w życie i faktycznie pozwoli na to o czym możemy przeczytać pod felietonem , to wtedy mamy realną szansę na nowy początek naszego dworca PKP. Tyle, że wtedy nasi włodarze, czy to miejscy, czy powiatowi nie będą mogli usprawiedliwiać się tym, że dworzec to nie ich własność, a oni nie mogą nic zrobić. No chyba, że nasze władze wcale nie są zainteresowane tym budynkiem. A to byłby wielki błąd...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.