piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10032 wyświetleń

Jakie kary za wypalanie traw?

8 strażaków z  Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Rudy, 18 marca br. przed godz. 20.00 zmagało się z ogniem w miejscowości Modzelówka gm. Grajewo. Na powierzchni blisko 0,5 ha łąki o podłożu torfowym płonęła sucha trawa. 

- Dzięki determinacji strażaków ogień udało się szybko opanować i ograniczyć straty w przyrodzie oraz mieniu. Jak się później okazało przyczyną pożaru była lekkomyślność ludzka, a strażacy po raz kolejny zapobiegli tragedii – informuje st. kpt. Arkadiusz Lichota, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

Co roku w okresie wiosennym strażacy stawiają czoła pożarom nieużytków. Za większość z nich odpowiedzialny jest człowiek. Wśród niektórych osób panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego! Wielu nie zdaje sobie sprawy, że wypalanie roślinności jest niedozwolone i bardzo niebezpieczne. Ogień bardzo często wymyka się spod kontroli i przenosi  się na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, bywa że sami giną. Wypalanie traw jest szkodliwe, niebezpieczne i zabronione.

Chcąc zmniejszyć liczbę pożarów traw i podnieść świadomość w zakresie związanych z tym zagrożeń także grajewska straż pożarna prowadzi kampanię "Stop pożarom traw". Strażacy przypominają, że wysuszone pozostałości roślinne są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem liczby pożarów.  Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. 

Pamiętajmy - wypalanie traw w Polsce jest nie tylko zabronione, ale także karalne. Kodeks wykroczeń przewiduje za taki proceder karą grzywny w wysokości do 5 000 zł., natomiast jeżeli wypalanie traw spowoduje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub mienia o znacznych rozmiarach można trafić do więzienia nawet na 10 lat – dodaje zastępca komendanta.

 

Komentarze (1)

Co roku ta sama śpiewka. I nikogo nie ukarzą. Po co drażnić ludzi .... przecież wiadomo kto podpala - właściciele. A nawiasem mówiąc już dawno udowodniono, że wypalenie niczemu nie służy - tylko niszczy fałnę i florę w glebie. Ciemnota.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.