Jaka karma będzie najlepsza dla psa lub kota?

aktualizacja: 2020-05-05 16:17:39     nr wiadomości: 42275     przeczytano: 2735     Ilość komentarzy komentarze: 0

Psy i koty są domownikami, które dają nam wiele radości. Jednakże bycie właścicielem czworonoga to nie tylko przyjemności, ale także i obowiązki.

Najważniejszym z nich jest prawidłowe odżywianie naszego pupila. Obecnie na rynku jest niebywale szeroki wybór różnych karm dla zwierząt. Sucha karma, wilgotne paszteciki, kawałki mięsa, czy fileciki w sosie lub galarecie pozwalają na dopasowanie karmy do preferencji smakowych psa, czy kota. Gotowe karmy są bardzo wygodne, ponieważ nie wymagają od właścicieli odpowiedniego bilansowania posiłków i dostępne są nie tylko w sklepach zoologicznych, ale także w marketach, lecznicach, czy sklepach internetowych. Tak duży wybór sprawia, że często bardzo trudno zdecydować się na konkretny rodzaj karmy. Czym kierować się podczas jej wyboru i czy jej skład jest aż tak ważny?

Jakie są rodzaje karmy dla zwierząt?
Dobra i zbilansowana karma dla zwierząt powinna mieć zbilansowany skład dostarczający wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowe żywienie naszych pupili jest niezmierne ważne, ponieważ braki niektórych aminokwasów mogą powodować poważne konsekwencje, takie jak choroby, czy stany chorobotwórcze.Jeśli chodzi o rodzaje karm dla psów i kotów, to wyróżniamy ich najważniejsze dwa rodzaje:• karmy suche,• karmy mokre. Sucha karma charakteryzuje się bardzo niskim poziomem wilgotności. Oznacza to, że pies, czy kot musi mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej, ponieważ w przeciwnym wypadku nerki naszego pupila mogą zostać nadmiernie obciążone. Co więcej, karmę suchą charakteryzuje duża kaloryczność w stosunku do jej masy. Oznacza to, że nadmierne wypełnianie miski czworonoga może doprowadzić do jego otyłości. Ważne jest, byśmy dawali psu, czy kotu dokładnie taką dawkę suchej karmy, jaka zalecana jest przez producentów na opakowaniu. Warto stosować się do tej zasady nawet jeżeli porcja wydaje nam się zbyt mała. Karma mokra jest mniej kaloryczna niż jej suchy odpowiednik, dlatego nasz pupil może zjeść jej w ciągu dnia więcej – oczywiście w granicach rozsądku. Mokre karmy mają w sobie sporo wody, co korzystnie wpływa na stopień nawodnienia zwierzęcia. Ze względu na cały proces przygotowania, karmy mokre okazują się znacznie łatwiej przyswajalne i mniej chemiczne niż karmy suche. 

Karma holistyczna, czyli najlepszy rodzaj karmy dla Twojego czworonoga
Karmy holistyczne dostępne są zarówno w wersji suchej, jak i mokrej. To, co wyróżnia je na tle pozostały karm, to składniki odżywcze o najwyższej jakości. W karmach holistycznych stosowane są wyłącznie białka zwierzęce, a nie ich roślinne zamienniki. Sprawia to, że czworonogi nie mają problemów z trawieniem i dostarczane są im wszystkie niezbędne aminokwasy i składniki pokarmowe. Karmy holistyczne nie posiadają szkodliwych konserwantów, dzięki czemu chronią zwierzęta przed chorobami, czy alergiami pokarmowymi. Doskonałym przykładem jest karma dla psa Petvita. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat karmienia psa, przeczytaj artykuł - Karma dla psa - dowiedz się czym kierować się podczas wyboru karmy dla Twojego pupila.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.