Jak zostać operatorem maszyn CNC?

aktualizacja: 2019-05-17 19:02:26     nr wiadomości: 39240     przeczytano: 3513     Ilość komentarzy komentarze: 0


Zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się obróbką CNC z roku na rok jest coraz większe. Wynika to ogromnego zainteresowania i coraz szerszego zastosowania maszyn CNC. Jeśli więc interesuje Cię ten temat i chcesz zostać operatorem CNC, musisz przejść odpowiednie kursy, by uzyskać niezbędne kwalifikacje do podjęcia pracy w tym zawodzie.

Co zrobić, by zostać specjalistą od obróbki CNC? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Co oznacza skrót CNC?

Skrót CNC pochodzi od angielskiego "Computerized Numercial Control", co w języku polskim oznacza układ sterowania numerycznego. Każdy taki układ posiada swój własny mikrokomputer, który można zaprogramować według swoich potrzeb. Najczęściej maszyny CNC stosowane są do obróbki płaszczyzn, przy których konieczna jest najwyższa precyzja. Obróbka obejmuje frezowanie, toczenie, wiercenie i inne, podobne formy.

Jakie kwalifikacje powinien posiadać operator maszyn CNC?

Najważniejsza jest oczywiście wiedza teoretyczna dotycząca obróbki oraz maszyn, jednak równie ważne okazują się umiejętności praktyczne. Sprawna obsługa urządzeń CNC, takich jak tokarka, szlifierka, frezarka czy wytaczarka, to niezbędne minimum, które musi potrafić operator maszyn CNC. Co więcej,powinien on posiadać umiejętność doboru odpowiednich materiałów do obróbki, jak równieżprogramowania urządzeń i kontrolowania prawidłowego przebiegu pracy. Warto wspomnieć także o biegłości w serwisowaniu maszyn oraz analizowaniu zużycia poszczególnych elementów.

Operator maszyn CNC – jaki kurs wybrać?

Kończąc kurs na operatora maszyn CNC otrzymujesz certyfikat, który potwierdza Twoje umiejętności i kwalifikacje z zakresu zarówno obsługi, jak również programowania urządzeń CNC. Szukając odpowiedniego szkolenia z pewnością natrafisz na podstawowe, jak również specjalistyczne. Te drugie są doskonałym uzupełnieniem nabytych wcześniej kwalifikacji. Zatem jeśli będziesz chciał się doszkolić, z pewnością taki kurs okaże się najlepszą opcją. Zwykle są to szkolenia dotyczące obsługi konkretnych urządzeń, np. tokarki, czy frezarki z danym sterownikiem. Ceny kursów na operatora maszyn CNC rozpoczynają się od ok. 2000 zł. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania, miejsca szkolenia i długości trwania.

Sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl z Augustowa na swoim portalu Wiedza EBMiA oferuje bezpłatny kurs dla operatorów CNC - https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/podstawy-obrobki-cnc-dla-operatorow-cz-1/

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.