Jak zorganizować przydomowy warsztat?

aktualizacja: 2018-07-23 18:35:12     nr wiadomości: 36283     przeczytano: 3421     Ilość komentarzy komentarze: 0

Dusza każdego majsterkowicza poczuje się spełniona w dobrze urządzonym warsztacie samochodowym. Niektórzy właściciele samochodów lubią zaglądać pod maskę i niekiedy są w stanie samodzielnie zapobiec usterce bądź naprawić awarię.

Do zorganizowania warsztatu pomieszczenia należy podejść z głową. Łatwo jest popełnić wiele błędów na każdym kroku – od złej organizacji przestrzeni, przez nieprzemyślane rozwiązania strategiczne, po zakup nietrafionego sprzętu. Organizację warsztatu trzeba przemyśleć krok po kroku, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów. Najlepiej, żeby każdy element był wytrzymały, wysokiej jakości – zaczynając od półek na narzędzia, na śrubokrętach kończąc. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze punkty, na które powinien zwrócić uwagę każdy amator majsterkowania.

Gdzie urządzić warsztat?
Jeśli chcesz mieć swój przydomowy warsztat samochodowy, nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych i dobudowy osobnego pomieszczenia. Garaż, piwnicę czy inne pomieszczenie gospodarcze z pewnością uda się dopasować do Twoich potrzeb. Istotne, by pomieszczenie posiadało dobrą wentylację bądź dało się łatwo przewietrzyć.

Co powinno znaleźć się w warsztacie samochodowym?
Mówi się, że geniusz panuje nad chaosem. Jeśli idzie o garaż, dobrze jest odpowiednio zorganizować przestrzeń, poukładać sprzęty i posegregować najmniejsze elementy. Najlepiej sprawdzą się masywne meble, odporne na uszkodzenia i przeciążenia. Mogą być to metalowe szafki i regały. Poza miejscem na ciężkie urządzenia, powinna znaleźć się na nich przestrzeń na organizery dla mniejszych akcesoriów, takich jak śrubki czy wkręty.

Szczególnie przydatne i praktycznie w warsztacie są ścianki warsztatowe. Na zamontowanych na nich haczykach można zawiesić narzędzia, takie jak młotek, śrubokręty czy klucze, dzięki czemu będą one zawsze pod ręką. 

Warto zwrócić też uwagę na odpowiednie oświetlenie – i nie chodzi tylko o światła samochodowe. Najlepsze jest oczywiście światło dzienne. Po zmroku przydatna będzie lampa oświetlająca całe wnętrze, oraz lampa ruchoma, pomocna podczas prac manualnych, wymagających dokładności. 

Jeśli potrzebujesz gdzieś się przemieścić z fragmentem swojego warsztatu, na krótsze dystanse przyda Ci się wózek narzędziowy, na dalsze wyprawy – torba narzędziowa.

Narzędzie przydatne do pracy
Lista potrzebnych narzędzi jest bardzo długa. My skupimy się na tych najpotrzebniejszych. Na początku należy zaznaczyć, że warto zainwestować w narzędzia z wyższej półki, które nie zniszczą się zbyt szybko i posłużą przez długie lata.

Młotki
Czego nie da się naprawić taśmą klejącą, da się naprawić młotkiem. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden, solidny młotek. Praktyczny może okazać się również młotek gumowy. Zasadniczo, w warsztacie mechanicznym najlepiej sprawdzają się młotki ślusarskie.
Na rynku mamy młotki o ciężarze między 20 dkg, a nawet kilkanaście kilogramów. Optymalna waga młotka ślusarskiego, przeznaczonego do warsztatu mechanicznego to 0,5 – 2 kg. Warto zwrócić uwagę na rękojeść młotka – czy narzędzie jest prawidłowo wyważone, czy wygodnie leży w dłoni i zapewnia dobry chwyt. Rękojeści najczęściej wykonuje się z drewna jesionowego lub hikorowego. W sprzedaży dostępne są też młotki z lekką rękojeścią kompozytową. Najlepiej, aby ta była profilowana i powleczona powłoką antypoślizgową.

Klucze
Jest wiele rodzajów kluczy. Płaskie, nasadowe, imbusowe, zestawy Torx. Które obowiązkowo powinny znaleźć się w każdym warsztacie?

Klucze płaskie
Najpopularniejsze rozmiary kluczy płaskich to 6 x 7 mm, 8 x 9 mm, 10 x 11 mm, 12 x 13 mm, 14 x 15 mm, 16 x 17 mm, 18 x 19 mm, 20 x 22 mm, 21 x 23 mm, 24 x 27 mm, 25 x 28 mm i 30 x 32 mm. Można kupić je pojedynczo lub w zestawach. Warto zwrócić uwagę na jakość, firmę i tworzywo, z którego zostały wykonane. Najlepsze są te wykonane ze stali chromowo-wanadowej.
Najbardziej znane zestawy produkowane są przez firmy YATO, Vorel, NEO, Haupa, Topex, Dedra czy Stanley.

Klucze nasadowe
Podczas wybierania kluczy nasadowych, warto zwrócić uwagę na jakość grzechotek. Dobrze, by były wykonane ze stali CrV i miały mały skok roboczy. Najnowsze modele posiadają technologię AS-Drive, która zwiększa moment maksymalnego nacisku od 25% do 50%.
Kupując niewielki zestaw kluczy nasadowych, powinieneś nastawić się na wydatek minimum 100 zł.

Klucze imbusowe
Na rynku znajdują się różne rodzaje imbusów: krótkie, długie, z kulką lub bez niej. Sprzedawane są w chromie oraz macie. Najlepsze klucze wykonane są ze stali stopowej S2, która sprawia, że są mocniejsze średnio o 20% od kluczy tańszych marek. Warto również zwrócić uwagę, czy narzędzia mają ochronę antykorozyjną.
Na forach samochodowych najczęściej polecane są zestawy: GS Racing, klucze HUDY’ego, Team Asso, E_sky, Turnigy, WIH oraz stosunkowo drogie, ale niezwykle wytrzymałe Titan.

Zestaw Torx
Komplet Torx składa się z kluczy, bitów i przeróżnych końcówek, które mają szerokie zastosowanie przy wszelkich pracach. Dobrze, by klucze wykonane były ze stali chromowo-wanadowej lub molibdenowo-chromowo-wanadowej. Najbardziej polecane są bity i nasadki Torx z firm: Neo, YATO, Stanley, Makita oraz Corona. 

Klucz udarowy
Klucze udarowe działają dzięki udziałowi sprężonego powietrza. Zasilane są energią z kompresora, akumulatora lub gniazdka elektrycznego o minimalnej mocy 1000Nm. Klucz udarowy jest przydatny w każdym warsztacie – pozwala bez większego problemu wykręcić bądź wmontować najoporniejsze śruby. Klucza udarowego używa się głównie do mocowania kół.
Idealny klucz udarowy ma zabezpieczoną rękojeść oraz szeroki zestaw końcówek, pozwalający wspomóc każdy rodzaj prac czy napraw.

Klucz do kół
Warsztat powinien być zaopatrzony w przynajmniej w jeden klucz do kół. Takie klucze wykonane są najczęściej ze stali chromowo-wanadowej; na rynku znajduje się kilka rodzajów kluczy m.in fajkowe, krzyżakowe czy przekładniowe. Najczęściej kupowane są klucze z firm: NEO, YATO, Topex, czy JONNESWAY. Ich cena waha się od 60 do 100 zł za sztukę.

Śrubokręty
Wybór śrubokrętów nie należy do najprostszych. Można wybierać spośród tradycyjnych lub takich z magnetyzerem; narzędzia mogą mieć zwykłą rączkę lub z rękojeścią powleczoną warstwą antypoślizgową. Polecanymi firmami w tym segmencie są Neo, Stanley, czy Yato.

Ściągacze
W każdym warsztacie przydadzą się ściągacze. Na rynku mamy dostępne ściągacze do sprężyn, tarcz oraz łożysk. Mogą okazać się przydatne w przypadku, gdy zawiodą “tradycyjne metody” odkręcania elementów samochodu. Zazwyczaj korzysta się ze ściągaczy jedno i dwuramiennych, o różnym rozstawie ramion. Zestaw solidnych narzędzi to wydatek rzędu 200 zł.

Kombinerki
Kombinerki są narzędziem używanym przy pracach wymagających mocnego chwytu elementów trudno dostępnych. Długość idealnych kombinerek waha się w przedziale od 160 do 200 mm. Do warsztatu mechanicznego polecane są kombinerki wykonane ze stopu stali i chromu lub wanadu. Najlepiej, aby szczypce miały rękojeści izolowane, ze sprężyną rozpierającą. Najczęściej kupowane są szczypce uniwersalne (do zaciskania i cięcia), szczypce do pierścieni osadczych bądź specjalistyczne szczypce zaciskające.

Kompresor
Urządzenie to jest istotne dla działania całego warsztatu mechanicznego, ponieważ można nim zasilić wiertarki, klucze udarowe, pistolety lakiernicze czy szlifierki. Najczęściej stosuje się kompresory zasilane napięciem sieciowym lub trójfazowym. Do warsztatów mechanicznych polecane są te o wartości 400 V, ponieważ mają większą sprawność, wyższy moment rozruchowy oraz mniejszą awaryjność. Niestety wymagają zamontowania w warsztacie specjalnego gniazdka. Spośród nich można wybrać kompresory bezolejowe, do lżejszych i sporadycznych prac, lub urządzenia olejowe o lepszych parametrach.

Woltomierz
Miernik napięcia używany jest głównie do sprawdzania stanu akumulatorów i prac pomocniczych przy naprawach elektroniki pojazdu. Woltomierz powinien być wygodny, mobilny i mieć sprawny i łatwy w odczycie multimetr. Warto postawić na urządzenie profesjonalne.

Podnośnik samochodowy
Podnośnik samochodowy, wykorzystywany nawet w amatorskim warsztacie samochodowym, musi być solidny, wykonany z wysokiej jakości stali hartowanej i jej stopów. Możemy wybierać między podnośnikami słupkowymi, hydraulicznymi, trapezowymi, nożycowymi czy tzw. żabami.

A to tylko początek…
Powyżej wymieniliśmy kilkanaście podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w przydomowym warsztacie. Lista jest jednak długa – w warsztacie powinny znaleźć się jeszcze takie urządzenia jak prostownik, wiertarka, odkurzacz samochodowy, polerka czy lutownica.
W warsztacie powinny znaleźć się również ubrania robocze, przeznaczone do pracy przy samochodzie. Dobrze, by pod ręką były też zestawy szpachli, komplety bezpieczników, środki konserwujące i kosmetyczne oraz akcesoria lakiernicze.


W/w narzędzia, ale też inne potrzebne do przydomowego majsterkowania
są w ofercie Hurtowni Motoryzacyjnej GORDON, Grajewo Kolejowa 6 . Tel. 86 225 14 00

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.