Jak wybrać bieżnię treningową?

aktualizacja: 2019-02-26 15:02:29     nr wiadomości: 38532     przeczytano: 3483     Ilość komentarzy komentarze: 0

Bieganie bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie i pozwala utrzymać odpowiednią wagę. Czasami jednak bieganie w terenie może okazać się problematyczne. Poza tym, naukowcy udowodnili, że bieganie na bieżni w mniejszym stopniu obciąża stawy niż tego typu trening w terenie. Warto więc przyjrzeć się kategoriom bieżni treningowych, by móc wybrać najlepszy model.

Dlaczego warto biegać na bieżni?

Podczas biegu na bieżni można oglądać telewizję, albo słuchać muzyki czy audio booka. Oczywiście niektóre te czynności można również wykonywać podczas treningu w terenie. Nie mniej jednak czasami wyznaczanie tras, warunki pogodowe mogą okazać się problematyczne. Bieżnia do biegania umożliwia kontrolowanie spalanych kalorii, aktualnego pulsu i tętna. Poza tym, wyniki treningów są zapisywane, więc po pewnym czasie można porównać swoje rezultaty. Żeby trening na bieżni w większym stopniu przypominał ten w terenie, warto ustawić nachylanie bieżni, by imitowało ono opór powietrza pojawiający się podczas biegu na zewnątrz. Poza tym, naukowcy dowiedli, że bieg na bieżni nie obciąża tak mocno stawów jak bieg w terenie. Wszystko dlatego, że stopy nie uderzają o pas bieżni z taką siłą jak o asfalt. W zależności od modelu urządzenia obciążenie może być mniejsze nawet o 35%.

Rodzaje bieżni

Najprostszym modele bieżni jest ta mechaniczna. Pas nie jest napędzany przez silnik i trzeba go wprawić w ruch własnymi nogami. Takie modele posiadają regulację nachylenia i oporu, często również są wyposażone w ekran z wynikiem przebiegniętych kilometrów i spalonych kalorii. Bieżnie mechaniczne nie pozwalają jednak na wybór programu i nie zapewniają amortyzacji dla stawów. Drugim rodzajem są bieżnie elektryczne, napędzane silnikiem. To właśnie jego moc i parametry techniczne odpowiadają za wytrzymałość urządzenia. Bieżnie elektryczne pozwalają wybrać program, prowadzić profil użytkownika i posiadają zabezpieczenia amortyzacyjne. Są one jednak głośniejsze niż mechaniczne i widocznie droższe.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę, przy wyborze bieżni elektrycznej?

Najważniejsze są parametry silnika, który determinuje wytrzymałość urządzenia. Bieżnie do biegania posiadają moc od 2 do 7,5 KM. Urządzenia o niższej mocy przeznaczone są wyłącznie do marszu. Trzeba również sprawdzić prędkość bieżni. Zazwyczaj modele posiadają zakres od 0,5 do 22 km/h. Istotny jest również kąt nachylenia pasa. Im lepsze parametry silnika, tym kąt nachylenia jest większy. W najmocniejszych urządzeniach ten parametr wynosi około 20 stopni. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie powierzchni biegowej. Bieżnia nie może być zbyt krótka. Wymiary musza być dostosowane do wagi i wzrostu użytkownika. Oczywiście przed zakupem, trzeba także sprawdzić maksymalne obciążenie bieżni. W zależności od mocy silnika, na rynku dostępne są bieżnie do 100-110 kg. Warto również sprawdzić zakres amortyzacji czyli kawałków gum znajdujących się między pasem a ramą.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.