Jak przygotować się do podróży za granicę?

aktualizacja: 2019-04-04 06:19:49     nr wiadomości: 38902     przeczytano: 5822     Ilość komentarzy komentarze: 0

Długo wyczekiwany urlop i wiążący się z nim wyjazd to czas, na który czeka się z utęsknieniem. Zwiedzenie nowego kraju, poznanie jego kultury, obyczajów i smaków regionalnych potraw, to tylko niektóre z atrakcji, które zachęcają do pobytu za granicą. O czym należy pamiętać zanim wybierzemy się w podróż?

Warto zgłosić się do lekarza na konsultację

Jedną z podstaw, o której zapominamy lub po prostu uważamy, że jest ona zbędna są wizyty lekarskie. Jednak, przed każdą podróżą dobrze jest zgłosić się do wybranych przychodni, zwłaszcza, jeśli nasz wyjazd nie ma tylko charakteru wypoczynkowego. Jeśli mamy za sobą poważniejsze choroby, zażywamy leki lub mamy jakieś uczulenie to winniśmy wszystko to przedstawić specjaliście, aby mógł on ocenić nasz aktualny stan zdrowia i powiedzieć o ewentualnych dla niego zagrożeniach.

Lekarska wizyta jest niezbędna dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe. Musimy dowiedzieć się od lekarza, czy nie pogłębią się one lub nawet nie staną się zagrożeniem dla naszego życia w trakcie pobytu za granicą. Istotną kwestią jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego przetłumaczonego na język kraju, w którym będziemy przebywać. Taki dokument bardzo może ułatwić tamtejszej służbie zdrowia udzielania nam pomocy w razie ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia.

Wizyta u stomatologa. Decydując się na przebadanie stanu naszego uzębienia przed podróżą ograniczamy ryzyko powstania (najczęściej bardzo wysokich) wydatków na wypadek konieczności leczenia chorego zęba już w miejscu docelowym naszego pobytu.

Podróż samolotem? A może własnym samochodem?

Decydującym czynnikiem wpływającym na wybór środka lokomocji jest kraj, do którego się udajemy. Podróżując po Europie nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby spakować swoje bagaże i wybrać się na urlop własnym autem. Taki wybór pozwoli nam poruszać się wszędzie bez większych ograniczeń, jednak wymaga od nas zapoznania się z przepisami panującymi w państwach, które będziemy przemierzać, aby uniknąć nieprzyjemności na wpadek policyjnej kontroli. Dlatego wcześniej należy dowiedzieć się, w co nasze auto powinno być wyposażone, a czego w nim mieć nie powinniśmy – w niektórych krajach zabronione jest np. posiadanie radia CB.

Podróż samolotem zajmuje zdecydowanie mniej czasu i dla wielu osób jest znacznie wygodniejsza – zwłaszcza, jeśli miejsce docelowe jest oddalone od naszego kraju o parę tysięcy kilometrów. Jednak w tym przypadku możemy być zmuszeni do wynajęcia na miejscu samochodu lub do poruszania się taksówkami. Przed wyjazdem warto przekalkulować, która opcja będzie dla nas korzystniejsza.

Wiedza o odpowiednich instytucjach, do których należy się zgłosić w wyjątkowych sytuacjach

Przed wyjazdem powinniśmy zapisać adresy i numery telefonów polskich urzędów konsularnych, które znajdują się w interesującym nas kraju. Takie działanie pozwoli nam szybko otrzymać pomoc w razie kłopotów. Jeśli w rejonie, do którego udajemy się w podróż nie ma polskiego konsulatu, należy zapisać sobie dane instytucji konsularnych innych państw będących członkami Unii Europejskiej, które będą zobowiązane nam pomóc w razie konieczności.

Niezbędne wykupienie polisy ubezpieczeniowej

Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie poza granicami naszego kraju to powinniśmy wykupić odpowiednią polisę turystyczną, która nam to zagwarantuje. Taka decyzja zapewni nam spokój i uchroni nas przed ewentualnymi nadprogramowymi wydatkami, które poza obszarem UE mogą być naprawdę wysokie. Ubezpieczenie to obejmuje nie tylko zwrot kosztów za leczenie, ale także chroni m. in. nasz bagaż czy też sprzęt sportowy, który zabieramy ze sobą w podróż.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczenia podróżnego na Axa-assistance.pl.


Źródła
http://www.national-geographic.pl/traveler/porady/podroz-za-granice-jak-sie-do-niej-przygotowac
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/polak-za-granica-jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu-za-granice.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu-za-granice-porady-z-punktu-widzenia-lek-aa-r6mo-aze3-KjwY.html
https://mojafirma.infor.pl/moto/auto-w-podrozy/abc-samochodowych-podrozy/768835,Jak-przygotowac-sie-do-wyjazdu-autem-za-granice.html

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.