Jak dobrać odpowiedni zasilacz LED?

aktualizacja: 2020-07-31 08:45:54     nr wiadomości: 43011     przeczytano: 403     Ilość komentarzy komentarze: 0

Taśmy ledowe etc. powoli stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, głównie ze względu na swoją uniwersalność i piękny wygląd. To jednak, jak będzie świeciła dana taśma LED zależy nie tylko od jakości samej taśmy, ale również odpowiedniego wyboru i podłączenia zasilacza.  Jak dobrać odpowiedni zasilacz LED? Firma eled.pl jest specjalistą w tym zakresie.


  

Podstawowa wiedza - po co w taśmie LED zasilanie?

Zaczynając od podstaw, zadaniem zasilacza jest dostarczanie odpowiedniej ilości prądu elektrycznego do taśmy LED, tak aby działała ona w odpowiedni sposób i nie przegrzewała się ani nie ulegała przedwczesnemu uszkodzeniu. Niezależnie od tego, czy jest to telefon komórkowy, laptop, czy w tym przypadku diody LED, ważne jest to, żeby pobrać 120 woltów prądu przemiennego (AC) z gniazdka ściennego i przekształcić go w niższe napięcie prądu stałego (DC), których paski LED (lub inna elektronika) wymagają do działania. Można to porównać trochę do próby napełnienia balonu z wodą wężem strażackim: zbyt dużo wody płynie zbyt szybko - trzask! Zasilacz reguluje przepływ prądu do listwy, aby zapewnić optymalną funkcjonalność. Dlatego też tak ważne jest to żeby dobrać odpowiedni zasilacz LED.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas wyboru zasilacza?

Podczas wyboru zasilacza, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

1) Pobór mocy
2) Napięcie
3) Możliwości w zakresie "przygaszenia" zasilacza.

Te trzy czynniki zasadniczo warunkują, czy wybrany model spełni wszystkie, stawiane wymagania. Tak więc, przy podejmowaniu decyzji o kupnie danego zasilacza do wybranej taśmy LED, należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na te elementy.

  

Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę na to, że zasadniczo dopuszczalne jest uruchamianie pasków na zasilaczu o mocy znamionowej wyższej, niż wymagana. Ponadto jest to całkiem dobry pomysł ponieważ, jeżeli ktoś zdecyduje się w przyszłości dodać więcej oświetlenia taśmowego LED do swojego projektu, to wtedy przyda się większa moc. Nie trzeba się martwić, że przez to pasek ulegnie spaleniu bowiem, nowoczesne paski LED posiadają wbudowane rezystory, które znacznie ograniczają pobór mocy, robiąc to tylko wtedy kiedy potrzebują.

Dodatkowa moc zasilacza nie zostanie wykorzystana, co pozwoli na chłodniejszą i wydajniejszą pracę samego urządzenia. Jednocześnie jednak, za mały zasilacz jest problemem, ponieważ w momencie kiedy zostanie przekroczona jego pojemność, to zaczyna się on przegrzewać. Zasadniczo, nie trzeba być ekspertem z zakresu elektryki, żeby wiedzieć, że w momencie kiedy jakiekolwiek elementy elektroniczne są przepracowane, to przegrzewają się one i mogą się wyłączyć lub przedwcześnie uszkodzić. Dlatego też, tak ważne jest zwrócenie uwagi właśnie na wyżej wymienione elementy. Na szczęście specjaliści w takich firmach jak eled.pl służą pomocą w procesie doboru odpowiedniego zasilacza led. Dzięki temu, osoba zainteresowana oświetleniem ledowym, będzie mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.