Ile kosztuje mieszkanie w Polsce?

aktualizacja: 2019-03-21 15:13:28     nr wiadomości: 38776     przeczytano: 3300     Ilość komentarzy komentarze: 0

Od kilku miesięcy trwa na rynku nieruchomości widoczny trend wzrostowy cen mieszkań. Eksperci mówią jednak, że nie jest to kolejna bańka spekulacyjna, która prędzej czy później musi pęknąć. Inni przewidują, że wkrótce może nastąpić przełamanie rynkowe. Kto ma rację i ile obecnie trzeba zapłacić za mieszkanie w Polsce? Ile trzeba wydać również na utrzymanie mieszkania co miesiąc?


Ceny mieszkań poszybowały w górę

Już w 2018 roku obserwowany był wzrost cen mieszkań – tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Specjaliści oceniają, że nie są one spowodowane spekulacjami, ale drożeniem gruntów pozyskiwanych pod budownictwo mieszkaniowe oraz większymi kosztami związanymi z realizacją projektów budowlanych.

Według analityków z Home Broker i Open Finance w lutym 2019 roku średnia stawka za mkw mieszkania w Warszawie wynosiła 7957 zł. Stolica jednocześnie pozostaje najdroższym dużym miastem w kraju pod względem zakupu lokali mieszkalnych. Rok do roku notuje się w tym mieście wzrost cen mieszkań o około 13 proc.

W innych większych miastach za mkw mieszkania trzeba średnio zapłacić:

 •       7140 zł w Krakowie;
 •       6,6-6,7 tys. zł w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu;
 •       5 tys. zł i mniej w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Częstochowie i w Radomiu.

Zasadniczo nowe mieszkania są droższe od używanych, choć różnice czasem są nieznaczne i wynoszą kilka procent ceny transakcyjnej.

Utrzymanie mieszkania

Kupno mieszkania nie kończy ponoszenia kosztów z nim związanych. Właściciel musi je jeszcze utrzymać, a wydatki związane z tym nie są małe. Porównując stosunek zarobków zarówno do cen nieruchomości, jak i kosztów utrzymania mieszkania w Polsce i za granicą, koszty te są u nas bardzo wysokie. Obejmują one:

 •       czynsz administracyjny – opłacany do spółdzielni lub na rzecz wspólnoty mieszkaniowej;
 •       opłaty za media – prąd, gaz, wodę;
 •       opłaty za wywóz śmieci;
 •       opłaty za telefon i internet.

Do tego w wielu przypadkach trzeba doliczyć ratę kapitałowo-odsetkową za kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania.

Co wpływa na wysokość kosztów utrzymania mieszkania?

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na to, jak dużym kosztom utrzymania mieszkania właściciele muszą podołać, są lokalizacja, metraż, standard mieszkania oraz liczba mieszkających w nim domowników. Największy udział w ogólnych kosztach utrzymania lokalu mieszkalnego ma czynsz. W dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań, za czynsz płaci się około 400-600 zł, a w cenie znajdują się opłaty za wodę, ścieki i centralne ogrzewanie. Do comiesięcznej opłaty w wielu spółdzielniach mieszkaniowych trzeba doliczyć jeszcze składkę na fundusz remontowy i utrzymanie części wspólnych, np. klatki schodowej.

Wysokość czynszu w różnych miastach

W skali całej Polski ceny czynszów wahają się od ponad 7 do nawet ponad 14 zł za mkw powierzchni mieszkalnej. Jeśli przyjmiemy najwyższą stawkę, to dla mieszkania o powierzchni średniej 50 mkw czynsz wyniesie 700 zł. To nie mało, a przecież trzeba jeszcze doliczyć wiele innych opłat.

Ciekawostką może być fakt, że czynsze w małych miejscowościach mogą być znacznie wyższe niż te, które płacą mieszkańcy metropolii. Według deklaracji rodzin w Polsce średni czynsz w 2018 roku wynosił 514 zł miesięcznie i wzrósł od 2015 roku o 36 proc., kiedy to wynosił średnio tylko 378 zł. Maksymalny czynsz w poszczególnych miastach w przeliczeniu na 1 mkw prezentuje się następująco (źródło: zestawienie Money.pl):

 •    Wrocław – 12,1 zł, woj. dolnośląskie – 9,2 zł;
 •    Bydgoszcz i Toruń – 11,1 zł, woj. kujawsko-pomorskie – 8,7 zł;
 •    Lublin – 10,8 zł, woj. lubelskie – 8,7 zł;
 •    Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – 10,1 zł, woj. lubuskie 9,2 zł;
 •    Łódź – 9,6 zł, woj. łódzkie – 8,2 zł;
 •    Kraków – 12,1 zł, woj. małopolskie – 9,7 zł;
 •    Warszawa – 14,4 zł, woj. mazowieckie – 8,7 zł;
 •    Opole – 9,6 zł, woj. opolskie – 7,8 zł;
 •    Rzeszów – 10,7 zł, woj. podkarpackie – 7,9 zł;
 •    Białystok – 10,3 zł, woj. podlaskie – 8,8 zł;
 •    Gdańsk – 13 zł, woj. pomorskie – 11,6 zł;
 •    Katowice – 10,8 zł, woj. śląskie – 8,8 zł;
 •    Kielce – 11,1 zł, woj. świętokrzyskie – 8,3 zł;
 •    Olsztyn – 11,5 zł, woj. warmińsko-mazurskie – 9,2 zł;
 •    Poznań – 13,2 zł, woj. wielkopolskie – 8,6 zł;
 •    Szczecin – 10,5 zł, woj. zachodniopomorskie – 9,0 zł.

Ceny opłat za media i usługi telekomunikacyjne

Ceny za media, czyli prąd i gaz, uzależnione są od zużycia. Podobnie jest z wodą, choć część właścicieli mieszkań opłaca z tego tytułu ryczałt na jednego domownika. Wpływ na wysokość rachunków za media mają wybór dostawcy i liczba osób w gospodarstwie domowym. Ponosić trzeba co miesiąc również opłatę za wywóz śmieci – średnio 10 zł na osobę za miesiąc.

Ponad 90 proc. Polaków ma przy tym dostęp do internetu, za który również należy zapłacić. Można wybrać przy tym szybki internet światłowodowy UPC - https://www.upc.pl/internet/kup-internet/, na dodatek bez zobowiązań. W cenie 89,90 zł użytkownik ma przy tym dostęp do internetu światłowodowego o prędkości do 150 Mb/s, dekodera Horizon z Wi-Fi, Replay TV, telewizji mobilnej Horizon Go oraz do 116 kanałów TV, w tym 81 w jakości HD. Instalacja kosztuje 59,90 zł.

Wszystkie te koszty powodują, że utrzymanie mieszkania, wraz z ewentualnym zobowiązaniem do opłacenia raty kapitałowo-odsetkowej, może zajmować znaczną część wynagrodzenia.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.