Warto przeczytać

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Budowa domu to dla większości inwestorów jeden z największych wydatków w życiu. W dobie tak dynamicznie zmieniających się cen nieruchomości oraz materiałów budowlanych kosztorysy budowlane stają się coraz mniej przydatne. Można zauważyć tendencję, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy parterowe. Jedną z przyczyn takiej tendencji jest niższy koszt budowy domu parterowego od piętrowego o tej samej powierzchni użytkowej. Wynika to z braku stropów, schodów i podpiwniczenia. Wśród budowlańców można spotkać opinie, że budowa domu parterowego może być nawet o 20% tańsza od piętrowego o tym samym metrażu. Poniżej przedstawiono wady i zalety oraz orientacyjne koszty budowy domu parterowego.

   

Zalety domu parterowego

Podstawową zaletą jest koszt budowy. Zazwyczaj budowa domu parterowego o powierzchni do 150 m2 jest tańsza w porównaniu do budynku piętrowego. Brak schodów to również dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych. Pozwala to na bezpieczne poruszanie się po całej powierzchni domu, bez narażenia na spadek ze schodów. Dom parterowy pozwala na większą otwartość i powiązanie z ogrodem.

Wady domu z parterem

Niestety domu parterowego nie można wybudować na każdej działce ze względu za zajmowaną powierzchnię. Dotyczy to głównie małych działek. Dom parterowy nie sprawdzi się również na działka o nieregularnym kształcie czy dużym spadku. Mogą również wystąpić problemy z doświetleniem pomieszczeń ułożonych centralnie. W domach parterowych należy zadbać o ogrodzenie, które pozwoli zachować prywatność. Często ogrzewanie domu parterowego jest droższe w porównaniu do domu piętrowego o tej samej powierzchni.

Koszt budowy domu parterowego

Kluczowym etapem mającym wpływ na dalszy koszt budowy domu jest wybór projektu. Tanią budowę gwarantują projekty o prostej bryle oraz dwuspadowym dachu. Balkony, przeszklenia znacznie zwiększają koszt budowy domu. W zależności od zastosowanych materiałów budowa stanu surowego zamkniętego domu parterowego wynosi około 2-3,5 tys. złotych za metr kwadratowy.

Budując dom należy pamiętać nie tylko o taniej budowie, ale również późniejszej eksploatacji. Obecnie dostępne są rozwiązania pozwalające na duże oszczędności w kosztach utrzymania domu. Przykładem jest fotowoltaika ograniczająca koszty na prąd czy pompa ciepła służąca do ogrzewania. Natomiast w przypadku braku kanalizacji sanitarnej rozwiązaniem godnym polecenia jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dawniej w przypadku braku kanalizacji głównie montowano szamba ze względu za niski koszt montażu. Jednak wysokie koszty opróżniania szamba zdecydowanie przemawiają za budową własnej oczyszczalni ścieków. Biorąc pod uwagę rodzinę czteroosobową orientacyjny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków wynosi około 300-500 zł rocznie. Pozwala to na zwrot inwestycji już po około 3-4 latach. Warunkiem taniej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest brak wystąpienia awarii. Dlatego warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalni NV dostępna jest na rynku krajowym od ponad 15 lat. Wysoką jakość urządzenia potwierdza 20-letnia gwarancja.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.