Tradycja budowania Grobów Pańskich sięga średniowiecza, a zapoczątkował go złożony z duchownych i rycerzy Zakon Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwany w Polsce miechowitami (od Miechowa, gdzie znajdowała się główna siedziba tego zakonu).
Groby powstają w Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, a odsłaniane po liturgii Męki Pańskiej. Najświętszy Sakrament przenosi się wtedy do Grobu Pańskiego, gdzie następuje jego wystawienie w monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem, symbolem całunu Jezusa.
fot.e-Grajewo.pl
czwartek, 28 listopada 2024
czwartek, 28 listopada 2024
Wszystkie są piękne i wymowne, ale najbardziej podoba mi ten w kościele pw. O. Pio
Bez względu na stronę plastyczną Grobu Pańskiego, wszystkie mają wspólny mianownik i dlatego są piękne.
Cieszmy się, że święta kościelne od wieków wnoszą w nasze życie duchowe pełnię humanitaryzmu. W Szczuczynie, jak zwykle w trybie non stop, poświęciła swój czas, talent i energię młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół, zrzeszonych w miejscowej scholii parafialnej. Cieszmy się również, że kościoły podczas nocnego czuwania (w Szczuczynie do 22) wypełnione były młodzieżą, która z pokorą i szacunkiem uczestniczyła w przeżywaniu bólu Jezusa Chrystusa, aż do radosnego okrzyku – Alleluja!
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone