czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 9018 wyświetleń

Grajewo przyjazne "elektrykom"

Wkraczamy w czasy niskoemisyjnego transportu. 5 lutego br. prezydent podpisał ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowe przepisy przewidują system zachęt, w tym zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, większe odpisy amortyzacyjne dla firm, zwolnienie ich z opłat za parkowanie, czy możliwość poruszania się pojazdów o napędzie elektrycznym po pasach dla autobusów.

W dokumencie znalazł się także pomysł wprowadzenia obligatoryjnego udziału pojazdów napędzanych energią elektryczną we flocie części organów administracji centralnej oraz wybranych jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy będą też miały możliwość wyznaczania miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych oraz tworzenia miejsc ładowania wymienionych aut.


Niebawem także Grajewo stanie się miastem przyjaznym samochodom elektrycznym. Samorząd uznał, że trzeba iść z duchem czasu i promować ekologiczne rozwiązania. Dwie stacje na ładowanie pojazdów elektrycznych zostaną zainstalowane na terenie po byłym dworcu PKS przy ul. Ks. J. Popiełuszki. Dodatkowo  powstanie także parking na samochody osobowe, skwer zieleni z ekranami akustycznymi oddzielającymi teren PKP, fontanna, strefa relaksu, zostaną ustawione elementy małej architektury – np. stojaki rowerowe, samoobsługowy punkt naprawy rowerów, ławki z funkcją Wi-Fi. Miejsce będzie oświetlone i monitorowane.

Zakup "elektryka" w naszym kraju staje się coraz bardziej racjonalny. Zgodnie z przewidywaniami do 2025 r. po Polsce będzie jeździć już milion takich aut. Jednak na infrastrukturę  dla samochodów elektrycznych na poziomie porównywalnym do sieci stacji paliwowych poczekamy jeszcze pewnie kolejne lata. Według danych Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych w naszym kraju znajduje się około 150 elektrycznych stacji, kilkadziesiąt z nich to te szybkiego ładowania. Spółka Greenway Infrastructure Poland zapowiada, że do 2020 r. zainstaluje 200 nowych stacji. Plan zakłada, że punkty oddalone będą od siebie nie więcej, niż 85 km. Inwestycje w punkty ładowania zapowiedziały także państwowe grupy energetyczne.
 

/e/
 

Komentarze (7)

fontanna- tylko tego nam brakuje-lub kubel zimnej wody pomyslodawcy

"stojaki rowerowe, samoobsługowy punkt naprawy rowerów..." - a komu to ma służyć jak nie ma ścieżek rowerowych?

Ile mamy zarejestrowanych elektryków w powiecie? Jeżeli powstaną takie miejsca to musi ktoś z nich korzystać.

wybory idą pełną parą - czego to obecni rządzący miasteczkiem nie zrobią ( jak zdobędą wygrają;) oczywiście

trzeba rowerem śmigać pomiędzy tirami bo za jazdę po chodnikach Policja się czepia

zacznijmy od ścieżek rowerowych i usuńcie kałuże z jezdni. bujanie o stacji ładowania elektryka to chyba dla bab z kółka różańcowego. Ta stacja będzie kosztowała krocie bo trzeba podciągnąć kable o odpowiednich przekrojach inaczej ładowanie będzie trwało dobę, a wtedy będzie trzeba budować hotel przy ładowarce dla podróżujących elektrykiem. Może zacznijmy budować metro albo linie troleybusów.

Po każdym remoncie dróg głównych w Grajewie są one coraz węższe. Przy okazji takich przebudów w Łomży chodniki dla pieszych są wytyczone wąskie jak ścieżki a drogi rowerowe szerokie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.