Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 8288 wyświetleń

Godzina "W" w Grajewie

W środę, 1 sierpnia 2018 r. o godzinie 17.00 w celu upamiętnienia 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Grajewa zostaną uruchomione syreny alarmowe. Będzie to wyraz pamięci i uhonorowania poświęcenia oraz walki Powstańców z 1944 r.

O godzinie "W" pod Pomnikiem Niepodległości odbędą się uroczystość ku czci poległych i walczących o Warszawę. Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, organizacji i zakładów pracy złożą wiązanki kwiatów.

O godz. 18.00 na terenie Klubu Hades w Grajewie przy ul. Legionistów, biegiem na dystansie 1944. metrów, grajewianie uczczą heroiczną walkę powstańców warszawskich. W tym wyjątkowym biegu nie będzie zwycięzców, nikt nie będzie mierzył czasu. Liczy się tylko udział i pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. Zawodnikom towarzyszyć będą powstańcze pieśni. Organizatorzy na chętnych czekają od godz. 17.30.

Z kart historii …

Powstanie warszawskie trwało do 3 października 1944 r. Było największym wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40 – 50 tysięcy powstańców. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych zginęło do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez oddziały niemieckie zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik (opracowanie na podstawie wikipedia.pl)

Pamiętamy 1 sierpnia 1944 r.
e-Grajewo.pl    

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (2)

Nasuwa się pytanie.Co dowództwo AK chciało osiągnąć wydając rozkaz do walki słabo uzbrojonych oddziałów powstańczych przeciwko uzbrojonym po zęby oddziałom niemieckim?Po latach można ocenić taką postawę.Oprócz martyrologii ,ogromnych zniszczeń i cierpienia setek tysięcy ludzi nic nie osiągnięto.Dowództwo AK doskonale wiedziało, że ani wojska alianckie ani wojska radzieckie jak też Wojsko Polskie nie przyjdzie im z pomocą.Zniszczenia da się ocenić ale straty w ludności będziemy odczuwać jeszcze przez dziesięciolecia.Dziś świętujemy tragedię setek tysięcy mieszkańców Warszawy.Czy tak powinien wyglądać heroizm?

kazdy znosi upokozenia do jakiejs granicy.podziwiam tych ktorzy sie temu przeciwstawili zbroinie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.