Warto przeczytać

GKRPA walczy z alkoholizmem

Na ostatniej Radzie Miejskiej w Szczuczynie zatwierdzono Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta i Gminy Szczuczyn na 2005 rok.

Przeanalizowano stan problemów związanych z nadużywaniem alkoholu przez mieszkańców Miasta i Gminy Szczuczyn. Z danych zawartych w Załączniku Nr 1 do programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta i Gminy Szczuczyn na 2005 rok z dnia 17 grudnia 2004r. wynika, iż na 6.851 osób zamieszkujących gminę przypada 25 punktów sprzedaży alkoholu. Zatem na jeden punkt sprzedaży przypadają ok. 274 osoby.


W 2004 roku zezwolenia na sprzedaż piwa posiadało 25 placówek (w tym detaliczne 18, a gastronomia 7), na sprzedaż wina 16 punktów (detaliczne 11, gastronomia 5), na sprzedaż wódki 17 placówek (detaliczne 11, gastronomia 6).
Pomocy osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom udziela nie tylko Ośrodek Pomocy Społecznej, ale również Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której przewodniczy Pan Kazimierz Łepkowski.


Informacji o działalności Komisji udzielił nam jej członek – Pan Janusz Marcinkiewicz. Komisja w roku 2004 odbyła 12 posiedzeń. Podjęła ona odpowiednie kroki w celu nakłonienia 11 osób do podjęcia leczenia i aż w 6 przypadkach zmuszona była wystąpić z wnioskiem do Sądu o nałożenie obowiązku przymusowego leczenia. W 6 przypadkach wystąpiła natomiast z wnioskiem o opinie o uzależnieniu przez biegłego sądowego.
W 2004r. GKRPA przeprowadziła w sumie 15 wywiadów środowiskowych, a ponadto rozmowy konfrontacyjno-motywujące z osobami i członkami ich rodzin, w sprawie których skierowała wnioski dotyczące leczenia.
Pomocy uzależnionym mieszkańcom gminy Szczuczyn oraz ich rodzinom udziela Wojewódzki Ośrodek Terapii i Uzależnień w Łomży. Pan Marcinkiewicz poinformował nas, iż w każdy wtorek w Szczuczynie dyżuruje psycholog, który udziela porad lekarskich głównie trzeźwiejącym alkoholikom.


Komisja postawiła sobie za cel walkę z alkoholizmem poprzez sport i promowanie zdrowego stylu życia. Od października działa świetlica środowiskowa, w której odbywają się różnego typu zajęcia, cieszące się ogromną popularnością wśród dzieci. Dzieci z rodzin alkoholików otrzymują tam również 1 posiłek dziennie.
W ferie planowane jest zorganizowanie zimowiska dla 20 dzieci uczęszczających na zajęcia w świetlicy opiekuńczo - wychowawczej, z kolei w wakacje zorganizowany zostanie obóz terapeutyczny.
W 2005 roku planuje się przystąpienie do kampanii pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł”.

W ramach gminnej profilaktyki Komisja zajmuje się organizowaniem konkursów profilaktycznych (np. przygotowywany jest konkurs plastyczny „Alkohol w rodzinie i jego skutki”, konkurs wiedzy „Alkohol – wszystko jest dla ludzi”), imprez profilaktyczno sportowych („Wiosenna biedronka” – turniej tenisa stołowego, czy „Radość bez alkoholu” – turniej warcabowy i szachowy), oraz spektakli teatralno – profilaktycznych.

v.s.
e-Grajewo.pl
2004

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.