Festyn 2017 w Szczuczynie

aktualizacja: 2017-08-01 22:05:48     nr wiadomości: 32612     przeczytano: 5001     Ilość komentarzy komentarze: 4

FESTYN POPRZEDZAJĄCY 325-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH DLA SZCZUCZYNA  


W dniach 29 i 30 lipca 2017 roku odbył się dwudobowy festyn, który rozpoczął czuwanie nad zbliżającą się datą 9 listopada br. obwieszczającą 325-lecie rocznicy nadania praw miejskich dla Szczuczyna. Dla mieszkańców aktualnych i byłych oraz osób goszczących stanowi to poczucie radości, zaszczytu, ale i odpowiedzialności za współdziałanie w procesie wzmożonych przemian.     

     Przywykliśmy do aktywności i nikogo już nie dziwi, że w miniony weekend 29 i 30 lipca mieszkańcy, ich wakacyjni przyjaciele oraz goście z okolicznych miejscowości nie mieli czasu narzekać na brak atrakcji.

Dwudniowy festyn jako wszechstronna zabawa dla chętnych do przeżywania chwil pod gołym niebem, odbył w sposób kulturalny. Festyn związany był z oczekiwaną uroczystością nadania praw Szczuczynowi, o którym duża ilość osób w różnych sytuacjach mówi, wyraża się prozą i poezją a nawet śpiewa, że „kocha” go.  Tłumy ludzi zgromadzone w Parku Miejskim i na ul. Kościelnej, szczególnie w niedzielne popołudnie potwierdzają tę hipotezę.    

Organizatorami sobotnio-niedzielnego Festynu Miejskiego byli: pracownicy Urzędu Miasta z Burmistrzem Arturem Kuczyńskim, Miejski Dom Kultury z dyr. Januszem Marcinkiewiczem, pracownicy Biblioteki-Centrum Kultury z dyr. Januszem Siemionem, etc. Od niedawna, w połączonej placówce kulturalnej Bibliotece Centrum-Kultury daje się m.in. zauważyć aktywność Andrzeja Kosmowskiego.  

Pierwszego dnia na scenie prezentowały swój repertuar znane wszystkim szczuczyńskie zespoły: orkiestra OSP, ”Szczuczyniacy” i ”Mali Szczuczyniacy” z ich bardzo zasłużonymi instruktorami Barbarą Paszkowską i Andrzejem Szabelskim.  Autorskie programy artystyczne i twórczość literacka Pani Paszkowskiej wykorzystana w programach, na długie lata pozostanie w dorobku kulturalnym Szczuczyna.  

Podczas festynu publiczność słuchała utworów i nawiązywała kontakty z profesjonalnymi zespołami z kraju i zagranicy. Wspaniale zaprezentował się zespół „Gościniec” z Grodna, z Białorusi oraz zespół „Chudesiya” z Bułgarii. Młodzieżowy czad wniosły rytmy diskopolowe: ”Wiszu”,”Enjoy”, „Yzzy” i „DJ Mietek”.

Drugi muzyczny dzień rozpoczął zespół „Roster”. Wielkie brawa zabrzmiały dla zespołu ”Prymaki” z Ukrainy, którego nostalgiczne tony muzyczne zabrzmiały w Szczuczynie tak, jak na najlepszych scenach Polski. Jeżeli ktoś chciał słyszeć subtelną muzykę gwiazd, jak "głosy z niebios" wsłuchiwał się w dźwięki zespołu „Sound’N’Grace”!     

Oklaski i pisk potwierdzał, że najbardziej wyczekiwanymi gwiazdami wieczoru były zespoły muzyczno-wokalne. Publiczność, a szczególnie młodzież szybko nawiązała z nimi wzrokowe kontakty. Ogólnie artyści i publiczność stanowili przyjazną jedność.  

Na scenie błyszczała również Izabela Gwiazdowska prowadząca Studio Działań Kreatywnych pod jasną nazwą „Gwiazda”. Festiwal Kolorów pozostawił barwy na wszystkim, na czym się dało: włosach, uszach, ubraniach, w sprzęcie sterującym, muzycznym. Zajrzał nawet do kamer.     

Park Miejski, ulice okrężne wokół niego obstawione były różnymi urządzeniami do zabaw. Były gry, turniej szachowy. Własne i ciekawe gadżety na straganie prezentowała Spółdzielnia Inwalidów „SPiNS”. Na wielu straganach spotkać było można chleb swojski, kiełbasę, obwarzanki, napoje, kapelusze (…). Wszystko zachęcało do kupna.  Dla chłopców najbardziej podobał się prawie prawdziwy i niezawodny „Kałasznikow”.  

W niedzielę wieczorem odwiedził Szczuczyn członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, który serdecznie powitany przez burmistrza Artura Kuczyńskiego i brawami publiczności, w obecności Młodzieżowej Rady Miasta powitał przyjazne Jemu środowisko Szczuczyna.  

Przed sceną uczestnicy Festynu oczekiwali na uczciwy podział dwóch tortów, czego dokonali dwaj mili Panowie; Przyjaciel Ludzi Stefan Krajewski i Gospodarz Miasta Artur Kuczyński.      

Na podsumowanie Festynu, z wyrzutni ustawionej przed kościołem, w górę poszybowały zabawne w kolorach i kształtach fajerwerki, które wzbudziły entuzjazm publiczności, mimo że ich szum, blask i trzask niósł się daleko poza krańce miasta.    

Po występach gwiazd, dalej bogatą - feerią - mieniła się scena, gdzie mieniące się barwy pulsujących świateł łączyły się z wielobarwną powierzchnią asfaltu. Po chwili scena znów ożywiła się, a biesiadnicy kulturalnej uczty wibrowali wokół siebie,…może do świtu?!    

Z przyjemnością należy potwierdzić, że Festyn Miejski został doskonale przygotowany. Wszystko było przewidziane, ochrona, odpowiedzialność osobowa, każda czynność, gest i ruch, zarówno pod względem organizacyjnym jak i artystycznym. Wykonawcy również nie zawiedli! Pełne wrażeń dwa dni zapewne na długo pozostaną w pamięci mieszkańców miasta. Pozostaje żałować tym, którzy nie byli!   

Mieszkańcy są pod wrażeniem letniej imprezy roku 2017! Zasłużone brawa dla organizatorów za ogrom pracy i trud włożony w jej przygotowanie! Szczuczyn rozpoczął pielęgnowanie wartości prospołecznych w dobrym stylu.

     „Jestem bardzo zadowolony i pełen podziwu z tego, że jest taki ktoś, jak Wasz Burmistrz, w którym jest nie tylko praca zawodowa, ale i duch patriotyzmu, i troska o ludzi, którzy powierzyli Jemu to sterowanie” powiedział lider zespołu „Prymaki”.  

GALERIA ZDJĘĆ

 

Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

 

 


 

 

 

Nic nie wspomina autor artykułu o atrakcjach dla dzieci. Te dopiero były z górnej półki. Oczywiście cena z górnej półki bo chyba nic więcej. 12 zł za jeden przejazd to wielka przesada. Pytanie kto decydował o zaproszeniu akurat takich atrakcji???
Napisał: karuzelnik dodano: 2017-08-02 06:14:58

Karuzelnik, za długo wibrowałeś na karuzeli, bo aż pokręciło ci się w głowie. Wysiądź, odpocznij, wypij piwo i w tym czasie pomyśl! Kto będzie cię kręcił za złotówkę a najlepiej za darmo. Jedynie mama robiła ci to w kołysce. Ponadto nie jesteś wścibskim dziennikarzem żebyś musiał dowiedzieć się to, co cię interesuje. Ja byłam z dzieckiem, które nie wykorzystało żadnych urządzeń, bo mnie na to nie stać. Siedzę cicho, a ty piszczysz, czegoś chcesz a to nie PRL!
Napisał: Monika dodano: 2017-08-04 15:17:30

Gmina co miesiac takie imprezy mogłaby robić. Pozdrawiam Burmistrza Kuczyńskiego mimo, że nie dostałam 325 letniego tortu! W nagrodę czytam fajny reportaż! Pozdro!
Napisał: Ala dodano: 2017-08-05 14:41:31

Zamiast nikomu nie potrzebnego etatu zastępcy burmistrza ,przydałby się ludziom taki koncert 2 -3 razy w wakacje. To było by piękne. Chcemy Volver za rok panie burmistrzu.
Napisał: Justyna dodano: 2017-08-28 07:26:05

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.