wtorek, 16 kwietnia 2024

Warto przeczytać

  • 7 komentarzy
  • 7832 wyświetleń

Felieton pn. Niebezpieczne odchudzanie nastolatek z cyklu Kobiecy punkt widzenia

Specjaliści alarmują! Nastolatki nie akceptują swoich sylwetek i by lepiej wyglądać zaczynają się odchudzać - w sposób niebezpieczny dla zdrowia, niekontrolowany przez lekarza, czasami z narażeniem życia.

Córka mojej znajomej przy wzroście 170 cm waży 45 kg! wciąż uważając, że nie wygląda atrakcyjnie. Ma zaledwie piętnaście lat. Rodzice wychodzą z siebie próbując wytłumaczyć jej, że ma zaburzenia odżywiania i potrzebuje pomocy specjalisty.

Niepokojący jest fakt, że diety stosują coraz młodsze dziewczęta a informacji na ten temat szukają wyłącznie w internecie. Niedawno, w jednej aptek na osiedlu Południe dwie, według mojej oceny, góra trzynastolatki chciały kupić opakowanie preparatu na odchudzanie, reklamowanego w mediach. Na szczęście rozsądna i trzeźwo myśląca farmaceutka ostudziła zapędy dziewczyn i odmówiła sprzedaży suplementów. Tak, to tylko pozornie dobrze się skończyło, dlaczego? Pewnie dlatego, że jeżeli zechcą kupić preparat na odchudzanie to nabędą go w internecie, z niewiadomego źródła, nieznanym składzie.

Kilka procent nastolatek nie widzi nic złego w zmuszaniu się do wymiotów po jedzeniu, żeby schudnąć. To problem, który niewątpliwie narasta. 3 do 7 %  dziewcząt ma napady przejadania się, czyli tzw. „wilczego głodu”. Z powodu wstydu, chcąc ukryć chorobę, najczęściej spożywają posiłki w tajemnicy, potem w ukryciu prowokują wymioty, które mogą prowadzić do schorzeń dziąseł, ubytków zębów, odwodnienia, zaburzeń pracy serca, uszkodzenia nerek, osłabienia mięśni oraz powodować znaczną utratę masy ciała.

Szczupła sylwetka to marzenie wielu nastolatek. Lansowany w telewizji, prasie, portalach społecznościowych, kinie itd. model chudej dziewczyny wywołuje efekt naśladownictwa. Brak akceptacji środowiska, dokuczliwości, zgryźliwe zaczepki to także czynniki skłaniające do odchudzania.

Moja znajoma zauważyła, że córka długo przesiadywała w toalecie, zaczęła ćwiczyć, unikać kontaktów z rówieśnikami, głośno komentowała swoje niezadowolenie z wyglądu i traciła na wadze. Aktualnie jest pod kontrolą psychologiczną. Powinna być to przestroga dla każdego rodzica. Należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie dziewcząt i być w ich życiu, nie obok. Z każdego dołka można wyjść, trzeba tylko poprosić o pomoc.

 

(kpw)

 

Archiwum felietonów

Komentarze (7)

Moja koleżanka tak robi.Jest taka chuda,a ciągle się głodzi.Jej mama nic z tym nie robi, a ona jest taka blada

Te suplementy to zwyczajna ściema.Dorośli powinni nagłaśniać problem, w szkole w ogóle się o tym nie rozmawia.Od dawna tak jest.Już gimnazjalistki się odchudzają.

Mojej córce odbija ostatnio. Muszę się przyjrzeć.

Oglupiajace programy telewizyjne, treści internetowe i środowisko powodują, że młodzież wariuje na punkcie wyglądu. Jeśli matka z ojcem w porę to dostrzegą to ok ale jeśli nie to naprawdę duży kłopot dla całej rodziny.

Przytyje w skoku pokwitaniowym parę kilogramów,ale jako kobieta o parametrach modelki,dobrze wiem,że nie ma to niczego wspólnego z problemami psychologicznymi,a tymbardziej z brakiem akceptacji wyglądu czy jakimś "dołkiem".Ja nie rozumiem dlaczego często wyjątkowo ładne kobiety,zgrabne mają wyrównać do tej gorszej średniej pod pretekstem urojonych schorzeń.Nie muszą.Wiem,iż brak urody tusza,czy niski wzrost boli wiele kobiet,ale to nie jest problem innych.Mam nadzieję,że młode dziewczyny nie dadzą się ogłupić propagandzie antyanorektycznej.

Ty obiektywna może masz taką urodę i ciesz się, ale tu napisane jest o zaburzeniach młodych dziewcząt i widocznym problemie.

to jest co najmniej dziwne, ponieważ kobieca, krągła tam gdzie trzeba sylwetka, jest najbardziej atrakcyjna dla mężczyzny. a jak wiadomo te dziewczęta w większosci są heteroseksualne i chcą podobac się chłopcom, później panom. paradoks

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.