Felieton „Moim zdaniem”

aktualizacja: 2016-03-01 18:21:50     nr wiadomości: 27682     przeczytano: 3460     Ilość komentarzy komentarze: 47

Spadochron służy do ratowania życia. W sporcie do bezpiecznego trafienia we właściwe miejsce. Ten sam cel ma spadochroniarstwo polityczne. Do sportu spadochronowego trzeba mieć dobre zdrowie. W wersji politycznej dobre, znane nazwisko. Ta praktyka niegdyś  powszechna w czasach rzekomo najlepszego z ustrojów, dzisiaj ponoć w ustroju jedynie słusznym, jest nadal stosowana. Dlaczego?

Ostatnio będąc w Grajewie miałem kilka przypadkowych, ciekawych rozmów na temat, który - okazuje się - dotyczy mieszkańców naszego miasta i tej części regionu. W niedzielę 6 marca w wyborach uzupełniających do Senatu  Grajewianie wybiorą swojego senatora. Czy rzeczywiście swojego? Fakt ten ambarasował moich rozmówców. Postanowiłem przyjrzeć się sprawie.                            
           Dziwne jest polskie prawo wyborcze. W wyborach samorządowych trzeba być zameldowanym w okręgu, z którego się startuje. Do Senatu RP już nie. Sprzyja to kandydatom przywożonym w teczkach, słusznie zwanych spadochroniarzami. Na „kurs spadochroniarski” nie ma szans zwykły zjadacz chleba, bo nie należy do elity. Załapie się namaszczony i wylansowany przez partię i mass media celebryta z Warszawy. Ważne jest też dobrze kojarzące się nazwisko. Z czymś dobrym w odczuciach wyborców już niekoniecznie. Zrzuca się takiego na wybrany teren, gdzie jego desygnator ma najwięcej zwolenników. Czy lokalny, wartościowy lider ma szanse skutecznie konkurować z kimś z politycznego nieba? Oczywiście. Może słusznie liczyć, że ludzie go poprą ponieważ jest lepiej znany niż obcy. Na zdrowy, chłopski rozum lepszy miejscowy od tego, który z regionem nie ma nic wspólnego i prawdopodobnie mieć nie będzie, ale wyciąganie zdroworozsądkowych wniosków w polityce manipulowanej jest - moim zdaniem - tak logiczne jak demokratyczne demonstracje w obronie demokracji. Nie wiadomo co zrobi przysłowiowy Kowalski. Może krzyżykiem przy imieniu i nazwisku żyrować w ciemno spadochroniarza albo postawić na sprawdzonego swojego.                                                    
       No właśnie. W niedzielę 6 marca we wszystkich Komisjach Wyborczych północnej części regionu podlaskiego od Suwałk po Łomżę i Mońki na kartach do głosowania wyląduje obywatelka innego państwa Anna Anders vel Anna Maria, ponoć po mężu z pochodzenia Rumunie z dalekiego Bostonu nazwiskiem Costa, córka z drugiego małżeństwa generała Władysława Andersa. Pani Anna Anders vel Costa już raz skakała na senatora w jesiennych wyborach w Warszawie. Bez powodzenia. No to została Przewodniczącą Rady Pamięci Walk i Męczeństwa i objęła stanowisko Pełnomocnika Rządu d/s Dialogu Międzynarodowego. Świecąca jak na razie światłem odbitym od nazwiska swojego sławnego Ojca córka Anna Maria chce być także senatoressą. Ma prawo. 
     Spośród konkurencji kandydatem z poważnymi szansami na senatorski fotel jest Mieczysław Bagiński, były Wojewoda Łomżyński, wieloletni przewodniczący i wiceprzewodniczący Podlaskiego Sejmiku Wojewódzkiego. Pomijam wszelkie inne zaszczyty, tytuły, ordery i konkretne zasługi kandydata z racji pełnionych funkcji. Zapewne w internecie można znaleźć także jego pracowitą przeszłość od nauczyciela Technikum Rolniczo-Łąkarskiego w Wojewodzinie. Zastanawiam się ilu ludzi wie, że to syn Ziemi Grajewskiej i Honorowy Obywatel Grajewa? Mietek pochodzi spod Szczuczyna, jest absolwentem grajewskiego LO im. M. Kopernika i mieszkańcem podrajgrodzkiej wsi Wojdy. Mało? Jest pasjonatem pszczelarstwa, tradycji patriotycznych naszego 9 Pułku Strzelców Konnych i autorem ciekawych, regionalnych artykułów historycznych w miesięczniku FOG. Tylko człowiek z korzeniami stąd potrafił napisać tak unikalną w skali kraju historię tutejszych rodzin i miejscowości pt. „Skąd nasz ród”. Nic dziwnego, że hasłem wyborczym Mieczysława Bagińskiego jest maksyma: Znam nasze problemy, bo ja stąd i zawsze tu. 
   Nie jest moim zamiarem przekształcenie tego felietonu w czczy panegiryk lub zachwalanie kandydata chociaż znam go wiele lat osobiście. W świetle moich rozmów z Grajewianami zaplecze partyjne startujących w wyborach wydaje się być sprawą drugorzędną. Pytanie, które ambarasuje jest następujące: ilu zwolenników w Grajewie i w okolicach ma polityczne spadochroniarstwo? Odpowiedź poznamy w niedzielę 6 marca Anno Domini 2016. 

                                                                            Antoni Czajkowski

P.S. Jak żywo ten temat interesuje mieszkańców mogłem się przekonać osobiście. W poniedziałek 22 lutego br na spotkanie z zagraniczną kandydatką do Senatu RP w sali widowiskowej GCK czekał komplet publiczności. Zapewne ze względu na marketing polityczny słyszałem tylko jej nazwisko rodowe. Córka Generała sprawiła wrażenie osoby sympatycznej, umiejącej spojrzeć z dystansem na polskie sprawy. Urodzona w Londynie, wychowania na Zachodzie w innej kulturze politycznej, wychwyciła prymitywne chwyty opozycji, która już krytykuje rząd, gdy ten jeszcze nie zdążył skończyć zdania. W krótkim, oszczędnym wystąpieniu unikała wiążących obietnic. Zastanawiałem się co mogłaby zrobić dla Grajewa i dla ludzi tej części województwa Podlaskiego? Uważam, że niewiele z prozaicznego braku czasu. Pani minister piastuje dwa poważne stanowiska na szczeblu centralnym. Zapewne pracochłonne i dobrze płatne. Po co chce komplikować sobie życie dodatkowym obciążeniem? Czy dla większych pieniędzy? A jeśli nie, czy dla dodania sobie większego splendoru? Czy jako Pani senator będzie skuteczniejsza w staraniach o los Polonii na Wschodzie lub o bazę amerykańską w Grajewie? Wątpię. 


    Na bliższe mieszkańcom pytania o Via Baltica, o łosie panoszące się na białostockiej drodze, o obwodnicę dla miasta, o stację - widmo PKP i inne problemy więcej do powiedzenia mieli dwaj towarzyszący jej posłowie z PiS i Kukiz 15. Wtedy powiało konkretami i nadzieją. Wyszedłem ze spotkania podbudowany wzrastającym u Grajewian poczuciem obywatelstwa i demokracji. A co do Pani Anny Anders? Podtrzymuję swoje zdanie. Osoba z takimi koneksjami może być dla Polski bardzo cenna ale powoli. Jako Przewodnicząca Rady Pamięci Walk i Męczeństwa i Pełnomocnik Rządu d/s Dialogu Międzynarodowego w randze ministra otrzymała od rządzących duży kredyt zaufania. Niech się sprawdzi. Myślę, że jeśli będzie skutecznie ministrować kariera w Ministerstwie Spraw Zagranicznych będzie dla niej otwartą, co byłoby ze wszech miar pożyteczniejsze dla kraju i lepsze dla niej samej. 

 

A. Anders w Grajewie

 

 

Archiwum felietonów

 

 

 

Ta pani tak kocha Polskę że nawet syna nie nauczyła mówić po polsku...
Napisał: Realista dodano: 2016-03-01 19:12:31

Ja tam zagłosuję na Barszczewskiego, ona przecież nie jest stąd...
Napisał: Krzysiek dodano: 2016-03-01 19:13:33

Ehhh, PiS likwiduje przedszkola i równocześnie prosi o głosy, aż chce się ich ukarać :)
Napisał: Michał dodano: 2016-03-01 19:14:27

Sytuacja patowa. Kandydatka z partii rządzącej urwała się z choinki, a kandydaci z regionu bez realnych szans na zrobienie czegokolwiek przy większości senatorów z PIS. Okrutne ale prawdziwe.
Napisał: masz babo placek dodano: 2016-03-01 21:54:46

Michał napisz jeszcze ile i gdzie zostało zlikwidowanych przedszkoli. Mam małe dzieci.
Napisał: Tata dodano: 2016-03-01 21:59:04

A gdzie PIS zlikwidował przedszkole?Ludzie, każdy ma swój rozum i głosuje na kogo chce,więc po co ta dyskusja.
Napisał: wyborca dodano: 2016-03-01 23:11:50

A ja sie pytam dlaczego autor felietonu swych pytań ; cyt: co mogłaby zrobić dla Grajewa i dla ludzi tej części województwa...Po co chce komplikować sobie życie dodatkowym obciążeniem? ...Czy jako Pani senator będzie skuteczniejsza w staraniach o los Polonii na Wschodzie lub o bazę amerykańską w Grajewie? nie zadał wprost pani Vel Costa a z całą powagą zapewne przyklaskiwał Jej jaśnie Pani planów osadzenia wojsk USrAela na ziemiach Suwalszczyzny a Polacy mieliby pracę w obsłudze "obcych" którzy zapewnialiby bezpieczeństwo Polski./ Oj durnyśmy ? - niewolnicy we własnym Kraju ! /
Napisał: Patriot dodano: 2016-03-01 23:18:16

Autor z dużym wdziękiem opisuje kandydata na senatora Mieczysława Bagińskiego i wylicza zaszczytne stołki, na których przez wiele lat zasiadał, to jest jako Wojewoda Łomżyński, przewodniczący i Wiceprzewodniczący wieloletni Podlaskiego Sejmiku Wojewódzkiego, jest też Honorowym Obywatelem Grajewa,(chyba za to że ukończył nasze LO w Grajewie )_ zna nasze problemy ! Co ten człowiek zrobił dla naszego miasta Grajewa '!!! Przez tyle lat miał wiele możliwości. ! Honor - to termin , który do czegoś zobowiązuje, stanowiska zajmowane przez tyle lat dobrze opłacane też..... Kto obsadzał go na tych stołkach ? Zawsze musiał należeć i być czołowym działaczem partii, organizacji , które go wystawiały i wspierały. M. Bagiński należał do ZSL teraz też popiera go PO i PSL, które rządziły ostatnio przez osiem lat- co zrobiono w tym czasie dla Grajewa ? Działacze tych partii słynęli z afer przekrętów, na wielką skalę. Naród w ostatnich wyborach im podziękował i dobrze się stało! Do dziś pamiętam te wypowiedzi o naszym państwie "że to już jest h..dupa i kamieni kupa", te głosowania PSL do pustych krzeseł,spotkania z aferzystami po cmentarzach- takie partie stoją za tym kandydatem ! Ja wolę uczciwego spadochroniarza,od działacza tutejszego co od wielu lat zna problemy , zajmuje wysokie i dobrze płatne stanowiska a miasto nić z tego nie ma.Ten kandydat powinien już zostać emerytem . Co do demokratycznych demonstracji w obronie demokracji i praworządności- to P. Mateusz Kijowski - najgłośniejszy i najaktywniejszy z KODu podobno zalega z alimentami na trójkę swoich dzieci, tak przejęty demokracją i praworządnością....
Napisał: grajewianka dodano: 2016-03-02 00:29:16

ciemny lod wszystko kupi nawet pania z falszowanym jezykiem polskim a syn tylko po innemu aby nie po polsku A Nazwisko zobowiazuje lenistwo czy brak wiezi z polska
Napisał: robert dodano: 2016-03-02 00:46:17

Szanowna pani Anders niech nie psuje dobrego imienia swego ojca , pani nie jest przygotowana do reprezentowana regionu podlaskiego bo tu nie mieszkala ,jezyk polski jest bardzo slaby nawet u pani w rodzinie nikt nie zna polskiego juz raz pani przegrala . Niech Jaroslaw Kaczynski pokaze jak on dba o rodzinne Grajewo gdzie urodzil sie jegoo ojciec Rajmund Kaczynski i dworzec kolejowy i niema obwodnicy
Napisał: ksiezyc dodano: 2016-03-02 02:22:08

ta pani nie wie nawet gdzie ja przywieźli!!!/
Napisał: Zaja dodano: 2016-03-02 08:32:47

do Grajewianki: Bagiński nie ukrywa, że jest związany z PSL od lat i partii nie zmieniał. Wszelkie inicjatywy dotyczące Grajewa zawsze wspierał jako radny województwa. A co chciałabys żeby zrobił dla Grajewa? To jak funkcjonuje miasto czy gmina zależy od burmistrza czy wójta a nie od radnego. Pytasz kto odsadzał go na tych stołkach? My. Bo 6 razy wybieraliśmy go do Sejmiku. Komentując coś wypada przynajmniej zapoznać się z faktami... Podziwiam Twoją determinację, bo zauważyłam, że to nie Twój pierwszy komentarz.
Napisał: Gość dodano: 2016-03-02 09:52:08

Lepsza p. Anders niż aparatczyk z ZSL.
Napisał: cham dodano: 2016-03-02 12:43:41

głosuję na naszego M.Bagińskiego. jaN
Napisał: jaN dodano: 2016-03-02 12:48:23

ja pamietam jak w ubiegłej kadencji psl jeżdziło po wsiach itłumaczyło ludzom że głosujemy na człowieka a nie partie a się okazało że to partia wygrała nie ufam dla psl to karierowicze region się nie liczy najważniejsze są ich portfele i stołki
Napisał: andzia dodano: 2016-03-02 13:28:48

Śmiechu warte.Gdyby Jarek wystawił w tych wyborach swojego kota nawet,to ciemnota też by to zwierzę głosowała:-).
Napisał: Adam dodano: 2016-03-02 14:09:41

Lepsza P. Anders niż aparatczyk, brawo ja też tak uważam , PSL słynie s tego , że jest najbardziej interesowną partią- tylko własne korytko ! To masz Gościu refleks ?
Napisał: grajewianka dodano: 2016-03-02 18:00:14

Myślę, że człowiek, który tak ciężko został doświadczony przez los, a mimo to miał siłę pracować dla dobra innych jest godny mojego zaufania. Będę głosować na P. Bagińskiego.
Napisał: Waldek dodano: 2016-03-02 18:37:12

Bagiński piastował ponad 15 różnych funkcji i stanowisk i co? Za przeproszeniem gó..no zrobił dla Grajewa , poza tym, że tutaj chodził do szkoły. Ja zagłosuje na Panią Ander , nie żadną vel Costa ,ale Anders - tak się przedstawia. Zachęcam wszystkich patriotów na Anders.
Napisał: edek dodano: 2016-03-02 18:46:42

Chyba slusznie uwazam, ze przszlosc swoja i swojej rodziny chce powierzyc komus kto przynajmniej wie gdzie lezy ziemia na ktorej mieszkam.Nawet jezeli nie zawsze spelni swoje obietnice wyborcze,to na pewno w miare mozliwosci skorzysta z kazdej okazji aby to zrobic.Natomiast 'Spadochroniarz' w osobie p. Anders nie ma zadnej wiedzy o naszym regionie i ludziach, ktorzy tu mieszkaja.Nie ma pojecia jak my zyjemy i czego potrzebujemy.To mila osoba z ktora mozna wypic kawe i porozmawiac o zyciu jej ojca.Bulwersuje mnie jaka smialosc ma Jaroslaw Kaczynski,zakladajac ,ze nasze rozumowanie i wiedza o tym co dzieje sie w kraju zatrzymala sie na etapie chlopa panszczyznianego,ze w niedziele 6 marca z szacunkiem ucalujemy jego dlon i podziekujemy za to,ze pokazal nam jedyny sluszny kierunek naszego myslenia.To BRAK szacunku dla wsystkich mieszkancow Podlasia. Zastanowcie sie czy na nic wiecej nie zaslugujeci
Napisał: zbulwersowana dodano: 2016-03-02 19:19:00

To dlaczego Pan Bagiński nie spotkał się z mieszkańcami Grajewa w Kinie tylko sie chowa w Mlekpolu co my jestesmi ini
Napisał: Graj dodano: 2016-03-02 19:59:50

Zgadzam się z Edkiem , ja też tak zrobię- na Anders i tyko na Anders. Kaczyński wie co robi i nie udaje jak inni - gdy trzeba było to władzę oddał , a PO i PSL do dziś nie może się z tym pogodzić ( odsunięci od żobu).Teraz biorą się za tych głównie obsadzoonych z PSLu co to sobie za duże nagrody wypłacali w ARiMR i ARR sami swoi. Nic tak nie boli i bulwersuje jak prawda, a Kaczyńskiemu ufa 80% społeczeństwa. Wcześniej rządzący mieli szacunek tylko dla siebie lekceważyli ludzi uczciwych i społeczeństwo im podziękowało i tak było cierpliwe - pamiętamy wszystkie afery i przekręty. Głosujemy na młodych zdolnych wykształconych, znających języki obce oprócz POLSKIEGO i umiejących się odpowiednio zachować tak by wstydu nam nie zrobili jak to miało miejsce z prezydentem Komorowskim za granicą. Ja zagłosuję na A Anders, bo wiem ,że warto miałam okazję być na spotkaniu z nią w ubiegłym roku
Napisał: grajewianka dodano: 2016-03-02 22:38:57

Do grajewianka: Jestem ogromnie ciekaw, skąd Pani wzięła te 80% społeczeństwa popierającego Kaczyńskiego.Żaden sondaż nie podawał takich danych...
Napisał: Starszy pan dodano: 2016-03-03 05:13:23

Anna Maria vel Costa Anders; Urodzona w Londynie w 1950 r., całe życie poza Polską: 20 lat spędziła w Wielkiej Brytanii i kolejne 45 lat w USA. Ojciec był Niemcem z Inflant z obojga rodziców (syn Alberta Andersa i Elisabeth Tauchert) i protestantem (ochrzczony w obrządku ewangelicko-augsburskim). Matka Irena Anders (ukraińska piosenkarka), a właściwie Iryna Jarosewych (Ukrainka z obojga rodziców), urodzona w Czechach, córka duchownego greckokatolickiego o nazwisku Mykoła Jarosewych. Pierwszym mężem Iryny Jrosewych był Gwidon Alfred Gottlieb, aktor i piosenkarz żydowskiego pochodzenia, który na scenie używał pseudonimu Gwidon Borucki. Romans i ślub zamężnej piosenkarki ze starszym o blisko 30 lat i również żonatym Andersem był dużym skandalem. Parę dotyka ostracyzm ze strony wielu znajomych. Anna Maria urodziła się, gdy jej ojciec miał niemal 60 lat. Mąż amerykański Rumun z Bostonu o nazwisku Costa, którym p. Anders przez wiele lat również się posługiwała (Anna Maria Costa). Jej jedyny syn nie mówi po polsku. Niewiele panią Anders vel Costa łączy z Polską. Do Polski pierwszy raz przyjechała w wieku 40 lat, była w kraju ledwie kilka razy, a polski dowód odebrała dopiero 12 maja 2014 roku, czyli niespełna dwa lata temu. Córka Władysława Andersa z pierwszego małżeństwa również nosiła imiona Anna Maria.
Napisał: bez komenta dodano: 2016-03-03 07:14:57

Kochani głosowanie na panią Anders nie ma nic wspólnego z patriotyzmem, o którym tak się rozpisujecie. Głosowanie na pana Bagińskiego to jest właśnie patriotyzm lokalny. To niedorzeczne że ta pani kandyduje w jakimkolwiek województwie . Szok ... W życiu nie wystarczy nazwisko ! Opanujmy się!
Napisał: podirytowana dodano: 2016-03-03 08:37:24

Anna Maria Anders 60 lat żyła poza granicami Polski i dopiero od roku jest w Polsce, a więcej zrobiła dla kraju niż pewien poseł z PSL, który dobiega 70 lat, pochodzi z Grajewa i nic dla Grajewa nie zrobił. Zajmował wiele eksponowanych stanowisk, a nawet nie miał czasu spotkać się z Grajewianami. dla mnie wybór jest prosty. Tylok Anders, tylko PiS.
Napisał: wojtuś dodano: 2016-03-03 13:59:37

Znów chcą nam podrzucić kogoś w walizce. Stara sprawdzona metoda. Nie udało się w stolicy to podrzucić głupkom na Podlasiu, tu uwierzą we wszystko co ładne i zagraniczne bo lepsze. No ale skoro lubimy wszystko co zagraniczne to uwierzymy i w mieszańca o kilku paszportach, a potem znów będzie biadolenie, że obcy nami rządzą, żydzi itd. itp.
Napisał: obserwator dodano: 2016-03-03 14:03:18

za FOGA nigdy nie zagłosuję na towarzysza bagińskiego...
Napisał: ADAM dodano: 2016-03-03 14:51:07

Do starszego Pana ! Była ankieta prowadzona w TV REPUBLIKA nowy rząd popiera 80% .
Napisał: grajewianka dodano: 2016-03-03 15:22:03

Pytanie retoryczne: kto ma większe potencjalne mozliwości zrobienia czegos dla Grajewa, członek rządu i senator, Pani Anders, czy niejaki p.Bagiński, który mieszka gdzieś w okolicy od urodzenia, ale jeszcze nic dla Grajewa nie zrobił? A moze zrobił, to niech sie pochwali swym autorskim sukcesem.
Napisał: cogito dodano: 2016-03-03 15:57:32

Fajne zdjęcie daliście, to przypadek?
Napisał: ??? dodano: 2016-03-03 16:15:14

Tolo, Twoje argumenty sa niepoważne, głosuj na swego? "Syn ziemi grajewskiej...." przestań, człowieku. Myślisz w kategoriach interesu regionu? Co on jest władny zrobić? Uprawiasz nachalną promocję.
Napisał: tyż syn ziemi grajewskiej dodano: 2016-03-03 16:22:29

Tolek ! Dałeś CIAŁA! A tak pięknie miało być...
Napisał: k dodano: 2016-03-03 19:19:51

Adam masz rację, że gdyby kota wystawił PIS to też ciemnota by na niego zagłosowała. Zastanawiające dlaczego nasz rejon był, jest i będzie biedny. Może jak w tym przysłowiu czemuś biedny, boś głupi - czemuś głupi boś biedny. Jeśli ktoś choć trochę zna się na finansach to widzi co się dzieje. Już w bankach podwyżki, zaraz w sklepach też, ach szkoda gadać. Cofniemy się w rozwoju nie o 4 lata, ale o 10.
Napisał: Ewa dodano: 2016-03-03 19:51:52

Wydaje mi się że ta pani nie mowiąca czysto po polsku lepiej wesprze Polske w kazdej dziedzinie jak Ci nasi polacy! ktorzy siedzieli przez tyle lat na stanowiskach tylko po to by pobierac grube pieniądze.
Napisał: Barbara dodano: 2016-03-03 20:24:31

POpPiS a inne jeszcze ciekawsze partie, to komunistyczny spadek nie tylko po PRL, których jeszcze nie przepędzono i dlatego warczą, coś chcą. Spójrzcie na komentarze. Oprócz tego, że niektóre są och, och, to jeszcze pachnące komuną i to obojętnie jaką; żydowską, rosyjską czy inną. Oni walczą o kierownictwa a wam zapewniają bezrobocie. Zobaczcie jak się każda z warstw kierujących i ich rodzin upasła gęby na polskim, robotniczym chlebie i tłuszcz im ścieka po brodzie aż muszą go wódką, tą najdroższą wycierać. A gdzie są ogłupiani Polacy, którzy podobno są katolikami, bo nawet księdzu o grzechach mówią, o kochankach swoich i innych, o tym że władni budują drugi, trzeci dom i zbierają na okna dębowe i o dzieciach, co im rosną jak dęby. POp nas sprzedaje, PiS niby dusi podłość, świadczy polskość, w co my nie do końca wierzymy a PSL to teraz sługa POp, który daje im gnat polizać czy to nie wystarczy żeby skończyć to i zawołać tu Piłsudskiego. Pokażcie szarej babci jakąś polską partię. Oj, czemu pan Rydzyk nie kandyduje ja mimo 76 lat bym mu uległa. Wyborcy, żyjcie jak Polacy a nie jak parobki wiecznie śmierdzących wyzyskiwaczy lub nakręcanych faryzeuszy, czy jakichś tam alfonsów muzycznych i nie kłóćcie się o rzuconą wam kość, bo nawet i jej nie dadzą wam ogryźć. Każdy z nich jest tak dobry, że tylko za pieniądze robi, a to obowiązek, a jeśli tak, to tylko nam pozostał swój chłop Bagiński.
Napisał: tolkowa dodano: 2016-03-03 21:58:54

Ewa, dlaczego nasz rejon jest biedny? Dlatego, ze wybierając swoich przedstawicieli na posłów, radnych ludzie kierują się uprzedzeniami i prywatą- ten jest moim sąsiadem, skończył tu szkołę, jest swojakiem, to na niego zagłosuję. Ja głosując kieruję się logiką i czystą kalkulacją - co kandydat może dla mojego regionu zrobić i jakie ma możliwości. Więc pytam, co dla regionu może zrobić nawet najbardziej poczciwy kandydat, jeśli jego partia jest w opozycji a w Senacie będzie tylko JEDYNYM senatorem z PSL? Może P.Anders nie jest idealnym kandydatem, ale na pewno jest najlepsza ze wszystkich i co ważne jest kandydatem partii, która rządzi i po raz pierwszy jest nadzieja, ze coś dla regionu zrobią. Jak myślicie- jak wybierzemy kogoś innego niż p.Anders, to PiS nam w podzięce wybuduje np. obwodnicę? Ludzie, myślenie nie boli.
Napisał: domino dodano: 2016-03-03 22:12:48

Do grajewianka: Dziękuję za odpowiedź. Skoro TV Republika podaje takie dane od swoich widzów, to trochę się dziwię. Dlaczego tylko 80%, a nie 100?
Napisał: Starszy pan dodano: 2016-03-04 08:15:12

Pani Anders w jednym z wywiadów w TV mówiła, że jej ojciec wyzwalał Polskę podczas II wojny światowej. Nic bardziej mylnego. Ta Pani nie zna nawet historii naszego kraju. Wojska jej ojca walczyły na froncie zachodnim wyzwalając wszystkie kraje zachodniej europy, tylko nie Polskę. Jak taka osoba może nas godnie reprezentować ?
Napisał: Mietek dodano: 2016-03-04 08:23:20

A co zrobił dla naszego regionu eurodeputowany Jacek Kurski i Ryszard Reiff który był senatorem z byłego woj. łomżyńskiego.
Napisał: mm dodano: 2016-03-04 08:48:55

Domino to jest błędne myślenie. Wybór pani Andres to zgoda i woda na młyn na dalsze działania Bezprawia i Niesprawiedliwości. To utwierdzi pana Prezesa do dalszych działań, które zwiększą jego władzę. Tu chodzi tylko i wyłącznie o większą władzę i poparcie. Czemu mają służyć takie działania: 1. 500 PLN na dziecka - kupienie poparcia i przymknięcie oczu na dalsze działania, 2. zmiana ustawy o mediach publicznych - przedstawienie w dobrym świetle działań PiS, cenzura, 3. Dotacja dla ks. Rydzyka - kupienie poparcia kościoła 4. Zmiany w ustawie o służbie cywilnej - obsadzenie ludźmi z partii PiS kluczowych stanowisk w państwie, ludźmi wybranymi bez konkursu i bez 5 letniej bezpartyjności, 5. Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym - zablokowanie możliwości kontroli uchwalanych ustaw. Ustawy mogą teraz być niezgodne z Konstytucją. Najważniejsze, aby były zgodne z wytycznymi Prezesa. Głosując na panią Anders popieramy te działania i przyklaskujemy poprzednim działaniom. Po wybranych wyborach pani Anders i pan Prezes więcej nie przyjadą do Grajewa i nie pochwalą się tym co zrobili dla naszego regionu. Nie będźmy naiwni
Napisał: Symon dodano: 2016-03-04 09:10:18

Domino; PiS pod płaszczykiem zmiany niszczy Polskę. Świat z niedowierzaniem patrzy, jak idziemy w kierunku Białorusi i ściągamy na siebie niebezpieczeństwo wojny. Gdzie jest program mający na celu tworzenie miejsc pracy dla ludzi 18+ ? Czy pani Costa będzie miała czas się tym zajmować? Przecież już teraz zajmuje 2 ważne i dobrze płatne stanowiska i jeszcze chce sięgać po następne. Wziętej kasy nie będzie wydawała w Podlaskiem i tu nie będzie płaciła podatków tylko w Warszawie lub w USA.
Napisał: Młody wyborca dodano: 2016-03-04 09:46:11

Pani Anders, 65 lat to już czas na emeryturę, a nie pchać się na kolejny stołek. Już Kurski dla nas "ciemnego ludu" narobił....
Napisał: 18+ dodano: 2016-03-04 09:54:08

Do STARSZY Pan - 100% było oddanych głosów kilka miesięcy temu w TVN na Komorowskiego, myślę ze jak by liczyło PSL te głosy -to by było ponad 100% może 200% w zależności dla kogo ten wywiad - jak to kiedyś powiedział Smoleń , licząc bombki.... Tak czy inaczej - po owocach poznamy, jak jest każdy widzi !
Napisał: grajewianka dodano: 2016-03-04 14:40:41

PIS "docenił" emerytów i rencistów : "Od 1 marca 2016 r. świadczenia emerytalno-rentowe prawie 9 mln mieszkańców naszego kraju wzrosną o zaledwie 0,24 proc. To najniższa waloryzacja od dziesięciu lat. Przy najniższej rencie podwyżka wyniesie mniej niż 2 zł. w 2016 roku waloryzacja emerytur najniższa od 10 lat!"
Napisał: dwam dodano: 2016-03-04 15:39:24

Do gość, to jak wybierasz do sejmiku wojewódzkiego to najpierw zapoznaj się z procedurą tego glosowania. Tam do sejmiku wchodzą ludzie z tzw. klucza partyjnego a nie kto uzyskał najwięcej głosów. To po pierwsze, po drugie co do inwestycji jak . obwodnica, dworzec kolejowy który jest własnością PKP, większy głos w tej sprawie mają urzędnicy pionu centralnego niż burmistrz i starosta. Ten pan z PSL podobnie jak jego partia,nic nie zrobiła w tej sprawie. Choć nie jestem zwolennikiem PIS-u, wolę spadochroniarza który jest być może niewiadomą niż człowiek który przez lata nie zrobił nic.
Napisał: Fillo dodano: 2016-03-04 17:40:30

Ale się KODziarze z Suwałk popisali dzisiaj na całą Polskę swoja "wiedzą" historyczną i kulturą. A ta Pani w białym sweterku i ten Pan z trzema zębami mają szansę na karierę u Wajdy. A wy antyPiSowcy głosujcie na kogo chcecie, nawet na tego z PSLu, przecież to taka zaradna partia, że zamiast kilkaset milionów przeznaczyć na nagrody dla kolegów, pewnie przeznaczy je na inwestycje dla Grajewa. do Symon - no to powiedz kolego, kto z liderów partyjnych był w Grajewie? Na pewno był PAD i J.Kaczyński. I jeszcze Kosiniak.Ale ani razu przez lata nie było ani Tuska, ani Komorowskiego/choćby w drodze do Ruskiej Budy/ ani Schetyny, nawet ostatnio Kukiz nas olał. do młody wyborca - mniej tvn i onetu
Napisał: domino dodano: 2016-03-04 19:55:49

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.